Plungiškiai būtų apsiėję be antro turo, rietaviškiai į jį būtų siuntę Žemaitaitį

Jurgitos NAGLIENĖS nuotrauka
Rietavo savivaldybės rinkėjai aktyviau palaikė R. Žemaitaitį
Sekmadienį vykę Prezidento rinkimai nepateikė didelių staigmenų. Kaip ir prieš penkerius metus, didžiausio gyventojų palaikymo sulaukė esamas Prezidentas Gitanas Nausėda, antroje vietoje palikdamas Premjerę Ingridą Šimonytę. Kiek kitaip balsai sukrito Plungės rajono ir Rietavo savivaldybės rinkimų apylinkėse.

Dar sekmadienį prieš vidurnaktį paaiškėjo, kad ir šįkart prireiks antrojo rinkimų turo, mat nė vienas iš kandidatų neperkopė 50-ies procentų balsų kartelės. G. Nausėdą palaikė 44,54 proc. rinkėjų, I. Šimonytę – 19,94 proc. Trečioje vietoje liko Ignas Vėgėlė, surinkęs 12,47 proc. balsų, ketvirtoje – Remigijus Žemaitaitis – 9,35 proc., penktoje – Eduardas Vaitkus – 7,38 proc.

Mažiausiai palaikymo sulaukusių kandidatų trejetas išsidėstė taip: šešta vieta – vos 3,57 proc. balsų surinkęs Dainius Žalimas, septinta vieta – 1,39 proc. balsų pelnęs Andrius Mazuronis, aštunta ir paskutinė vieta – ir 1,36 proc. balsų džiaugęsis Gedrimas Jeglinskas.

Bet jei būtų buvusi Plungės rajono gyventojų valia, antrojo turo būtų neprireikę – G. Nausėdą čia palaikė net 52,16 proc. rinkėjų. Antroje vietoje atsidūrė R. Žemaitaitis, pelnęs 14,5 proc. balsų, trečioje – I. Vėgėlė (13,3 proc.), o I. Šimonytė liko ketvirta – 10,58 proc. balsų. Iš viso balsavo 57,57 proc. Plungės rajono rinkėjų.

Panašiai balsai sukrito ir Rietavo savivaldybėje: G. Nausėdą čia palaikė 49,35 proc. rinkėjų, R. Žemaitaitį – 19,02 proc., I. Vėgėlę – 11,02 proc. Vos keliom dešimtosiom procento nuo jo atsiliko I. Šimonytė, surinkusi 10,80 proc. balsų. Iš viso balsavo 57,7 proc. Rietavo savivaldybės gyventojų.

Vyriausioji rinkimų komisija skelbia, kad šie rinkimai pasižymėjo didesniu rinkėjų aktyvumu – išreikšti savo valios atėjo 59,48 proc. balsavimo teisę turinčių šalies rinkėjų. Panašus skaičius – 59,02 proc. – rinkėjų savo valią išreiškė ir referendume. Už dvigubą pilietybę pasisakė 72,43 proc. dalyvavusiųjų referendume, nepritarė 25,52 proc.

Vis dėlto šių balsų nepakako, kad Konstitucijos pataisa dėl pilietybės būtų priimta. Kad pokyčiai būtų įgyvendinti, už pataisą privalo balsuoti ne mažiau kaip pusė rinkimų teisę turinčių asmenų (dabartinis pritarusiųjų skaičius – apie 1,1 mln.).

Plungės rajono rinkėjai referendume, kaip ir rinkdami Prezidentą, buvo aktyvesni nei šalies vidurkis: savo valią išreiškė 56,96 proc. rinkėjų, iš jų 71,14 proc. pasisakė už dvigubą pilietybę.

Panašūs skaičiai ir Rietavo savivaldybėje: referendume dalyvavo 56,92 proc. rinkėjų, už dvigubą pilietybę pasisakė 71,99 proc.