Rietavas atšventė 770-ies metų jubiliejų

Linos RUIBIENĖS nuotraukos
Jungtinis Rietavo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklos bei Rietavo Mykolo Oginskio miesto orkestras
Rugsėjo 15–24 dienomis Rietave vyko Mykolinių šventė „Šviesos garsu“, kuri šįkart buvo skirta Rietavo 770-ies metų jubiliejui paminėti. Per visą savaitę nusidriekusi renginių programa rietaviškius ir svečius džiugino įvairiais renginiais.

Europos paveldo dienos

Pirmoji šventės diena buvo skirta Europos paveldo dienai paminėti. Tai progai skirti renginiai prasidėjo Rietavo Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje, čia sveikinimo žodį tarė klebonas Antanas Gutkauskas.

Surengta muziejininkų edukacija, pristatyta lauko fotoekspozicija „Kng. Oginskių funduotos bažnyčios ir kiti sakraliniai objektai“ bažnyčios šventoriuje.

Vėliau parke, prie kolonados, paskelbtas oficialus šventės atidarymas. Sveikinimo žodį taręs meras Antanas Černeckis išreiškė nuoširdžią padėką už įvairias idėjas muziejaus direktoriui ir bendruomenei.

Apdovanota Rietavo paveldo puoselėtojų piešinių ir fotografijų konkurso „Rietavo kultūros paveldas“ laimėtoja Elvyra Papievienė. Jai buvo įteikta mero padėka bei pažintinė kelionė į Telšius.

Vėliau šventė persikėlė prie Oginskių koplyčios-mauzoliejaus. Čia surengtas kunigaikščio Irenėjaus Oginskio mirties 160-ųjų metinių paminėjimas bei restauruoto paminklo su angelo skulptūra atidengimas ir šventinimas.

nuotrauka
Restauruoto paminklo su angelo skulptūra atidengimas ir šventinimas
 

Ta proga po 80-ies metų į koplyčią-mauzoliejų buvo sugrąžintas altorinis paveikslas „Maloningoji Viešpaties Motina Marija“ ir pašventintas kunigo Antano Gutkausko. Sugrįžus į Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus kiemelį buvo pagerbti 1863 metų sukilimo dalyviai, žuvę už Tėvynės laisvę.

nuotrauka
 Į Oginskių koplyčią-mauzoliejų sugrąžintas altorinis paveikslas
 

Netrūko įvairių veiklų

Rugsėjo 16-ąją Mykolinės persikėlė į Rietavo žirgyną, kur vyko Žemaitijos regiono raitelių jojimo konkūrai, o žiūrovai galėjo mėgautis dainininkų ir šokėjų parengta programa.

Žirgyno teritorijoje pristatytas projektas „Saulėto oranžinio traukinuko kelionė per Lietuvą“, buvo galima susipažinti su tarptautinio plenero „Nupiešk-nufotografuok žemaituką“ dalyviais.

Rugsėjo 17-ąją visus kvietė žygis dviračiais po Rietavo apylinkes. Trumpesniąją kelio atkarpą (apie 25 km) įveikė 56 dviratininkai. Ilgesniu maršrutu, apie 55 km, važiavo 22 dviratininkai.

Visi, įveikę maršrutą, sugrįžo į Laisvės aikštę prie Rietavo savivaldybės administracijos pastato, kur laukė ir visus medaliais apdovanojo meras A. Černeckis. Po apdovanojimų žygio dalyviai vaišinti plovu ir arbata.

Kvietė ir biblioteka

Rugsėjo 18-ąją rietaviškiai ir svečiai buvo kviečiami rinktis į Rietavo skverą prie muzikinio fontano, kur vyko garsiniai skaitymai „770 eilučių Rietavui“. Šį renginį organizavo Rietavo savivaldybės Irenėjaus Oginskio viešoji biblioteka. Susirinkusieji skaitė Rietavo krašto rašytojų bei kitų autorių tekstus, kiuriuose atsispindi istoriniai motyvai apie Rietavą.

