Dėl kelių – pavojaus varpai

Rietavo savivaldybės nuotrauka
Prie rašto pridėtos ir kelios nuotraukos, kuriose – jau sunkiai pravažiuojamos kelių atkarpos
Praėjusią savaitę vykusio Rietavo savivaldybės tarybos posėdžio metu meras Antanas Černeckis kvietė Tarybos narius suvienyti jėgas – pasirašyti grupinį kreipimąsi, kuriuo tikimasi atkreipti Lietuvos automobilių kelių direkcijos (LAKD) dėmesį į pačius prasčiausius savivaldybės kelius.

Išvardino problemiškiausias vietas

„Mes, Rietavo savivaldybės tarybos nariai, konstatuojame, kad savivaldybės teritorijoje esantys valstybinės reikšmės rajoniniai keliai su žvyro danga yra prastos būklės – nusidėvėjęs viršutinis žvyro dangos sluoksnis, sunykę kelių grioviai. Jie ne visada tinkamai prižiūrimi“, – dėstoma rašte, kuris su visų Tarybos narių parašais po Tarybos posėdžio buvo išsiųstas LAKD ir AB „Kelių priežiūra“.

Rašte išvardinami tie keliai, kurie šiuo metu labiausiai kelia nerimą. Tai kelias Plungė–Žlibinai–Žarėnai, kelias Narbutiškė–Akmenskinė, privažiuojamasis kelias prie Gedikėnų nuo kelio Narbutiškė–Akmenskinė, kelias Telšiai–Žarėnai–Tverai–Laukuva, kelias Tverai–Laukuva ir kelias Rietavas–Lioliai–Mažieji Mostaičiai.

Pažymima, kad ypač nerimą kelia privažiuojamasis kelias prie Gedikėnų nuo kelio Narbutiškė–Akmenskinė, kuris kiekvieną pavasarį ir rudenį pasidaro sunkiai pravažiuojamas, nors juo kiekvieną dieną mokykliniais autobusais vežami mokiniai iš Medingėnų į Tverų gimnaziją, taip pat maistas, skirtas mokinių maitinimui.

„Žvyrkelis yra prastos būklės, viršutinis žvyro dangos sluoksnis nusidėvėjęs, sunykę kelių grioviai. Tarybos narių nuomone, šis kelias yra pirmoje vietoje, kurį reikėtų sutvarkyti įrengiant asfalto dangos sluoksnį. Jau keleri metai Lietuvos automobilių kelių direkcija šią kelio atkarpą žada sutvarkyti ir perduoti Savivaldybei, tačiau pažadai ir lieka tik pažadais“, – apgailestaujama kreipimesi į direkciją.

Norėdami gero, tik pablogina situaciją

Vis tik sudėtingiausia situacija, kaip pažymima rašte, yra valstybinės reikšmės rajoniniame kelyje Telšiai–Žarėnai–Tverai–Laukuva, jo atkarpoje nuo 21,37 iki 29,65 kilometro. Nerimą kelia tai, kad šios kelio atkarpos net nėra rekonstruotinų ir remontuotinų rajoninių kelių ruožų prioritetinėje eilėje, patvirtintoje AB Lietuvos automobilių kelių direkcijos generalinio direktoriaus 2023 m. balandžio 27 d. įsakymu.

„Šio kelio žvyro danga susidėvėjusi, prastos būklės, kai kuriose vietose nėra likę jokio žvyro sluoksnio, tai galima pamatyti įkalnėse ir kalvų viršūnėse. Šiuo keliu taip pat kiekvieną dieną vežami moksleiviai iš Medingėnų į Tverų gimnaziją, važiuoja pienovežiai, greitosios medicinos pagalbos automobiliai, miškovežiais gabenama mediena. Sunkus gydytojų patekimas į medicininius punktus“, – teigiama kreipimesi.

Atkreipiamas dėmesys ir į tai, kad gyventojai nepasitenkinimą dėl kelių būklės dažnai išlieja Savivaldybei ir merui, Tarybos nariams, nors turėtų kreiptis į minėtų kelių valdytoją – LAKD. Kartais kreipiamasi tiesiogiai ir į „Kelių priežiūrą“, tačiau pasitaiko, jog ši, bandydama pataisyti situaciją, pridaro daugiau žalos nei naudos.

„2023 m. rudenį buvo atvejų, kai kelio greideriavimo darbai buvo vykdomi lietingu metu, todėl kelio danga buvo labiau sugadinta nei suremontuota. Prieš užšąlant kelias nebuvo nugreideriuotas, todėl per visą žiemą reikėjo važiuoti itin duobėtu keliu. Šių metų vasario 3 d. AB „Kelių priežiūraׅ“ bandė greideriuoti minėtą kelią, tačiau po atliktų darbų kelio būklė dar labiau pablogėjo, nes dėl nepakankamo žvyro sluoksnio dangos atsivėrė molingi ruožai“, – toliau dėstoma rašte.

Žada iškelti meistriją

Tarybos posėdžio metu meras A. Černeckis kalbėjo, kad neramina ir AB „Kelių priežiūra“ planai iškelti savo meistriją iš Rietavo į Endriejavą. Įgyvendinus šį sumanymą, kelių priežiūros technika valyti Rietavo savivaldybės kelių vyks kelias dešimtis kilometrų iš minėto miestelio Klaipėdos rajone.

„Buvome pasikvietę „Kelių priežiūros“ Klaipėdos regiono atstovus. Tarėmės dėl kelių tvarkymo ir meistrijos iškėlimo. Jie įrodinėja, kad Rietavo meistrijoj reikia remontų, reikia daug investicijų, statyti tualetus, o naudos iš to nebus. Mes argumentavome, kad esant dideliam snygiui, pūgoms, technikai atvažiuoti iš naujos bazės Endriejave, tarkim, už Medingėnų ar Tverų, reikės nemažai laiko, o paskui apsisukus kasdien teks grįžti atgal. Kur čia logika, niekaip nesuprantam“, – tokiu sprendimu piktinosi meras, bet pripažino, kad nepavyko nieko laimėti. Esą „Kelių priežiūra“ pažadėjo tik tiek, kad jei po pertvarkos bus daug skundų, nepasitenkinimo, meistrija iš Endriejavo bus grąžinta į Rietavą.

Tačiau Tarybos narys Viktoras Krajinas tokius pažadus prilygino vaikų pasakėlėms. „Gal tik mažą vaiką galėtų apgauti tokiom kalbom, kad po metų grąžins jie tą meistriją į Rietavą. Negrąžins...“ – sakė esantis tikras jis ir siūlė kovoti dabar, kol pokyčiai dar neįvyko.

Bet meras prisipažino turintis mažai vilties, kad dar viena reforma ką nors pakeis. Esą kiek pertvarkų jau įgyvendinta, kelių būklė tik prastėja.

„Vietinius kelius dar šiek tiek prasikrapštom, o regioniniai eina blogyn“, – liūdnai konstatavo jis. Šmaikščią išvadą, kodėl taip yra, mestelėjo tas pats V. Krajinas: „Kažkada pajuokaudamas sakiau, kad viryklę galim keisti kiek norim, bet kol nepakeisim šeimininkės, tol kotletų skonis nepasikeis. Tas liečia ir kelius.“