Ištrauka iš NŽT įsakymo
Socialiniuose tinkluose neseniai paviešinta žinia, kad Rietave bus statomas naujas pramonės objektas. Tuo, regis, būtų galima tik pasidžiaugti, juolab kad savivaldybės atvirai tarpusavyje varžosi, bandydamos prisivilioti investuotojus, kurie sukurtų darbo vietų ir mokesčiais papildytų savivaldybių biudžetus. Vis tik minėtoji žinia Rietave pasitikta su dideliu skepsiu, mat pranešime buvo minima ir tai, kad naujasis pramonės objektas bus pritaikytas... padangoms sandėliuoti ir atliekoms perdirbti.

Vietoj senosios katilinės – padangų kalnai?

Sakysit – kas čia keisto, ir tokia veikla reikalinga, o tikriausiai ir pelninga. Tik štai bėda, kad minėtai veiklai pasirinktas sklypas yra pačiame Rietavo mieste, L. Ivinskio gatvėje, visai šalia miesto parko ir istorinės Oginskių dvaro teritorijos. Tiek parką, tiek dvarvietę Rietavas laiko savo pasididžiavimu ir didžiausiu traukos objektu, be to, minėtą sklypą supa individualūs gyvenamieji namai.

Kiekvienas, vos metęs akį į tą teritoriją, pasakytų, kad nei padangoms sandėliuoti, nei atliekoms perdirbti ši vieta netinka, tačiau Nacionalinei žemės tarnybai (NŽT), praėjusių metų spalį gavusiai Rietavo savivaldybė prašymą perduoti jai valdyti L. Ivinskio g. 16 esantį 0,77 hektaro žemės sklypą, tame rašte paminėta veikla, kuria žadama čia užsiimti, kažkodėl neužkliuvo.

Tad gruodžio 22 d. NŽT Teritorinių skyrių veiklos vertinimo ir korupcijos prevencijos skyriaus vedėjas, atliekantis direktoriaus funkcijas, Dovydas Petraška pasirašė įsakymą, kuriuo perdavė minėtą sklypą Rietavo savivaldybei patikėjimo teise ūkinei komercinei veiklai vykdyti – naujų pramonės ir sandėliavimo pastatų, skirtų padangoms apdoroti ir antrinėms žaliavoms perdirbti, statybai.

Apie pasirašytą įsakymą NŽT sausio 13 d. trumpa žinute paskelbė ir savo interneto svetainėje, tad rietaviškiai netrukus ėmė dalintis šia žinia ir vienas kito klausti – ar gali būti, kad pačiame Rietave netrukus ims augti padangų kalnai ir kitokių atliekų krūvos?

„Ažiotažas tuščioje vietoje“

Šį klausimą „Žemaitis“ uždavė Rietavo savivaldybės administracijos direktoriui Vytautui Dičiūnui. Ir išgirdo iš jo siūlymą neskaityti „tų leidinių, kurie nekelia jokio pasitikėjimo“.

„Žinot, žmonės parašo, kas jiems šauna į galvą, o paskui jūs aiškinkitės...“ – dar pridūrė direktorius, akivaizdžiai nepatenkintas tuo, kad žurnalistai susidomėjo šia dėmesio neverta žinia.

V. Dičiūnas paaiškino, kad Rietavo savivaldybės administracija prieš kelerius metus gavo finansavimą senajai Rietavo katilinei, stovėjusiai L. Ivinskio gatvėje, nugriauti ir teritorijai išvalyti. Tuo pačiu Savivaldybė įsipareigojo rasti investuotoją, kuris šame sklype imtųsi kokios nors veiklos, tačiau skelbtas pirmasis sklypo nuomos konkursas buvo nesėkmingas – susidomėjusių nebuvo.

„O padangų ten nėra ir net nebus. Parašyti reikia, kad neaišku, kieno galvoje kilo tokios vizijos. Galbūt kažkas sušnekėjo, gal pagavo kas kokį žodį ir parašė. Ažiotažas tuščioje vietoje“, – dėstė V. Dičiūnas.

nuotrauka
V. Dičiūnas: „Neaišku, kieno galvoje kilo tokios vizijos“
 

Panašiai situaciją piešė ir „Žemaičio“ kalbintas meras Antanas Černeckis. „Absoliutūs vėjai“, – taip jis įvertino socialiniuose tinkluose pasklidusią žinią apie Rietave planuojamą padangų sandėliavimo ir atliekų perdirbimo veiklą.

„Gal čia koks piktybinis pletkas, gal šiaip sugalvotas žmonių pasvaičiojimas... Absoliuti neteisybė. Apie jokias padangas nekalbam, kad ir norėtume, negalėtume to daryti. Tiesiog rinkiminė antis – ir tiek“, – kalbėjo A. Černeckis.

Nebūna dūmų be ugnies

Apie minėtą sklypą bei jame žadamą vystyti veiklą diskutuota ir praėjusį pirmadienį posėdžiaujant Rietavo savivaldybės tarybos Ūkio plėtros ir ekologijos komiteto nariams.

Komiteto prašyta pritarti, kad Savivaldybės administracija viešo aukciono būdu išnuomotų minėtą žemės sklypą už 1-ą eurą per mėnesį ūkinei veiklai vykdyti, statiniams statyti ir naujoms darbo vietoms sukurti.

Sprendimo projekte nenurodoma, kokiai konkrečiai ūkinei veiklai bus išnuomojamas sklypas, tačiau komiteto pirmininkas Albinas Maslauskas nepraleido progos šito pasiteirauti.

