Polonezo rankraščio detektyvas

Nuotrauka iš asmeninio Gintaro Kaltenio albumo
Gintaras Kaltenis su naujausia savo knyga vaikams
Lapkričio 19 d. Vilniuje įvyko vaikų rašytojo Gintaro Kaltenio knygos „Oginskio polonezo Nr. 13 paslaptis“ pristatymas. Ta proga kviečiame susipažinti su šio kūrinio autoriumi, kurį drąsiai galima vadinti inovatorišku menininku. Rašytojas, savo kūriniais garsinantis Rietavą ir jo praeitį, nebijo eksperimentuoti – knygos apibendrinimą patikėjo parašyti dirbtiniam intelektui. Kaip pavyko ir ką išsiaiškino šuneliai detektyvai Litas bei Centas, ieškoję garsiojo Mykolo Kleopo Oginskio polonezo rankraščio, galite sužinoti užsukę į Rietavo biblioteką – ji jau turi šią knygelę. O mūsų skaitytojus kviečiame išgirsti jos atsiradimo aplinkybes.

Sudomino džinsų istorija

G. Kaltenio susidomėjimą Rietavu, su kuriuo iki tol jis neturėjo nieko bendro, paskatino kultūrologas Saulius Pilinkus. Kartą jis užsiminė, jog pirmuosius džinsus galimai sukūrė Rietavo paviete gyvenęs litvakas Jokūbas Davis. Labiau pasidomėjęs rašytojas išsiaiškino, kad J. Davis iš tuomet rusų okupuotos Rygos išvyko į JAV laimės ir aukso ieškoti. Ten jis susipažino su iš Vokietijos emigravusiu Leviu Strausu, kuris tuomet siuvo darbinius rūbus ir tvirtino juos metalinėmis kniedėmis – kad nuo aukso svorio kišenės neišplyštų.

Norėdamas patvirtinti šiuos faktus G. Kaltenis susisiekė su „Levis Strauss“ korporacijos istorike Tracey Panek. Paaiškėjo, kad korporacijos archyvai sudegė Pirmojo pasaulinio karo metu, tad patikrinti šių faktų nėra galimybės. Belieka kliautis tuo, ką rašo „Vikipedija“.

Visą straipsnį skaitykite laikraščio „Žemaitis“ 2024 m. lapkričio 26 d. numeryje (Nr. 90).