
Naujausios
Įsikūrė netoliese Medingėnų
T. Sragauskas – klaipėdiškis, prieš keletą metų įsikūręs buvusioje jo močiutės sodyboje Akmenskinės kaime. Todėl, sako, jau pusiau ir vietinis. Juo labiau kad pas močiutę atvažiuodavo dar čia negyvendamas. Ji vaikaitį ir pripratinusi prie Medingėnų apylinkių.
2018-aisiais, jau atsikraustęs į Akmenskinę, ėmęs galvoti, kaip galėtų prisidėti prie bendruomenės gyvenimo.
„Kai čia pareini, matai, ko trūksta, galvoji, kuo galėtum būti naudingas. Ir taip sutapo, kad seniūnė išėjo. Sugalvojau aš pabandyt (kandidatuoti į seniūnus – aut.). Ir mane pasirinko“, – prisimena jis.
Darbas valstybės tarnyboje T. Sragauskui – naujiena, mat iki tol yra dirbęs dėstytoju Vilniaus Gedimino technikos universitete ir verslo konsultantu, tad patirties viešajame sektoriuje neturi. Tačiau dirbdamas seniūnu mano galėsiantis panaudoti universitete ir kitur įgytas žinias: 44-erių T. Sragauskas turi automobilio priežiūros ir remonto jaunesniojo inžinieriaus aukštesniojo mokslo diplomą, yra tarnavęs kariuomenėje, o po jos baigė automobilių transporto inžinerijos bakalauro studijas, įgijo inžinerinės ekonomikos ir vadybos magistrą.
Tikisi, kad tos žinios pravers. Jau dabar jas taiko. Antai pedagoginio darbo patirtis padeda bendraujant su bendruomene, derinant skirtingus požiūrius, pasitarnauja ir vadybinis bei inžinerinis išsilavinimas.
O „įsivažiuoti“ į darbus padeda kolegos, seniūnijos darbuotojai, kurių ne vienas čia dirba ilgus metus ir situaciją puikiai žino. Tad išėjus ilgametei seniūnei Salomėjai Čiesnienei darbai nesustojo. „Jau pusantro mėnesio kažkaip krypuojam“, – šypsosi naujasis seniūnijos vadovas.
Kur nusivesti svečius?
Kadangi seniūnas dirba jau ne pirmą dieną, paprašėme papasakoti, kokių problemų Medingėnuose jis mato, ko kaimui ir visai seniūnijai trūksta.
Daug nedaugžodžiaudamas, T. Sragauskas nuo stalo ima Tverų ir Medingėnų seniūnijų lankstinukus, kuriuose nurodytos lankytinos vietos.
„Palyginsiu vaizdais. Pažiūrėkit, kur gali nusivesti svečius tveriškiai (pažymėta daug lankytinų vietų – aut.), o kur – medingėniškiai... Medingėnai turi tik vieną aikštelę – atvažiavai, pro šalį pravažiavai, ir viskas. Dar yra bažnyčia. Tų vietų trūksta, tai reikia padaryt, kad atsirastų.“
Tiesa, neseniai medingėniškiai išgirdo apie tarp Medingėnų ir Akmenskinės esantį piliakalnį. Bet paklaustas, kaip iki jo nuvažiuoti, anot seniūno, atsakyti galėtų tikrai ne kiekvienas vietinis. Todėl ir ties tuo reikės padirbėti. Žinoma, pirmiausia būtina sutvarkyti patį piliakalnį ir jo prieigas, reikia ir informacinės lentelės apie jį.
Nėra darbo – nėra ir naujakurių
Tačiau pagrindinė Medingėnų seniūnijos problema – darbo vietų trūkumas.
„Dėl to ir žmonių nėra. Vietiniai jaučiasi nesaugiai, netvirtai, bijo čia šeimas kurt, bijo vaikus gimdyt, todėl mokykloje jų mažėja“, – virtinę problemų vardija T. Sragauskas.
Pamačiusios, kad Medingėnai labiau tinka šurmulio nenorintiems žmonėms, kad čia gyvendamos galėtų dirbti nebent per nuotolį, šeimos renkasi įsikurti arčiau Telšių, Plungės, Rietavo ar Varnių. Kai kurie medingėniškiai važinėja darban į Plungę ar Rietavą, bet retas nori laužyti savo automobilį Medingėnų žvyrkeliais, kurių čia vis dar apstu. Žiemos metu susisiekimo problema dar labiau paaštrėja. Tad kelis šimtus gyventojų turinčioje seniūnijoje šiuo metu daugiausia senyvo amžiaus žmonių. Jaunos šeimos čia nesiveržia.
