Nuotolinis mokymas – ne tik per karantiną

tve­rai.lt nuo­trau­ka
Tverų gim­na­zi­ja sie­kia, kad nu­to­linį mo­kymą galėtų tai­ky­ti ne tik ka­ran­ti­no me­tu
Pan­de­mi­jos me­tu ša­lies švie­ti­mo įstai­gos iš­mo­ko dirb­ti ki­taip – iki tol ma­žai nau­do­ta nuo­to­li­nio mo­ky­mo ga­li­mybė ka­ran­ti­no me­tu ta­po įpras­ta. Ją kai ku­rios mo­kyk­los no­ri iš­nau­do­ti ir mo­ki­niams grįžus mo­ky­tis įpras­tu būdu. An­tai Tverų gim­na­zi­ja į sa­vo nuo­sta­tus įtraukė punktą, įtei­si­nantį nuo­to­linį mo­kymą ir kas­die­nia­me ug­dy­me. Mo­kyk­la sie­kia, kad, pri­rei­kus, mo­ky­to­jai galėtų teik­ti nuo­to­li­nes kon­sul­ta­ci­jas, pa­galbą mo­ki­niams, įma­no­mas taptų ir ug­dy­mas šei­mo­se.

Ket­vir­ta­dienį vy­ku­sia­me Rie­ta­vo sa­vi­val­dybės ta­ry­bos Švie­ti­mo, kultū­ros ir spor­to ko­mi­te­to po­sėdžio me­tu pa­tvir­tin­ti pa­keis­tus gim­na­zi­jos nuo­sta­tus pra­šė jos di­rek­torė Gi­ta­na Kuž­mars­kytė. Anot jos, mo­kyk­la yra pa­si­ren­gu­si vyk­dy­ti nu­oto­linį mo­kymą ne tik ka­ran­ti­no me­tu ir ati­tin­ka tam ke­lia­mus kri­te­ri­jus.
„Įtei­si­nus nuo­to­linį mo­kymą būtų ga­li­mybė 5–8 klasė­se jį tai­ky­ti iki 10 pro­c., vy­resnė­se klasė­se – iki 20 pro­centų“, – sakė G. Kuž­mars­kytė.
Ko­mi­te­to na­rio Al­gi­man­to Mic­kaus pa­klaus­ta, ko­kių pro­blemų gim­na­zi­jo­je iš­ky­la dėl nuo­to­li­nio mo­ky­mo, jei jų ap­skri­tai iš­ky­la, di­rek­torė ne­slėpė, kad pro­blemų bu­vo ir bus. Tik esą ne dėl to, kad nuo­to­li­niam mo­ky­mui ne­būtų pa­si­ruošę mo­ky­to­jai, mat jie jau iš­mo­ko ši­taip dirb­ti ir tu­ri tam kom­pe­ten­cijų, todėl, pri­rei­kus, tik­rai su­si­tvar­kytų.
„Su­si­du­ria­me su ki­to­mis pro­ble­mo­mis – su ne­no­ru jung­tis, su ne­turė­ji­mu tam tikrų prie­mo­nių. Bet gim­na­zi­ja vis turtė­ja ir tu­ri tų prie­mo­nių, tad mes mo­ki­niams ir jas tei­kiam, ir kom­piu­te­rius. Bu­vo lai­kas, ka­da ir in­ter­ne­tinį ryšį davėm. Kai ku­rie į nuo­to­li­nes pa­mo­kas iš mo­kyk­los jungė­si“, – pa­sa­ko­jo gim­na­zi­jos va­dovė.
Nors šiuo me­tu gim­na­zi­jo­je moks­lei­viai mo­ko­mi įpras­tu būdu, G. Kuž­mars­kytė pa­brėžė, kad mo­kyk­la no­ri pa­si­nau­do­ti esa­ma ga­li­my­be ir įtei­sin­ti nuo­to­linį mo­kymą jo pri­rei­kus.
