
Naujausios
Brangi Dievo namų kaimynystė
Šimtametis iki šiol Tverų miestelyje gyvena vienas, rūpestingai prižiūrimas plungiškio anūko Vidmanto Domarko bei jo žmonos. Jiedu pasikeisdami tai vienas, tai kitas į Tverus skuba. Senolis sako, kad sūnus ne sykį jį kvietė pas jį Kaune apsistoti, bet, kol dar savo kojomis vaikšto, kvietimo priimti neskuba.
„O kur rasiu geriau, nei savo namuose, kur viskas pačio rankomis sukurta? Kur ir kiemas mano, ir sodas. Be to, bažnyčia netoli. Kasdien girdžiu varpus skambant. Kai numirsiu ir palaidotas būsiu, juos irgi girdėsiu“, – žvaliai dėsto senolis.
Taip į kraują įaugęs tas varpų gaudesys. Bažnyčios kaimynystė brangi dar ir dėl to, kad čia prabėgo ilgos valandos giedant bei patarnaujant klebonui, per religines šventes nešant aplink šventovę bažnytines vėliavas.
Antanas giedoti mokėsi dar jaunas būdamas gimtųjų Tryškių (Telšių r.) bažnyčioje. Labai jam tas patikę, tad nemetė šio užsiėmimo, iki kol sulaukė 90-ies. Tada pajutęs, kad dėl susilpnėjusios klausos nebejaučia melodijos, nebepataiko į natą. Todėl nutarė pasitraukti. Tačiau tveriškį globojantis anūkas Vidmantas pasakojo, kad bočius ir dabar mėgsta dainą užtraukti. Nors klausa silpna, balsas dar stiprus. Ir atmintis gera – nė vienas žodelis iš dainos neiškrenta.
„Esam prapuolę su tokia valdžia“
Apskritai tveriškis ne tik dainuoti gabus buvo, bet ir šokti, vaidinti. „Kur kokia prašmatnybė vykdavo, be manęs neapsieidavo“, – smagiai prisimena. Ir vardina, kad ne viename saviveiklininkų ansamblyje dainavo, Dainų šventėse dalyvavo, spektakliuose vaidino.
Ir nors dabar dėl silpnų kojų ilgaamžis tik po namus sukasi, veiklos sau randa ir čia. Antanas yra ištikimas „Žemaičio“ skaitytojas. Sako, kad su mūsų laikraščiu nesiskiria jau nuo neatmenamų laikų. Nuo pirmo sakinio iki paskutinio perskaito ir kitus artimųjų atvežtus laikraščius, mėgsta klausytis radijo. Ir žinių per televiziją nepraleidžia, todėl valandų valandas galėtų diskutuoti apie politiką. Tai – viena mėgstamiausių jo pokalbio temų.
Senolis negaili kritikos dabartiniams valdantiesiems, kad šie nesugebėjo tinkamai pasiruošti visą pasaulį užgriuvusiai koronaviruso negandai. „Esam prapuolę su tokia valdžia! Kaip užburti vis kartojo, kad būtume ramūs – esą Lietuva pasiruošusi viruso protrūkiui. O ką matome dabar? Gydytojai plikomis rankomis pas pacientus eina... Nei pirštinių, nei respiratorių – nieko nėra. Ir toks tatai mūsų pasiruošimas?“ – stebisi tveriškis.
Mielesnė – ana Lietuva
Turi šimtametis tvirtą nuomonę ir apie bendrą šalies santvarką, politinę bei ekonominę situaciją. Kai tiek nugyventa ir patirta, kitaip ir būti negali. Juk 20 metų prabėgo „smetoninėje“, 50 – okupuotoje ir 30 – nepriklausomybę atkūrusioje Lietuvoje.
O paklaustas, kuri Lietuva jam arčiau širdies – „smetoninė“ ar mūsų laikų, Antanas ilgai negalvojęs sako, kad visgi ana – jo jaunystės metų Lietuva. Gal dėl to, kad dėl jauno savo amžiaus kitomis akimis į viską žiūrėjo. Nors ir teko augti sunkiai besiverčiančioje, įvairių negandų nustekentoje šeimoje.
„Kai aš gimiau 1920-aisiais, šalis buvo tik prieš dvejus metus paskelbusi nepriklausomybę. Šeima labai nukentėjo per karą, vokiečiai besitraukdami ūkį sudegino ir visus gyvulius išsivarė. Laimei, viena karvė nuklydo į alksnynus. Kareiviai nebesivargino jos ieškoti, paliko. Tėvai melžė ją ir maitino mano sesutes – taip ir išgyveno.“
Po Antano šeimoje gimė dar du berniukai, tad tėvams teko sukti galvas, kaip išmaitinti penkis vaikus. Antanas prisimena, kad vos prakutęs stojo šalia tėvo ir koja kojon dirbo visus darbus – nuo aušros ligi sutemų. Tarpukariu šeima atsitiesė, mat valdė nemažai žemės, vėl įsigijo gyvulių.
Po to netrukus prasidėjo Antrojo pasaulinio karo neramumai, pasiligojo ir mirė tėvelis, okupantai vėl išgraibstė ūkį, atėmė žemes. Lyg šių bėdų būtų maža, Antaną pašaukė tarnauti sovietų armijoje. Norėdamas išvengti tarnybos, vaikinas patraukė dirbti į durpyną – buvo girdėjęs, kad čia plušančius atleidžia nuo armijos. Bet planas neišdegė. Matyt, kažkas paskundė, ir jaunuolis kartu su keliais likimo draugais atsidūrė belangėje.
Po mėnesio kalinimo kažkokiam rūsy buvo išvežtas į lagerį prie Ladogos ežero, kasti Belamoro kanalo. Darbas – nežmoniškai sunkus, o vakare grįžus jėgoms atgauti būdavo pametama tik kriaukšlelė duonos ir gabalėlis cukraus. Neprabėgo nė metai, ir jaunuolis pasiligojo. Jam įtarta džiova, todėl leista grįžti namo.
„Kai parvykau, brolis nepažino. Į žmogų buvau nebepanašus. Aplinkiniai kalbėjo, kad neišgyvensiu, bet prašom – ir 100-o metų sulaukiau“, – šypsosi prisimindamas patirtus išbandymus.
Kiek sustiprėjęs, jaunuolis įsidarbino Telšių kelių tarnyboje, iš ten buvo pasiųstas į Kauną mokytis kelių inžinerijos, o baigęs mokslus gavo paskyrimą į Tverus. Būtent čia susipažino su savo būsimąja Janina, kurią tveriškiai iki šiol prisimena kaip puikią akušerę.
Jau pora metų Antanas – našlys. Žmona anapilin iškeliavo sulaukusi taip pat gražaus am-žiaus – 95-erių. Kartu nugyventi 65 metai. „Išėjo, manęs nepalaukė“, – liūdnai atsidūsta tveriškis, bet tuoj nuveja šalin liūdnas mintis ir sako, kad gyvens tiek, kiek Dievas yra numatęs. O jo planų juk niekas negali permanyti.