
Naujausios
Ministerijos reikalavimai – dideli
„Nebetolima ateitis, kai dėl reformos gimnazija virs pagrindine mokykla“, – paskutiniojo Rietavo savivaldybės tarybos posėdžio metu liūdną tiesą, kalbėdamas apie Tverus, konstatavo meras Antanas Černeckis. Mat vargu, ar į gimnazines klases Tverų gimnazija surinks ministerijos nurodytą mokinių skaičių, nes pernai išleido tik 5 abiturientus.
Kaip skelbia ŠMSM, jau nuo kitų mokslo metų 1–10 klasės turės turėti ne mažiau kaip po 8 moksleivius, o III–IV klasės – ne mažiau kaip po 12 mokinių, antraip jos negaus valstybės biudžeto lėšų, tačiau galės būti išlaikomos iš savivaldybių biudžeto. O nuo 2024 m., norint formuoti III ir IV gimnazijos klases, taptų privaloma trečioje gimnazinėje klasėje turėti ne mažiau nei 21 mokinį. Tad labai realu, kad dėl tokio reikalavimo už dvejų metų Tverų gimnazija virs pagrindine mokykla.
Apie šią mažoms mokykloms daug permainų atnešiančią reformą kalbėta ne tik Rietavo savivaldybės tarybos, bet ir prieš jai susirenkant vykusio Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdžių metu, kai buvo pristatytos savivaldybėje veikiančių švietimo įstaigų 2021 m. veiklos ataskaitos.
Kad planuojamos naujovės kelia nerimą, neslėpė Tverų gimnazijos direktorė Gitana Kužmarskytė bei Žadvainių pagrindinės mokyklos direktorius Sigitas Kažukauskas.
Situacija keičiasi kasdien
Paklausta, kaip sekasi komplektuoti klases Medingėnų skyriuje ir kokia ateitis laukia, Tverų gimnazijai vadovaujanti G. Kužmarskytė sakė, jog pradinis skyrius turėtų išlikti, nes mokinių yra pakankamai. Tik jau 5–8 klasėse nebebus galima jungti klasių (ministerija ketina leisti jungti tik po dvi pradines klases, o 5–8-tų bei 9–10-tų klasių jungimo galimybę atmeta).
Pateiktoje Tverų gimnazijos praėjusių metų ataskaitoje rašoma, kad 2021 m. rugsėjį gimnazijoje mokėsi 147 mokiniai, Medingėnų skyriuje – 55.
O S. Kažukauskas kalbėjo, kad dabar sunku ir pasakyti, kas laukia Žadvainių mokyklos, kuriai ypač aktualus išlikimo klausimas. Esą situacija dėl mokinių skaičiaus gali keistis ir keičiasi kasdien. 2021 m. ataskaitoje nurodoma, jog Žadvainuose pernai mokėsi 78 moksleiviai, buvo 10 klasių, viena ikimokyklinė ir priešmokyklinė grupė. Mokyklos bendrabutyje gyveno 18 mokinių.
Politikė Vaida Vaičikauskienė, kuri dirba psichologe, kalbėjo, jog būtų skaudu, jei Žadvainių mokykla užsidarytų, mat ten mokosi daug vaikų iš pažeidžiamų šeimų.
„Vaikams, kurie gyvena bendrabutyje, tai bene vienintelė vieta, kur jie jaučiasi saugiai, yra pavalgę, prižiūrėti ir mylimi. Jeigu jie to netenka, didžiulė bėda tiems vaikams“, – komiteto posėdžio metu nuogąstavo V. Vaičikauskienė.
Tokiais ŠMSM užmojais nėra patenkintas ir meras A. Černeckis. Jis sakė, kad dėl planuojamų pertvarkų merai rašė raštus, tačiau, atrodo, į tai atsižvelgti nesiruošiama. Aukštesnė valdžia jų negirdi.
„60-ies vaikų rodiklis yra ta riba, kai mokykla nebegali egzistuoti savarankiškai, yra jungiama ar naikinama. Ir tas prijungimas reiškia vienų metų egzistavimą“, – be užuolankų kalbėjo A. Černeckis, pridėjęs, kad iliuzijų dėl ateities, kai toks nepajudinamas ministerijos požiūris, turėti nereikėtų.
Jis taip pat atskleidė, kad Žadvainių pagrindinę mokyklą svarstoma jungti prie Rietavo L. Ivinskio gimnazijos, bet sprendimas dar nėra priimtas.
Praėjusią savaitę A. Černeckis „Žemaičiui“ sakė, jog per mėnesį tiek Žadvainių mokykla, tiek Medingėnų skyrius turi įvertinti savo situaciją ir priimti sprendimus, o balandį dėl jų likimo bus sprendžiama ir Taryboje.
Yra ir kitų problemų
Aptariant situaciją mokyklose posėdžių metu kalbėta ir apie kitas problemas. Švietimo įstaigų vadovai tvirtino, kad nemenkas iššūkis jiems buvo pandeminis laikotarpis, kai visam kolektyvui reikėjo išmokti dirbti kitaip, o direktoriams – gebėti priimi greitus sprendimus, rasti sutarimą tarp tėvų, mokytojų ir mokyklų vadovybės, pilantis vis naujiems reikalavimas dėl COVID-19.
G. Kužmarskytė, kaip ir L. Ivinskio gimnazijos direktorė Alma Lengvenienė, sakė, jog susirūpinimą jau popandeminiu laikotarpiu kelia kritusi mokinių motyvacija mokytis, jų psichologinė būsena. Bėda Tverų gimnazijoje – ir dėl pavadavimo: pedagogai laikinu darbu nesusivilioja. „Matyt, mokytojų pasiūla darbo rinkoje mažėja, kad laikinas darbas pradeda nebedominti. Nė vienas žmogus į kvietimus laikinam darbui neatsiliepia“, – teigė Tverų gimnazijos vadovė.
Dar vena bėda ta, kad Tverų gimnazijai niekaip nesiseka rasti psichologo. Direktorė neslėpė nežinanti, kaip išspręsti šią problemą.
Psichologo jau daug metų dairosi ir neranda Žadvainių mokykla. Be šio specialisto dirba ir Rietavo lopšelis-darželis, o V. Vaičikauskienės manymu, būtent darželis yra ta įstaiga, kur toks specialistas reikalingiausias.
„Mokykloj dirbam su pasekmėm, o su priežastimis – darželyje“, – sakė ji.
Tverų gimnazijos ataskaitoje tarp problemų nurodoma ir prasta gimnazijos pastato būklė, teigiama, jog remonto prašosi Medingėnų skyriaus sporto salė, prastos būklės šildymo sistemos vamzdynai.
Žadvainių pagrindinėje mokykloje nerimą kelią didėjantis mokinių su specialiaisiais poreikiais skaičius, gabių mokinių mažėjimas. Pastebima, kad mokiniai tampa agresyvesni, stokoja pagarbos mokytojams, o jų motyvacija mokytis – silpna.
Kalbant apie buitinius dalykus, Žadvainių mokyklos mediniam pastatui reikalingas kapitalinis remontas, sporto salėje būtina taip pat kapitališkai remontuoti grindis.