
Naujausios
Apie Gondingą pasakojo jos istorijos entuziastai
Ryškiai matomas, ugnies spalvos marškinėliais su užrašu „Varkalių bendruomenė“ pasipuošęs R. Doviltis didžiuodamasis pasakojo apie garbingą šios vietos praeitį, priminė, kad Gondinga su slėniais ir piliakalniu kadaise buvusi pagrindinė gynybinė pilis, o XVI amžiuje mokami mokesčiai prilygę mokamiems Telšių miesto. Suprask – labai galinga buvo ta Gondinga. Jis dėkojo Plungės krizių centro gyventojams už puikiai tvarkomą piliakalnį, pjaunamą žolę, atskleidė susirinkusiesiems, kad pagal bendruomenės projektą bus įrengtas žiedas apvažiavimui ir kad ateity ši vieta bus dar patrauklesnė.
Iš R. Dovilčio ugningos kalbos buvo galima justi, kad šis žmogus atsidavęs bendruomenės reikalams, o pažįstantiems jį kaip puikų gydytoją atsiskleidė dar viena žavi jo asmenybės pusė – rūpestis savo krašto gerove.
Varkalių bibliotekininkė Lina Macijauskienė, kurios „visa giminė nuo amžių čia gyveno“, pasakojo vietovės istoriją ir tai, kad archeologinių tyrinėjimų metu rasti senoviniai ginklai ir daiktai rodo, jog žmonės čia gyveno jau VI–VII amžiuje prieš Kristų, o kuršiai ir žemaičiai petys petin kovėsi su kryžiuočiais.
A. Bakanauskas už nuoširdų rūpinimąsi istoriniu paveldu įteikė padėkas ne tik kalbėjusiems I. Šilgalytei, L. Macijauskienei, R. Lydžiui, R. Dovilčiui, bet ir rūpestingajam Nausodžio seniūnui G. Domarkui.
Renginyje – ir senovės kuršių ginklai, ir moterų papuošalai
Negailestingai svilinant saulei, pirmą valandą, savo veiklą pristatė Kuršių genties istorijos, kultūros ir karybos rekonstrukcijos klubas PILSOTS. Klaipėdoje gerai žinomas „vikingas“ Benas Šimkus (pats apsitaisęs kaip senovės kuršis) ir jo draugai rodė rekonstruotus senovės kuršių ginklus, moterų papuošalus, apdarus, pasakojo jų istorijas. Susirinkusieji galėjo paliesti, pakilnoti sunkokus geležinius, sidabrinius daiktus. Benas, visą laisvalaikį skiriantis kuršių vikingų istorijos rekonstrukcijai, pasakojo, kad vieno kalavijo atkūrimo kaina nėra maža – 5000 eurų, viena kuršių moteris nešiodavusi apie 3 kilogramus sidabrinių papuošalų, o lokio ar vilko kailį užsidėjęs ant pečių tų laikų vyras tikėjo įgaunantis žvėries stipriųjų savybių.
Akį traukė raitelės ir jų žirgai
Po įspūdingo kuršių istorijos pristatymo į pievelę elegantiškai įrisnojo trys žemaitukų veislės žirgai su grakščiomis raitelėmis. Ant Žirnio, laiminčio visose lygiosiose žirgų lenktynėse, jojo Dovilė, antroji raitelė Ineta stebino vienove su kumele Taika, o Austėja plačia šypsena žiūrovus džiugino žvelgdama nuo Kuršio nugaros. Jojikės buvo pasidabinusios originaliais kostiumais iš legendinio filmo „Herkus Mantas“.
Apie žirgus ir merginų, kaip jojikių, nuopelnus pasakojo Vidmantas Gendvilas – žirgų savininkas, kuriam prieš kiek laiko šovė mintis paprašyti kostiumų jojikėms aprengti iš Lietuvos kino studijos. Pats stebėjosi, kad taip paprastai juos gavo. Ką ir bepridursi – gudrus žemaitis! O vaizdas nepakartojamas – ne veltui renginys pavadintas Gyvosios istorijos vardu. Su puikiomis raitelėmis ir žirgais žiūrovai galėjo pabendrauti iš arčiau, nusifoto-grafuoti.