Medingėnai netgi savo kunigo nebeturi – Mišių aukoti atvažiuoja dvasininkas iš Tverų. O ir mokytojai Tverų gimnazijos Medingėnų skyriuje – daugiausia atvažiuojantys. Pasak seniūno, bręstanti problema – skyriaus uždarymas.
„O tokia situacija susiklostė dėl neteisingo žmonių mąstymo. Juk kažkada šeimose vaikų buvo gausiai, bet dabar jie visi išsivažinėję. Tad tėvai vaikus užaugino išvažiuoti kitur, negalvojo apie tęstinumą. Prie to prisidėjo ir mokykla, kad neruošia vaikų, ir tėvai, nes vaikai matė, kad jie čia gyvendami nesusitvarko. Tai matydami jie nenori pasilikti – miestas atrodo patraukliau“, – sako
T. Sragauskas ir priduria esantis tikras, kad viską lemia požiūris, tad būtent įsisenėjusius stereotipus pirmiausia ir reikėtų keisti.
Ir nors privardijo nemažai Medingėnų problemų, seniūnas sako į viską žvelgiantis iš tos pusės, kad ne guostis dėl to, ko trūksta, reikia, o ieškoti būdų, kaip problemas spręsti. Tik čia vienas pats seniūnas būtų bejėgis – esą pirmiausia reikia susėsti su bendruomene ir kartu išsiaiškinti, ko Medingėnams reikia, ir kaip padaryti, kad tai atsirastų.
„Reikės ir Savivaldybės pritarimo, bendruomenės susitelkimo, reikės savo iniciatyvų parodyt, nes niekas geriau už mus pačius nesutvarkys ir niekas už mus geriau nežino, ko mums reikia.“
Rūpesčiai – ir šventiniai
Dabar, kai žiema vis rodo savo nagus, ir Medingėniškiai turi problemų dėl žiemos kelių. Pati seniūnija greiderio neturi, tad aplink tik kastuvais atsikasti sniegą gali, o keliams valyti samdo „Plungės lagūną“.
Kur kas malonesni rūpesčiai – artėjančios šventės. Medingėniškiai jau pasipuošė kaimo centre stovinčią eglutę, į kurios įžiebimą kvies ateinantį penktadienį.
Kaip pasakojo seniūnas, eglutę seniūnija puošė kartu su bendruomene.
„Žmonės, praeidami pro šalį, pamatė, kad prie eglutės darbuojamės, kad ir seniūnas sniegą kasa, ir jie įsitraukė“, – džiaugėsi pagalbininkais.
Praėjusį penktadienį Medingėnų gyventojai rinkosi į adventinę popietę, o lapkričio gale – į renginį „Po darbų“. Spalio pabaigoje, kaip „Žemaitis“ jau rašė, savo dvidešimtmetį atšventė liaudiškos muzikos kapela „Medinga“. Taigi medingėniškiai ne vien tik rūpesčiais gyvena – ir į šventes susirenka. Į jas ir patį seniūną įtraukia. T. Sragauskas yra „Medingos“ kolektyvo narys. Pakviestas bendruomenės pirmininkės Irenos Bagdonienės, išsyk sutiko ir dabar kartu su kitais laisvalaikiu traukia dainą.
Seniūnas pasakoja, kad dainuoti jis pratęs. Mama – muzikos mokytoja, tad daina jį lydėjo jau nuo darželio.
Nori augti kartu su bendruomene
Nors T. Sragauskas kilęs ne iš kaimo, o yra tikras klaipėdiškis, sako bandąs įsigilinti į kaimiškos seniūnijos reikalus, domėtis jais. Netgi įžvelgia mažos bendruomenės pliusų – esą kai žmonių nedaug, susitarti daug paprasčiau. Nes jau nenuspręs, nepadarys kažkas kitas – sprendimus priimti ir darbus atlikti reikia tiems žmonėms, kurie yra. Nepabaksnosi pirštu į kitą.
O apie tai, kaip jam sekasi čia darbuotis, anot T. Sragausko, spręsti dar anksti – turi bent metų ratas apsisukti. O vėliau gyventojai patys galės įvertinti, geriausia – pagal padarytus darbus.
Seniūnas yra nusiteikęs rimtai dirbti tiek „kol žmonės, Savivaldybė matys, kad esu jiems reikalingas, kad yra iš manęs naudos“. Ir bandyti pakeisti požiūrį, kad po manęs nors ir tvanas. Nes jis gražesnių Medingėnų link neveda.