„Esam atsilikę per šimtą metų“

„Žemaičio“ nuotr.
Prieš dešimtmetį atnaujintos Rietavo PSPC patalpos vėl reikalauja investicijų
Prieš šventes posėdžiaujant Rietavo savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinės paramos komiteto nariams, kritikos pažerta Rietavo pirminės sveikatos priežiūros centrui (PSPC), kuris, vieno komiteto nario žodžiais, atsilikęs per 100 metų.

Kalba šia tema pasisuko naujajam šios įstaigos vadovui Mindaugui Marozui paprašius pritarti Rietavo pirminės sveikatos priežiūros centro 2024–2026 metų strateginiam planui.

nuotrauka
M. Marozas: „Bandysim atsinaujinti, bet didelių pokyčių nebus“
 

Kaip sakė M. Marozas, tokio plano įstaiga iki šiol neturėjo, tad šis bus bandomasis. Jis parengtas remiantis kitų įstaigų pavyzdžiais, analizuotos grėsmės bei galimybės, taip pat įdėtos strateginės veiklos gairės. Paties plano direktorius sakė detaliai nepristatinėsiantis, nes komiteto nariai jau turėjo galimybę su juo susipažinti, o kas pasinaudojo šia proga, kviesti užduoti rūpimus klausimus.

Komitetui pirmininkaujantis Egidijus Gricius teiravosi, iš kokių finansinių šaltinių įstaiga planuoja modernizuoti savo patalpas ir įrangą – ši užduotis įtraukta į strateginį planą. Atsakydamas M. Marozas sutiko, jog verkiant reikia atnaujinti ne tik patalpas, bet ir įrangą. Esą pritaikant sveikatos centro modelį, paramos lėšomis numatoma modernizuoti polikliniką, o Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrių teks tvarkyti iš savų resursų.

„Poliklinikoje remontas labai seniai darytas, nemažai atsiliepimų gaunama apie vestibiulį, kuris yra tamsus ir gana nepatrauklus. Tikimės kažkiek atnaujinti, perdažyti, pakeisti apšvietimą, baldus, atnaujinti dalį įrangos“, – vardino Rietavo PSPC direktorius.

„Vestibiulis kaip vestibiulis, bet neseniai teko lankytis jūsų kineziterapijos kabinete. Jis pats žiauriausias. Kaip prieš 50 metų įkalta vinis į sieną ir užlenkta bei uždėtas vamzdelis užuolaidai pakabinti, taip iki šiol ir yra. Graudu žiūrėti“, – pirštu į kitą įstaigos gėdą bedė komiteto narys Saulius Jonušas.

Vis tik M. Marozas neskubėjo visų „nuopelnų“ prisiimti sau. Pasak jo, šį kabinetą nuomojasi Plungės ligoninė, tad atsakomybė už jo būklę krenta ant abiejų įstaigų pečių. „Bandysim atnaujinti, užuolaidas ar dar kažką pakeisti. Bet drastiškų pokyčių nebus, nėra iš ko“, – daug vilčių nesuteikė M. Marozas.

Kitas komiteto narys, Tarybos opozicijos lyderis Viktoras Krajinas nenorėjo sutikti su nuskambėjusiu pasakymu, kad remontuoti minėtą kineziterapijos kabinetą turėtų Plungės ligoninė. Esą patalpų savininkas yra Rietavo PSPC, tad jis ir turi tuo pasirūpinti.

Be to, V. Krajinas priminė ne taip seniai, vasario mėnesį, svarstant šių metų Savivaldybės biudžetą atkreipęs visų dėmesį į tai, kad centrui jau eilę metų skiriama ta pati suma – 10 tūkst. eurų. Esą meras ir Finansų skyriaus vedėja tada paaiškino, jog įstaiga daugiau ir neprašo, tad dotacija kasmet išlieka ta pati. Politikas kalbėjo, kad Savivaldybės indėlis turėtų būti svaresnis, tada ir atsinaujinti būtų iš ko.

Tačiau meras Antanas Černeckis sakė su tuo nesutinkantis. Jis priminė, kad Savivaldybė gana daug investavo į Rietavo PSPC, iš pagrindų atnaujino visą ligoninės pastatą, pirko įrangą, greitosios automobilį. Žinoma, metams bėgant kai kurias patalpas reikia vėl atnaujinti, buvo tikėtasi tam gauti Europos Sąjungos paramą. Bet lūkesčiai liko nepateisinti, finansavimo šaltinių nebuvo ir ateity nenusimato, tad jau kitąmet, mero žodžiais, tiek Rietavo PSPC, tiek Savivaldybė turėtų susidėlioti remonto darbų planus ir po truputį imtis juos įgyvendinti savo lėšomis.

Opozicijos lyderis teiravosi ir to, kodėl netrumpėja eilės pas gydytojus. Esą kai kurie pacientai papasakoja prie gydytojo kabineto pralaukę net tris valandas, nors atvyko paskirtu laiku.

„Kažkiek stengiamės mažinti eiles. Tikėjomės, kad elektroninė registracija pagerins situaciją, bet kol kas sunku įvertinti. Mūsų gydytoja serga antrą mėnesį, ją pavaduoja kita“, – nemažėjančių eilių priežastis bandė paaiškinti M. Marozas. Ir pridūrė, kad eilių ilgis priklauso ir nuo pačių gydytojų: „Jų atsistoję su botagu irgi nepavarinėsim, galim tik gražiuoju paragint...“

Bet tuo priekaištų lavina nesibaigė. V. Krajinas priminė posėdžiaujantiesiems prieš kurį laiką sklandžiusius gandus, o gal faktus, kad Rietavo PSPC Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje situacija tokia apgailėtina, kad slaugomiems ligoniams net trūksta naktipuodžių bei indų.

Ir šito priekaišto M. Marozas negalėjo šimtu procentų paneigti. Jis sutiko, jog trūkumas visada yra, bet po truputį esą atsinaujinama, kaip tik šiuo metu perkami nauji naktipuodžiai. „Lėkštės yra normalios, aišku, norėtųsi naujų, bet kad nebūtų iš ko valgyti ar nebūtų kur atlikti gamtinius reikalus – taip tikrai nėra ir nebuvo“, – patikino jis.