Pirkti vėliavos – į Kauną ar Vilnių

„Žemaičio“ nuotrauka
Rietaviškiai savo krašto vėliavą iškelia itin retai, nes paprasčiausiai nežino, kur tokią galima įsigyti
Vėliava – bene vienas reikšmingiausių simbolių, telkiančių žmones ne tik laisvės kovose, bet ir kasdienybėje. Be jos neįsivaizduojame valstybės istorinių datų, svarbesnių švenčių minėjimo. Pastaruoju metu tapo įprasta savo šalies ar savivaldybės vėliavą išsikelti net ir asmeninių švenčių metu, o kartais – ir be jokios progos, tiesiog taip norint išreikšti savo patriotinį nusiteikimą arba palaikymą kuriai nors valstybei, kovojančiai už savo nepriklausomybę.
Sugalvojus įsigyti Lietuvos valstybės, Žemaitijos ar Plungės rajono savivaldybės vėliavą, tą galima padaryti užsukus į Plungės turizmo informacijos centrą ar Lietuvos pašto Plungės skyrių. Tačiau rietaviškiai, norėdami, kad jų kiemuose plevėsuotų gimtojo krašto simbolis, turi leistis į painias internetines paieškas arba vėliavos vykti į Kaune arba Vilniuje esančias siuvyklas. Auksaspalvį liūtą su kardu nasruose vaizduojančios vėliavos Rietave nė su žiburiu nerasi.
Rietavo savivaldybės nuotrauka
Su Rietavo vėliava aplink Lietuvą nebe pirmus metus keliaujantys Rietavo motociklininkai

Kur rasti?

Šią problemą į dienos šviesą vasario pabaigoje vykusio Rietavo savivaldybės kolegijos posėdžio metu iškėlė tarybos narys Viktoras Krajinas.

„Ne vienas sutiktas žmogus man yra išsakęs savo nuomonę ar net pažėręs pasipiktinimo laviną, kad gyvenant Rietave nėra galimybės įsigyti mūsų krašto vėliavą. Tenka gerai pasukti galvą, kur apskritai tokią rasti. Pasirodo, jomis prekiaujama tik kitame Lietuvos gale: Kaune arba Vilniuje“, – stebėjosi V. Krajinas.

Rietavo vėliava buvo sukurta ir patvirtinta dar 1991 metais. Kaip atsitiko, kad tik dabar susirūpinta, jog Rietave neprekiaujama šiomis vėliavomis? V. Krajinas paaiškino, kad labiausiai tuo pasipiktino vietos ūkininkai, pernai kartu su kitais Lietuvos žemdirbiais susiruošę vykti į protesto akciją. Protestuotojai sumanė traktorius padabinti savo krašto vėliavomis, tačiau paaiškėjo, kad Rietave jų neįsigysi.

Vis tik Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis sako nematantis tame bėdos. Esą jeigu tik yra poreikis, vietos verslininkai ar individualia veikla užsiimantys gyventojai bet kada gali imtis šios veiklos: siūti vėliavas ir jas pardavinėti, tačiau reikia gauti tam tikrus leidimus. O Savivaldybė užsiimti nei gamyba, nei prekyba gali.

„Kas tik nori, gali užsisakyti ir įsigyti vėliavą internetu, kainuoja, berods, nepilnus dvylika eurų. Kuri įmonė ar individualia veikla užsiimantis asmuo tokią paslaugą gali teikti ir Rietave, tik reikia nepamiršti bene svarbiausio dalyko – laikytis nustatytų reikalavimų. Vėliavų gamybai yra taikomi specialūs reikalavimai: pločio, ilgio, medžiagos, spalvų ir formato“, – teigia meras.

Vietinis verslas pasigenda palaikymo

„Žemaitis“ šia tema pakalbino rietaviškę, siuvimo ir mezgimo studijos „Spalvota mintis“ įkūrėją Palmirą Mikalauskienę. Ji papasakojo turėjusi užsakymų pasiūti vėliavų, tačiau jie buvę pavieniai. Bet labiausiai moteris nuogąstavo, kad Rietavo savivaldybė švaistosi tuščiais pažadais, skatina dalyvauti įvairiuose projektuose, kurti verslus, bet realaus palaikymo esą nėra.

„Per visą savo siuvėjos praktiką yra tekę ne vieną kartą apsiūti vėliavas, Rietavo savivaldybė buvo pateikusi užsakymą pasiūti Ukrainos vėliavą. Turiu specialią mašiną, kurią užprogramavus galima įvairius raštus išsiuvinėti. Teko ir Kultūros centrui staltiesę išsiuvinėti su jų logotipu, bet tai viso labo pavieniai užsakymai. Apmaudu, bet mūsų Savivaldybė nėra suinteresuota palaikyti vietinio verslo, amatininkų. Geriau nuvyksta į Klaipėdą ir išsirenka ten, ko reikia“, – pasakojo P. Mikalauskienė.

Siuvėja prisipažino turėjusi minčių rimčiau užsiimti vėliavų siuvimu, tačiau pasidomėjus šiai veiklai taikomais reikalavimais nusviro rankos. Be to, suabejojusi, ar turėtų užsakymų, ar sulauktų vietos valdžios ir žmonių palaikymo, todėl galiausiai šią mintį nukišusi giliai į stalčių.

Specialūs reikalavimai

„Žemaitis“ pabandė išsiaiškinti, ar iš tiesų vėliavų siuvimui ir gamybai taikomi tokie sunkiai įgyvendinami reikalavimai. Šito teiravomės Inovacijų agentūros Klientų patirčių valdymo skyriaus konsultantės Gražinos Lukošienės.

Pasak jos, vėliavos turi būti siuvamos tik iš Vyriausybės nustatytų medžiagų ir turi atitikti kitus įstatymų bei norminių teisės aktų nustatytus reikalavimus. Ar šito laikomasi, tikrina Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba, vertindama platintojų bei gamintojų į rinką teikiamas vėliavas.