
Naujausios
Apdovanojo Rietavo dvarvietėje
Šiuo apdovanojimu 22-ejų vaikinas pagerbtas ne televizijos studijoje, o išskirtinėje vietoje – Rietavo dvarvietėje, prie trispalvės spalvomis apšviestų kolonadų, daugybe lempučių nukabinėtų medžių. Narsiajam palūkalniškiui buvo nutiestas raudonas kilimas, kuriuo eiti kelią nušvietė deglai. Kartu su drauge Dovile jis buvo pasodintas ant XIX a. meistrų pagaminto suolelio, kur įsitaisę klausėsi specialiai Silvestrui atvežto jo taip mėgstamų „Lietuvaičių“ koncerto.
„Jau tas momentas, kada keliolika metų iš eilės patiems garbingiausiems žmonėms įteikiama statulėlė bus tavo. Tavo, plačiąja prasme, – Žemaitijos, tavo Tverų, viso Rietavo, kurie šįvakar džiaugiasi už tave, nes tu esi tas žmogus, kuris vertas pagarbos“, – įteikdamas Silvestrui statulėlę kalbėjo į Rietavą atvažiavęs „Lietuvos garbės“ vedėjas Mindaugas Stasiulis, kaip pats sakė, gyvenęs netoli nuo to kaimo, kur užaugo ir nominantas.
Lemtinga birželio naktis
Istorija apie iš liepsnų ištrauktus devynmetį Erodą ir vienuolikos Eugeniją praėjusią vasarą apskriejo visą Lietuvą. Ji priminta ir „Lietuvos garbės“ žiūrovams.
Gaisras Tverų seniūnijos Palūkalnio kaime, daugiavaikės Palekų šeimos name, kilo ankstų birželio 28-osios rytą. Dar miegojęs Silvestras akimirksniu išsibudino išgirdęs dūžtant langus.
Neiškart suprato, kas vyksta, tačiau netrukus pamatė liepsnas. Su broliu Bernardu išbėgę į lauką išvydo čia jau stovinčius dar tris vaikus. Bet keturių trūko. Broliai nedelsė nė akimirkos – Bernardas ranką išdaužė langą, ją susižeisdamas. Palikęs kruviną brolį laukti, į pragaru virtusį namą žengė Silvestras ir vieną po kito išnešė sesę bei brolį, perduodamas laukiančiam Bernardui.
Net ir išgelbėję du vaikus, vaikinai nežinojo, kur yra likę kiti du. Todėl vieną iš lauke jau stovėjusių vaikų išsiuntė pas tėvų prie gyvulių – išsiaiškinti. Tada Bernardas nuėjo nusiplauti žaizdų prie tvenkinio, sergėti susižeidusio brolio nuėjo ir Silvestras, mintyse vildamasis, jog name nieko nebėra.
Ten nieko ir nebebuvo. Du likusius vaikus tėvai buvo išsivežę prie gyvulių.
„Jeigu jie būtų žuvę, geriau ir aš būčiau“
Po apdovanojimų „Žemaičio“ kalbintas Silvestras sakė vis bandąs pamiršti tą ugningą birželio naktį, tačiau atmintis budi. Vaizdai grįžta, iškyla prieš akis.
„Vis prisimenu tą akimirką... Jeigu jie būtų žuvę, geriau ir aš būčiau žuvęs. Nebūčiau ištvėręs. Tėtis tą patį sako: jeigu būtų bent vienas vaikas nukentėjęs, būtų ėjęs į gaisrą – kas bus, tas. O juk dar penkios minutės ir... Kai išėjom iš namo, per virtuvės langą jau ugnis ėjo į viršų, – negali pamiršti Silvestras. – Tuos išgelbėjau ir nebežinojau, ką daryti – ar lipti atgal, gal dokumentus išnešti. Bet jau ugnis pliauškėjo, sienos trata...“
Tas baisus rytmetys įsirėžė ir išgelbėtųjų brolio ir sesės atmintyje bei širdyje. Tiek apdovanojimų metu Rietavo savivaldybėje, vykusių liepą, tiek jau filmuojant istoriją „Lietuvos garbei“ abu graudinosi. „Ačiū, broli“, – dėkojo savo gelbėtojui. O veidai, ypač mažiausiojo, ir drebantis balsas rodė, kad jie iki šiol suvokia tos akimirkos tragiškumą ir didvyriui Silvestrui dėkingi bus iki gyvenimo galo.
