Žemaičių dailės muziejuje pristatomas autsaiderių menas.

Jurgitos NAGLIENĖS nuotraukos
Parodoje eksponuojami ir plungiškės Kristinos bei kelių Stonaičių pensionato gyventojų darbai
Praėjusį penktadienį Žemaičių dailės muziejuje pristatyta paroda „Ir saulė, ir mėnulis, ir visos žvaigždės“, kurią parengė Ukmergėje įsikūrusi „Vilkamirgės galerija“.

Parodoje pristatomas autsaiderių menas. Kas tai yra, parodos pristatymo metu gana išsamiai papasakojo „Vilkamirgės“ galerijos įkūrėjai Oksana Judakova ir Arūnas Kulikauskas. 

nuotrauka
Oksana Judakova ir Arūnas Kulikauskas
 

Susirinkusieji į parodos pristatymą išgirdo, kad bene ryškiausias autsaiderių meno atstovas – mums gerai žinomas Vilius Orvidas, kurio kurtų akmens skulptūrų nepripažino meno elitas, tačiau šiomis skulptūromis puošta Orvidų sodyba, esanti Kretingos rajone, yra mėgstama lankytojų ir bėgant metams nepraranda populiarumo.

Parodoje eksponuojami net 18-os menininkų iš visos Lietuvos darbai, tarp jų – ir keli Plungės rajono kūrėjų, savo darbus viešai pristatančių bene pirmąjį kartą. Antai plungiškė Kristina Latakaitė piešia angelus, nuspalvina juos ryškiomis spalvomis. Kai kurie jos paveikslai – labai abstraktūs, tačiau mergina sako, kad viuose juose vaizduojami mus saugantys ir laiminantys angelai.

Rimvydas yra buvęs kūno kultūros mokytoju, o dabar gyvena Stonaičių pensionate. Kol leido sveikata, čia penkerius metus intensyviai piešė, jo darbuose vaizduojamos sudėtingos erdvinės struktūros – tarsi spalvotomis linijomis nuausti tolimi ir saulėti pasauliai. Įdomu tai, kad itin tiesios ir preciziškos linijos Rimvydo nupieštos iš akies, nenaudojant liniuotės.

Pasak O. Judakovos, autsaiderių menas apibrėžiamas vertiniu iš anglų kalbos, tad reikėtų jam rasti lietuvišką atitikmenį. Kas jie, kuriantys šį meną – keistuoliai, grynuoliai, o gal ekscentrikai?“ – diskusijai kvietė parodos rengėja.

Plačiau apie tai, kas yra autsaiderių menas ir ką galima išvysti parodoje Žemaičių dailės muziejuje, papasakojo parodos rengėjai. A. Kulikauskas prisipažino kažkada iš JAV parsivežęs lankstinuką, pristatantį autsaiderių meną. Ši mažai tyrinėta meno sritis taip sudomino juos, kad nutarė patyrinėti, ką kuria lietuviai ne menininkai.

„Tai yra savamoksliai kūrėjai, kurie neseka jokia tradicija. Jie kuria labai gausiai ir labai savitai, tą, kas jiems eina iš vidaus. Šie darbai labai skiriasi nuo to, ką gali pamatyti meno galerijose ar dailės studijose. Kalbant apie tokią kūrybą labai dažnai galima išgirsti komentarą „Čia ir mano vaikas galėtų taip nupiešt...“ Man visada norisi tokiems kritikams pasakyti – paimk popieriaus lapą ir nupiešk tu pats“, – kalbėjo O. Judakova.

nuotrauka

 

nuotrauka
Parodos eksponatai
 

Ukmergiškiai prasitarė ieškantys patalpų, kur galėtų įkurti autsaiderių meno centrą, ir labai tikėtina, kad jis ateity galėtų atsirasti Žemaitijoje. „Jeigu visos žvaigždės sukris teisingai, gal net pas jus čia – Plungėje“, – intrigavo A. Kulikauskas.

Beje, ukmergiškių įkurta „Vilkamirgės galerija“ yra tapusi Europos autsaiderių meno asociacijos nare. O. Judakova pasakojo, kad galerija stengiasi ne tik rodyti autsaiderių meną, bet ir šviesti visuomenę, kad ši suprastų, jog ir toks neprofesionalus menas turi vertę.

„Aš matyčiau šį meną ir platesniame Lietuvos meno lauke, ir parodose, ir renginiuose, ir bianalėse, – kalbėjo galerininkė. – O dabar kviečiame apžiūrėti Žemaičių dailės muziejuje eksponuojamą parodą, kuri čia veiks visą vasario ir kovo mėnesį. Ir skaitykite tekstus, pateikiamus prie darbų, – jie padės jums geriau suprasti, kas slypi už kiekvieno darbo.“

nuotrauka