Nori paragauti – pabandyk išsikepti
Nepaisant to, kad vakarėjant žiūrovų būrys vis didėjo, visi norintieji galėjo išsikepti paplotėlių ir paragauti jų su kanapių sviestu vaišingosios Editos Nurmi improvizuotoje lauko virtuvėje. Klaipėdiškė moteris atsivežė didžiulį šunį – airių vilkogaudį. Įspūdingo dydžio gyvūnas traukė prieiti, domėtis.
Kaip ir visi palapinių „gyventojai“ apsirengusi šviesiais lininiais rūbais, Edita papasakojo, kad praeitin atsigręžti ją paskatino suomė anyta, kuri organizuodavusi šeimos šventes ir prašydavusi visų apsirengti savos šalies tautiniais kostiumais. Taip gimė noras gilintis į savos šalies praeitį ir galų gale, pasitarusi su vyru, prieš 12 metų grįžo Lietuvon, ėmė dalyvauti tokiuose renginiuose. Išdavė, kad Drevernoje planuoja vesti maisto, kuris buvo gaminamas čia prieš 1000 metų, edukacijas. Užsidegusi įrodyti, kad maistas mūsuose įvairus buvo jau tada, o ne, kaip daugelis mano, – tik prieš 100 metų. Beje, artyn priėjusių žmonių paklausta, kiek kainuoja tie jos „blyneliai“, atsakydavo: „Nieko, tik imkit ir valgykit į sveikatą.“ Atėjusieji (ypač tai patiko vaikams) imdavo į rankas tešlą ir pasigaminę paplotėlį patys jį dėdavo ant įkaitusios skardos, laukdavo, kol iškeps. Gardumas neišpasakytas!
Vaišingumu ir linksmu būdu maloniai nuteikė ir vienas Prūsalių bendruomenės atstovas. Linksmas vyrukas, paklaustas, kokio gyvūno mėsa padėta ant jų stalo, nubėgęs atnešė kažkokį margą kailiuką... Turėjai atspėti. Juokas, bendravimas tą dieną buvo tikroji vertybė visiems čia susirinkusiems.
Įdomu stebėti plušančius amatininkus
Pasigėrėti Gondingos piliakalniu tą dieną užsuko daug kas važiavę pro šalį ir pastebėję bruzdesį piliakalnio prieigose. Sužavėjo Gondingos renginys ir iš Pakutuvėnų vykstančią Dobilų šeimą drauge su dainininke Rūta Morozovaite. Pasisvečiavę nusprendė pasukti į Oginskių rūmus. Laimingi plungiškiai, turėdami, ką parodyti svečiams, graži Plun-
gė – atsidusdavo ne vienas.
Laikas bėgo nepastebimai, bet jo užteko stebėti amatininkų veiklą. Matėme barzdotą kalvį, iš įkaitintos geležies formuojantį įvairius įnagius, mažeikiškių šeimą, užsiimančią medžio drožyba, stebino juodosios keramikos blizgesys, iš molio čia pat dubenėlį lipdė šeima iš Anykščių, apie žolelių gydomąsias savybes, senovinių sagių gamybą, austų juostelių, delmonų (plokščių puošniai siuvinėtų krepšelių, kabinamų prie juosmens) gaminimo ypatumus noriai pasakojo tuo užsiimantieji – tik grožėkis, kalbėkis, mokykis, įsigyk...
Žiūrovų dėmesio sulaukė ristynės
Senovėje vykusias kovas, ristynes demonstravo klubo PILSOTS vyrai. Jų vadas Tomas Gervė smulkmeniškai pasakojo apie ginklus, jų naudojimą. Karšta diena nesutrukdė kailiais ir geležiniais šalmais pasidabinusiems klubo nariams demonstruoti jėgą, grumtis.
Vakarą užbaigė archajinių karo dainų grupė „Ugniavijas“. Keturių vyrų, apsirengusių viduramžių rūbais, kurių trys mušė senovinius būgnus, o vienas čirpino nematytą styginį instrumentą, sodrūs balsai ir muzikavimas užbūrė jauną ir seną. Dienos karščiui blėstant šios karingos melodijos virpino širdis, jautėme gimstantį tvirtą, nesunaikinamą bendrystės jausmą su praeitimi. Tikriausiai tos dainos padėjo saugoti, ginti mūsų tautą, jai išlikti.