Palūkalniškis pasakojo norėjęs mažuosius atsivežti į filmavimą Rietavo dvarvietėje. Buvo nuvažiavęs jų pasiimti. Tačiau šie išsyk ėmė graudentis, todėl nusprendęs, jog bus geriau, jei liks namie. Juk kiekvienas priminimas verčia tą akimirką išgyventi vėl ir vėl.
Apdovanojimas – netikėtas
O apdovanojimas Palūkalnio didvyriui buvo netikėtas. Apie ruošiamą filmavimą Rietavo dvarvietėje, kaip pasakojo „Žemaičiui“, sužinojo likus gal valandai iki jo. Tai buvo staigmena visai Palekų šeimai. Tačiau tai, kad filmuoti šios garbingos istorijos į Rietavą atvyks televizijos komanda bei kitas detales žinojo Silvestro mergina Dovilė, ir padėjusi suruošti tokią staigmeną bei su apdovanojimų rengėjais bendravusi gal tris savaites.
„Draugė sako – važiuojam į kaimą, tau dovaną turiu. Sakau, kokia dovana, jei nei gimtadienis, nei dar kokia svarbi diena? Važiuojam keliu, žiūriu – stovi kažkas. Pagalvojau, kad policijos postas. Privažiavom arčiau – limuzinas stovi, sakau, veselė. O, pasirodo, čia viskas man buvo... Buvau „apšalęs“, – pasakojo
Silvestras.
Pakviestas į limuziną, vaikinas nustebo jo viduje išvydęs grupę „Lietuvaičiai“, specialiai dėl jo pakviestą. Ir tądien jis sulaukė ne tik gausybės staigmenų, bet ir dovanų – Silvestro beveik 80-ies galvijų ūkiui reikalingų priemonių – elektrinio piemens, girdyklos, kitų dalykų. To, ko jam šiuo momentu ir reikėję.
Naujas namas jau renčiamas
Per gaisrą 9-ių vaikų Palekų šeimos namas supleškėjo. Šeimą tuomet priglaudė, anot Silvestro, mamos draugė. Ir iki šiol Palekai laikinai gyvena Varnių seniūnijos Drobūkščių kaime. Džiaugiasi, kad turi stogą virš galvos. Palekų vaikai iš pradžių, kaip ir visi, mokėsi per nuotolį, dabar gi jų į mokyklą nuvežti atvažiuoja autobusas.
Kiekvieną dieną, rytą ir vakarą, ir pats Silvestras 16 kilometrų važiuoja iki savo namų, nes reikia prižiūrėti gyvulius.
Vaikinas, matyt, jau gyvena mintimis, kaip vėl grįš į gimtųjų namų vietą, mat už 20-ies metrų nuo sudegusio namo šeima renčiasi kitą. Kol kas jo – tik pamatai. Tačiau orams pagražėjus, balandį, kaip tikisi Silvestras, statybas bus galima tęsti.
„Pradėsim blokelius pirkti ir statyti. Leidimai jau gauti“, – pasakoja.
Anot palūkalniškio, nemažą sumą naujam namui statyti suaukojo žmonės. „Sienoms tikrai užteks“, – džiaugiasi žmonių gerumu.
O kai namas jau stovės ir Silvestras vėl turės savo kambarį, jame ir pasidės gautą „Lietuvos garbės“ statulėlę.