Jei jau arti, tai stilingai

Linos RUIBIENĖS nuotraukos
Nausodiškė Odeta Pučkočumaitė sulaukė bene daugiausiai žiūrovų simpatijų
Plungės technologijų ir verslo mokykla jau ketvirtus metus iš eilės organizuoja tarptautinio profesinio meistriškumo konkursą „Jaunasis artojas 2024“. Toks konkursas Lietuvoje – vienintelis, praėjusį trečiadienį į jį susirinko gausus būrys dalyvių iš skirtingų mūsų šalies miestų ir net iš kaimyninės Latvijos.

Arimo kultūra yra neatsiejama mūsų tautos tradicijų ir ūkininkavimo dalis, o geri artojai gerbti nuo seno. Ilgus amžius žemė maitintoja arta pasikinkius arklius ir tik XX a. trečiajame dešimtmetyje Lietuvoje pradėta plačiau naudoti traktorius, kurie buvo perkami Danijoje, Latvijoje, Vokietijoje ir JAV.

nuotrauka
Jaunųjų artojų varžybose itin svarbus kiekvienas išartos vagos centimetras
 

„Jaunasis artojas 2024“ konkursą organizavo Plungės technologijų ir verslo mokykla, tiksliau – šios įstaigos Žemės ūkio technikos eksploatacijos, priežiūros ir remonto sektorinis centras, kuriam vadovauja Arūnas Bitaris. Įvertinus ankstesnių trejų metų konkursų sėkmę ir itin didelį artojų susidomėjimą, nutarta kiek įmanoma labiau išplėsti ir populiarinti šį renginį.

Šiais metais sulaukta dalyvių iš Aukštaitijos profesinio rengimo centro Alantos ir Anykščių filialų, Biržų technologijų ir verslo mokymo centro Vabalninkų skyriaus, Joniškio žemės ūkio mokyklos, Marijampolės profesinio rengimo centro Kudirkos Naumiesčio skyriaus, Ernesto Galvanausko profesinio mokymo centro Kretingos filialo, Telšių regioninio profesinio mokymo centro ir Kelmės profesinio rengimo centro Tytuvėnų skyriaus. Taip pat atvyko svečių iš Latvijos Kandavos žemės ūkio technikumo.

Šiais metais prie varžybų dalyvių prisijungė ir mūsų rajono ūkininkų atžalos: Paulius Grikštas, Ramūnas Šiaulys bei dvi damos – 28-erių metų manikiūro specialistė iš Nausodžio kaimo Odeta Pučkočumaitė, ūkininkaujanti kartu su tėveliais. Į renginį ji atvyko rožiniu traktorium ir su plakatu „Ir merginos gali arti“. Kita dalyvė – Rietavo savivaldybės atstovė Genutė Šniaukaitė-Pudževelė, kuriai meistriškai vairuoti traktorių – ne naujiena, prie šios technikos vairo rietaviškė, ūkininkaujanti kartu su vyru, sėdi nuo 2007 metų.

nuotrauka
Rietavo savivaldybės atstovė G. Šniaukaitė-Pudževelė
 

Jaunuosius artojus pasveikinęs Plungės technologijų ir verslo mokyklos direktorius Audrius Misiūnas pasidžiaugė, kad artojų varžytuvės į Plungę sukvietė jau ketvirtą kartą, ir sakė turintis viltį, kad vieną dieną šis renginys taps garsus ne tik visoje Lietuvoje, bet ir pasaulyje.

„Esame vieninteliai visoje Lietuvoje, kurie rengia tokias varžybas, labai džiaugiuosi, kad atvykstate ir taip gausiai dalyvaujate. Visi esate šaunūs ir nesvarbu, kas ką laimės, svarbiausia – turite nuostabią profesiją, ją tobulinate. Linkiu pabendrauti su savo bendraminčiais bei gerai praleisti laiką“, – kalbėjo A. Misiūnas.

Konkurso organizatorius A. Bitaris nedaugžodžiavo, visiems dalyviams palinkėjo tik vieno dalyko – gerai praleisti laiką. Konkurso vedėjas pristatė komisijos narius, kurie vertins kiekvieną dalyvį bei jų meistriškumą. Pirmininkauti komisijai patikėta Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos inžinieriui konsultantui Gintautui Narmontui, kiti komisijos nariai – ūkininkas Rolandas Mačiuitis ir Plungės rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjo pavaduotojas Vytautas Januška.

nuotrauka
Artojų meistriškumą stebėjo ir vertino komisijos nariai
 

Po įtemptų komisijos vertinimų ir balų skaičiavimo arimo tradiciniais plūgais rungtyje trečiąją vietą užėmė Rokas Kapačinskas, antrąją – Ramūnas Šaulys, o pirmoji vieta atiteko Latvijos atstovui Maris Janis Zuments.

Apverčiamų plūgų kategorijoje trečiąją vietą užėmė Tautvydas Kumža, antrąją – Marius Varankovas, na, o pirmosios vietos prizas iškeliavo į Latvijos atstovo Dzintars Grosbardis rankas.

nuotrauka
Pirmų vietų laimėtojai (iš kairės) Maris Janis Zuments ir Dzintars Grosbardis
 

Artojams besirungiant bandomajame lauke, Plungės technologijų ir verslo mokyklos darbų saugos inžinierius ir mokytojas Virginijus Malinauskas susirinkusiuosius pakvietė dalyvauti smagiose ir įtraukiančiose rungtyse. Viena jų net pavyko pagerinti Lietuvos rekordą: praėjusiais metais ant traktoriaus padangos pavyko sutalpinti 21-ą vyruką, o šiais metais jų sustojo net 24.

Kita užduotis buvo kuo ilgiau rankose išlaikyti moliūgus, sveriančius po 3,5 kilogramo. Vyrai ilgiausiai išlaikė 3 minutes, o moterys – 1–2. Visi norintieji galėjo pasivaržyti ir vinių kalimo į lentą, pasagų mėtymo ir kitose rungtyse.