„Visur viešai jau paskelbta, kas ten bus“, – replikavo jis.

„Kažkoks burbulas išpūstas, vėjų prirašyta“, – atsakydamas toliau savo laikėsi A. Černeckis. Ir pakartojo anksčiau „Žemaičiui“ pateiktą informaciją, kad apie jokį padangų sandėliavimą net nėra kalbos. Esą Savivaldybė nežino ir iš anksto negali žinoti, kas susidomės žadamu išnuomoti sklypu.

Meras priminė, kad anksčiau ten stovėjo senoji Rietavo miesto katilinė, o pastačius naują katilinę ir teritoriją užsimojus sutvarkyti, Savivaldybei teko nelengva užduotis organizuoti mazutu užteršto grunto išvežimo darbus. Bet dabar teritorija esą išvalyta, atvežta švaraus grunto ir dairomasi naujo investuotojo.

A. Černeckis pridūrė, kad taršia veikla užsiimti ten negalima, nes ji patenka į miesto teritoriją, be to, šalia yra vandens gręžiniai, kuriems nustatytos apsaugos zonos.

Tačiau toks mero paaiškinimas įtikino ne visus komiteto narius. „Nebūna dūmų be ugnies“, – liaudies išmintį priminė socialdemokratas Viktoras Krajinas.

Kitas komiteto narys Algimantas Mickus sakė iš savo darbinės patirties žinantis, kad miesto teritorija ar ne miesto, įrodžius, kad įmonė atitinka aplinkosauginius reikalavimus, galima pastatyti bet ką.

Vis tik, dar kiek padiskutavę, komiteto nariai nubalsavo už tai, kad sklypo nuomos klausimas būtų perduotas svarstyti Tarybai.

Viskas – pagal Savivaldybės prašymą

O „Žemaitis“ savo ruožtu toliau bandė išsiaiškinti, kaip atsitiko, kad Savivaldybė, kaip dievagojosi meras ir administracijos direktorius, apie jokį padangų sandėliavimą L. Ivinskio gatvėje nė nebuvo girdėjusi, o NŽT ėmė ir suraitė įsakymą perduoti Savivaldybei sklypą būtent šiai veiklai.

Šį klausimą uždavėme NŽT Viešųjų ryšių skyriaus vedėjui Ruslanui Golubovui. Kiek panaršęs po turimus dokumentus, jis netrukus rado Rietavo savivaldybės spalio 28 dieną NŽT Plungės ir Rietavo skyriui registruotą prašymą perduoti jai naudotis minėtu sklypu. Tame prašyme juodu ant balto užrašyta ir paskirtis, kam žadama pritaikyti šį sklypą – naujų pramonės ir sandėliavimo pastatų statybai, padangų sandėliavimui ir antrinių žaliavų perdirbimui.

„Pagal šį Savivaldybės prašymą mes ir parengėme minėtą įsakymą dėl sklypo perdavimo, kadangi negalime perduoti sklypo, nežinodami, kam jis bus naudojamas“, – paaiškino NŽT atstovas.

Investuotojas buvo, kalba apie padangas – taip pat

Galiausiai visiškai susipainioję, kuo tikėti – ankstesniais Rietavo savivaldybės vadovų paaiškinimais ar NŽT atstovu, – dar kartą surinkome mero A. Černeckio telefono numerį.

Išgirdęs, kad šį kartą prieš akis turime ne žinutę feisbuke, kuria išreiškiamas susirūpinimas dėl Rietave žadamų sandėliuoti padangų, o jau patį NŽT įsakymą dėl sklypo perdavimo padangoms sandėliuoti ir antrinėms žaliavoms perdirbti, A. Černeckis galiausiai pripažino, kad anksčiau buvo kalbėta apie tokią veiklą Rietave.

„Kai gavom europinį finansavimą sklypui sutvarkyti, viena iš sąlygų buvo turėti konkretų veikėją, kuris galėtų investuoti toje vietoje. Buvo toks Amerikos lietuvis, pateikęs gerus siūlymus, susijusius būtent su padangų sandėliavimu, bet po kovido pandemijos iš jo nieko nebegirdėjome. Gal po Alytuje kilusio padangų gaisro pasikeitė požiūris į šią veiklą“, – kalbėjo A. Černeckis.

Jis patvirtino, kad pati Savivaldybė, remdamasi minėto interesanto ketinimais, NŽT nurodė, jog šiame sklype bus tvarkomos senos padangos.

nuotrauka
A. Černeckis galiausiai pripažino, kad buvo tartasi dėl padangų sandėliavimo. 
 

„Bet tas parašymas nieko nereiškia, – patikino meras. – Jei būtume parašę, kad ten atsiras saldainių fabrikas, manot, kad jis ten dabar ir stovėtų? Taip dalykai nevyksta. Tiesiog reikėjo parašyt, kad turim kažkokį pasiūlymą, tai ir nurodėm konkrečiai tas padangas. Po kilusio ažiotažo buvau nuvykęs į NŽT, kalbėjausi su jos vadovu. Jis pasakė nematantis tame problemos – jei reikės, atsiradus kitokiai veiklai, parašys naują įsakymą. Taip kad nereikia kurstyti toje vietoje žmonių aistrų ir kvailioti. Suprantu, kad rinkimai artėja, kažkam labai patogu žaisti šia korta. Bet aš jau šimtą kartų sakiau ir dar kartą pakartosiu – jokių padangų ten nebus.“