Į pagalbą atvyko per vėlai

Asociatyvi nuotrauka
Gandriuko išgelbėti nepavyko
Ketvirtadienio pavakarę „Žemaitį“ pasiekęs pagalbos šauksmas privertė sunerimti. Iš Labardžių kaimo skambinęs Vladas Greicius papasakojo apie į nelaimę patekusį gandriuką – paukštis įsipainiojo į virvę ir pakibo prie lizdo žemyn galva.

Labardiškis pasakojo, kad prie jo sodyboje esančio lizdo kabantį paukštį pastebėjo ryte. „Rytą dar plazdėjo, blaškėsi, o dabar jau ir nejuda – gal baigėsi jėgos, o gal ir nebegyvas“, – spėliojo žmogus.

Vos tik pamatęs į nelaimę patekusį gandriuką vyras suskubo skambinti skubios pagalbos telefonu 112. Ten jam buvo paaiškinta, kad turi kreiptis į aplinkosaugininkus. Davė ir telefono numerį, tačiau juo susisiekus ir išdėsčius situaciją, per visą dieną pagalbos nesulaukta. Aplinkosaugininkai žadėjo atvykti gelbėti gandriuko, bet taip ir nepasirodė.

Netekęs kantrybės vakarop vyras surinko „Žemaičio“ telefono numerį. „Gal jūs prikviestumėt tarnybas, nes į mano skambučius niekas nereaguoja. Gaila paukščio. Negi niekam nerūpi?!“ – pyko labardiškis.

Reikia pasakyti, kad ir mums rasti pagalbą nelaimėliui nebuvo paprasta. Susisiekę telefonu su plungiškiu aplinkosaugininku Nerijumi Ablingiu, išgirdome siūlymą kreiptis į... Aplinkos apsaugos departamento atstovą spaudai. Mums garsiai nusistebėjus, ar šis iš Vilniaus važiuos į Labardžius gandriuko gelbėti, sulaukėme antro siūlymo – skambinti Telšių aplinkos apsaugos inspekcijos viršininkei Renatai Stankuvienei.

N. Ablingis patvirtino, kad plungiškiams aplinkosaugininkams priskirta ne tik Plungės, bet ir Rietavo savivaldybės teritorija, tačiau apie labardiškio pagalbos šauksmą vyras sakė nieko nežinantis. Akivaizdu – pranešimas apie į bėdą patekusį paukštį Plungės aplinkosaugininkų dar nė nebuvo pasiekęs.

Nieko apie jį nebuvo girdėję ir telšiškiai aplinkosaugininkai. R. Stankuvienė paprašė visą turimą informaciją atsiųsti paštu ir pažadėjo netrukus smulkiau išsiaiškinti situaciją Labardžiuose bei kokia pagalba galėtų būti suteikta.

Dar tą pačią dieną atėjo toks laiškas: „Gavus pranešimą nedelsiant buvo reaguota ir nuvykta į nurodytą vietą. Atvykus aplinkos apsaugos inspektoriai pamatė, kad gandras kabo žemyn galva, koja buvo įsipainiojusi. Iškviesta Priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba. Gandras išlaisvintas, gyvas, bet sužeistas. Gyvūnas bus perduotas globai.“

Informaciją apie incidentą Labardžiuose kiek vėliau išplatino ir ugniagesiai gelbėtojai. Skelbta, jog pranešimas, kad reikalinga pagalba išlaisvinti aštuonių metrų aukščio gandralizdyje įsipainiojusį gandrą, gautas ketvirtadienį, 16.10 val. Panaudojus ištraukiamas kopėčias, ugniagesys užlipo iki lizdo, išlaisvino gandriuką ir perdavė aplinkos apsaugos pareigūnui.

Perskaitę šią džiugią naujieną penktadienio rytą susisiekėme su labardiškiu V. Greiciumi. Šis patvirtino išties praėjusį vakarą sulaukęs tiek aplinkosaugininkų, tiek gaisrininkų. Deja, mestos didelės pajėgos paukščio nebeišgelbėjo. Per naktį prasikamavęs, rytą gandriukas nugaišo.

„Buvo koja įsipainiojusi į špagatą, kuriuo rišami šieno ritiniai. Matyt, pats gandras atsinešė į lizdą jam sutvirtinti. Nukėlė vargšą ir paliko man, pasakė, kad rytą atvažiuos kažkas iš gyvūnų globos organizacijos pasiimti, bet dabar skambinsiu, kad nebevažiuotų – rytą radau nebegyvą. Reikės kažkur pakasti ir tiek“, – sunkiai žodžius rinko vyras.

Labardiškis ir pyko, ir stebėjosi, kad pagalbos teko laukti visą dieną. Jei atsakingos tarnybos iškart būtų suskubusios reaguoti į jo pranešimą, paukštį galbūt būtų pavykę išgelbėti ir grąžinti į lizdą gandrų globai. Dabar belieka apgailestauti, kad senu papratimu tarnybos labai pavyzdingai reaguoja tik į žurnalistų pranešimus, o paprasti žmogeliai neretai paliekami patys spręsti savo bėdų.