Ko­mi­te­to narė Vai­da Vai­či­kaus­kienė sakė nuo­to­linį mo­kymą ver­ti­nan­ti at­sar­giai. Esą ga­li at­si­ras­ti tam tik­ro pikt­naud­žia­vi­mo. „Pa­vyzd­žiui, ne­pa­togūs vai­kai, sun­kiai val­do­mi klasė­je, tu­rin­tys el­ge­sio ir emo­cijų su­tri­kimų, ar jiems ne­bus siū­lo­mas nuo­to­li­nis mo­ky­mas?“ – klausė po­li­tikė, taip pat domė­ju­sis tuo, ar Tverų gim­na­zi­ja tu­ri vaikų, ug­domų na­muo­se.
Ta­čiau to­kius jos nuo­gąsta­vi­mus G. Kuž­mars­kytė at­rėmė – esą pa­ti mo­kyk­la ne­tu­ri to­kių ga­lių, kad galėtų pa­ti nu­spręsti vaiką pa­lik­ti mo­ky­tis na­mie. Va­do­vau­ja­ma­si Psi­cho­lo­ginės-pe­da­go­ginės tar­ny­bos re­ko­men­da­ci­jo­mis, tad ga­li­mos pikt­naud­žia­vi­mo ga­li­mybės mo­kyk­los di­rek­torė ne­įžvelgė.
Šiuo me­tu gim­na­zi­ja ne­tu­ri ir to­kių mo­ki­nių, ku­rie būtų ug­do­mi na­muo­se. Net to­kių pra­šymų nėra ga­vu­si, ži­no­ma, tai ne­reiš­kia, kad jų neat­si­ras atei­ty.
G. Kuž­mars­kytė sakė ne­ma­nan­ti, kad nuo­to­li­nio mo­ky­mo gim­na­zi­jo­je įtei­si­ni­mas da­rytų mo­ki­niams ko­kią nors žalą, mat to­kiu būdu vyktų ne vi­sas ug­dy­mo pro­ce­sas, o dau­giau kon­sul­ta­ci­jos, pa­vyzd­žiui, va­ka­re mo­ki­niams pa­to­giu lai­ku.
„Tas tai tik­rai būtų reikš­min­ga ir duotų pri­dėtinę vertę pa­sie­ki­mams“, – įsi­ti­ki­nu­si gim­na­zi­jos va­dovė.
Kad nuo­to­li­nio mo­ky­mo įtei­si­ni­mas jo­kios ža­los ne­pa­da­rytų, sakė manąs ir me­ras An­ta­nas Čer­nec­kis – juk ne­būtų tai­ko­ma pra­kti­ka, kad mo­ki­niai per nuo­tolį būtų mo­ko­mi iš jų tin­gu­mo atei­ti į klasę, tik ki­tais at­ve­jais, pa­vyzd­žiui, su­si­lau­žius ranką.
Jis domė­jo­si, kaip gim­na­zi­jai se­ka­si nau­do­ti įrangą, leid­žian­čią mo­ky­ti miš­riu būdu, kai vie­nu me­tu vai­kai pa­mo­kos klau­so­si ir klasė­je, o ne­ga­lin­tie­ji čia būti pri­si­jun­gia ir pa­moką ste­bi iš namų. Me­ro nuo­mo­ne, pa­si­tel­kiant šią įrangą tau­po­mas ne tik mo­ky­tojų lai­kas, nes ne­rei­kia vyk­ti į na­mus mo­ki­nio mo­ky­ti at­ski­rai, bet ir Sa­vi­val­dybės lėšos.
G. Kuž­mars­kytė sakė, kad kol kas šios įran­gos jiems iš­ban­dy­ti ne­te­ko, nes pa­pras­čiau­siai ne­pri­reikė.
Ko­mi­te­to na­riai pri­tarė Tverų gim­na­zi­jos nuo­statų pa­kei­ti­mams, tam dar turės pri­tar­ti ir Sa­vi­val­dybės ta­ry­ba.