Pinigus grąžino šeši Tarybos nariai

Freepik nuotrauka
Net šeši politikai nusprendė grąžinti dalį gautų išmokų
Liepos mėnesį „Žemaitis“ rašė apie Rietavo savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybos atliktą auditą, kaip išmokomis už kanceliarines prekes, kurą ir ryšio paslaugas naudojosi praėjusios kadencijos Tarybos nariai. Priminsime, kad per Tarybos posėdį paviešintos audito išvados kai ką privertė raudonuoti ir mikčioti į mikrofoną, tačiau nė vienas iš šiai kadencijai perrinktų politikų neskubėjo prisipažinti „pagudravęs“ ar juo labiau atsiprašyti. „Žemaitis“ domėjosi, ar audito išvadose dominuojantys politikai grąžino galimai neteisėtai panaudotas lėšas.

Į benzinu varomą mašiną pylė dujų, į dyzelinu – benzino

Kaip liepos mėnesį pristatydama auditą sakė Savivaldybės kontrolierė Janina Gedmintienė, per 2019–2023 metus Rietavo tarybos nariams iš viso išmokėta 48 750 eurų, iš jų 8,5 tūkst. eurų – darbo užmokesčiui, 32,5 tūkst. eurų – degalų išlaidoms, 7,7 tūkst. – kitoms išlaidoms kompensuoti.

Skirtingais laikotarpiais Savivaldybės išmokomis aktyviai naudojosi 7–9 Tarybos nariai, 8 niekada neprašė kompensuoti jų išlaidų, dviems skirtos nedidelės sumos. Be išmokų.

Detaliai išnagrinėjus paskutiniais metais Tarybos narių teiktus jų išlaidas patvirtinančius dokumentus, nustatyta įvairių įdomybių. Išaiškinti trys atvejai, kada kuras piltas ne į Tarybos nario arba jo šeimos nario vardu registruotą automobilį.

Klausimų kelia ir Tarybos narių pateiktų čekių už kurą datos, ir banko kortelių, naudotų atsiskaityti, numeriai. Pavyzdžiui, kai kurie politikai, atsiskaitydami už kurą, naudojosi net 7-iomis banko kortelėmis...

Gana iškalbingos ir išlaidos kurui, deklaruotos karantino laikotarpiu, kada visoje šalyje ribotas judėjimas tarp savivaldybių, o posėdžiai vyko nuotoliniu būdu.

Nepaisant šių ribojimų, per karantiną kai kurie Rietavo savivaldybės tarybos nariai neribojo savo kelionių. Rekordininkas čia buvo Algimantas Mickus, minėtu laikotarpiu Tarybos reikalais išdeginęs kuro net už 1 746 eurus. Daug keliavo ir Virgilijus Ruškys (1 136 Eur) bei Vytautas Blažaitis (783 Eur).

Pasigesta viešumo

Klausimų kelia ir tai, kaip Tarybos nariai sugebėjo per dieną ar dvi išvažinėti įspūdingus kiekius kuro. Audito išvadose dažnai minimas V. Blažaitis 2021-ųjų sausio 29-ą dieną, 11:40 val., įsipylė 35,64 litro dyzelino, o nepraėjus nė valandai – dar 47,17 litro. V. Ruškys 2022-ųjų vasario 24-ąją įsipylė 48,25 litro dyzelino, rytojaus dieną per du kartus, kuriuos skiria vos pusvalandis, – 33,08 ir 32,42 litro dujų.

Bet ne vien tik kompensacijomis Tarybos nariai naudojosi. Šešiems (2019 metais – septyniems) mokėtas ir atlyginimas už darbą Taryboje. Iš jų du – J. Barsteiga ir V. Ruškys – net nesivargino pateikti pažymų apie darbo laiką savo pagrindinėje darbovietėje, kaip to reikalavo Tarybos veiklos reglamentas.

Kontrolės ir audito tarnybos atliktas auditas metė šešėlį ir ant pačios Savivaldybės administracijos. Ir ne tik dėl to, kad ši sudarė palankias sąlygas neskaidriems mokėjimams.

Savivaldybė savo internetinėje svetainėje privalėjo teikti ir nuolat atnaujinti informaciją apie išmokas Tarybos nariams, tačiau niekada to nedarė. Vis tik panašu, kad minėtas auditas tapo postūmiu teigiamų pokyčių link – dabar Savivaldybės svetainėje nesunkiai galima rasti detalią informaciją, kiek lėšų Tarybos nariams išmokėta šiais metais.

Rekomendacijos – grąžinti iššvaistytas lėšas

Paviešinusi audito išvadas, J. Gedmintienė pagarsino ir auditorių teikiamas rekomendacijas. Tarybos nariams rekomenduota grąžinti į Rietavo savivaldybės biudžetą karantino laikotarpiu automobilių degalams panaudotas lėšas, taip pat tas lėšas, kuriomis atsiskaityta už kurą, pirktą tą pačią dieną keletą kartų, nedideliu laiko skirtumu arba dideliais kiekiais, bei kitas išmokas, kuriomis pasinaudota ne pagal paskirtį.

Praėjus keliems mėnesiams po to, kaip buvo paviešintos audito išvados, „Žemaitis“ Rietavo savivaldybės Buhalterinės apskaitos ir ūkio skyriaus vedėjos Inos Vytienės teiravosi, ar kuris iš audite minimų politikų suskubo vykdyti minėtas rekomendacijas.

Gavome atsakymą, kad dalis galimai ne pagal paskirtį panaudotų išmokų išties buvo grąžintos į Savivaldybės biudžetą. V. Ruškys grąžino 338,73 euro, Viktoras Krajinas – 454,29 euro, A. Mickus – 625,75 euro, V. Blažaitis – 700 eurų, Augustas Šlimas – 1 212,13 euro, o Alfredas Mockus – net 3 773,85 euro.

nuotraukaRietavo savivaldybės mero Antano Černeckio teiravomės, ar šioje negražioje istorijoje jau galima dėti tašką.

„Sunku tą pasakyti. Taip, audito išvadose minima ir daugiau Tarybos narių pavardžių, bet kitų galimi nusižengimai – ne tokie ir dideli. O tie, kurie galiausiai suprato, kad galbūt išties ne visai teisėtai pasinaudojo išmokomis, tie, matyt, pasikalbėjo su savo sąžine ir nusprendė grąžinti tas sumas. Jokio spaudimo tą padaryti tikrai nebuvo, tik vieši pasikalbėjimai ir pasisakymai per posėdžius.

Na, o dabar dirbame pagal naują tvarką – visiems Tarybos nariams mokamas fiksuotas atlyginimas ir jokių išmokų. Viena vertus, ši tvarka logiškesnė, nes, kaip bebūtų, eidamas Tarybos nario pareigas gaišti laiką, be to, patiri tam tikrų nepatogumų, nes esi dėmesio centre, esi visų vertinamas ir neši tam tikrą atsakomybę. Kas norėtų tą daryti už „ačiū“, kai net tą „ačiū“ vargu ar išgirsi, veikiau priešingai – tik kritiką. Tad negali būti nė kalbos – Tarybos nario veikla turi būti atlygintina.

Bėda tik, kad priėmus šį sprendimą niekas nepasivargino savivaldybėms skirti lėšų Tarybos narių atlyginimams. O jų reikia nemažų. Per praėjusią kadenciją tam užteko 48-ių tūkst. eurų, o šiai kadencijai reikės jau pusės milijono. Iš kažkur turėsim paimti šiuos pinigus.“