Kitą dieną biblioteka surengė šventinę viktoriną „Laiko spalvos“. Savo proto aštrumą joje nusprendė išbandyti net penkios komandos, kurioms renginio vedėja Loreta Jurkienė uždavė net 85-is klausimus.

Po azartiškos kovos suskaičiavus taškus paaiškėjo, kad trečiąją vietą užėmė komanda „Rinktinė“, antroji vieta atiteko Rietavo savivaldybės administracijos komandai, na, o garbinga pirmoji vieta skirta komandai „Bendraminčiai“.

Rugsėjo 20-ąją jau antrus metus iš eilės visi skubėjo į džinsinę vakarienę. Kaip ir 2021-aisiais, taip ir šiais metais nutarta surengti žirgų ir džinsų varžytuves, kurių metu bandyta išsiaiškinti, kurie yra pranašesni ir stipresni.

Šventinės vakarienės metu „Spalvota mintis“ ir „Spygliuko siuviniai“ surengė madų šou, kurio metu buvo pristatyta džinsinių aksesuarų kolekcija. Ją demonstravo Rietavo kultūros centro mergaičių šokių kolektyvas. Taip pat vyko džinsinių aksesuarų dirbtuvės. Svečius linksmino gyvo garso muzikinė grupė „Old City Band“.

Didysis metturgis ir apdovanojimai

Praėjęs šeštadienio rytas Rietave buvo itin darbingas, mat nuo pat aušros seniūnijos viena už kitą išradingiau puošė savo kiemelius šventiniam metturgiui.

nuotrauka
Savo jėgas buvo galima išbandyti ir bulvių skutimo čempionate
 

Mykolinių šventės atidarymo proga sveikinimo žodį tarė meras A.Černeckis. Jis dėkojo svečiams iš Vokietijos, Švedijos ir Lenkijos, Šilalės merui Tadui Bartkui, Plungės vicemerui Žydrūnui Purauskiui bei mokslų daktarui Jonui Jagminui.

„Labai džiaugiuosi, kad visi galime sueiti ir pasidžiaugti vienas kitu, galime švęsti ir būti kartu. Sveikinu visus, linkiu geros nuotaikos, buvimo, judėjimo į priekį ir pasidžiaugimo vienas kitų darbais“, – kalbėjo A. Černeckis.

Po sveikinimų ir padėkų ant scenos lipo ir gražiausiai trvarkomų sodybų šeimininkai, metų ūkio nugalėtojai. Už gražiausiai sutvarkytą įstaigos aplinką šiemet apdovanota UAB „Plungės lagūna“. Gražiausia šeimos verslą ir tradicijas puoselėjančia sodyba išrinkta „Miško rojus“ ir jos įkūrėja Indrė Jocė.

Už natūralios gamtinės aplinkos pritaikymą ir puoselėjimą sodyboje apdovanoti Aušra ir Alvydas Montvydai iš Rietavo. Tvarkingiausiai ir gražiausiai sutvarkyta senjorų sodyba kaime – Daratos ir Juozo Mitkevičių iš Tverų, mieste – Zitos Baitienės ir Vytauto Petrikausko iš Rietavo.

Gražiausios sodybos kaime apdovanojimas šiemet iškeliavo į Ramutės ir Rimanto Petreikių iš Vitkilių kaimo rankas. Gražiausiai sutvarkyta sodyba mieste – Vitalijaus ir Inesos Krasauskų iš Rietavo.

Apdovanoti ir „Metų ūkio“ nugalėtojai. Genutė ir Artūras Pudževeliai pagerbti už entuziazmą, nuoširdų darbą bei mišraus ūkio puoselėjimą. Laima ir Arvydas Simonavičiams, „Bičių namai“ sodybos įkūrėjams, dėkota už bitininkystės puoselėjimą.

„Metų ūkio“ nominacija už ūkininkavimo tradicijų puoselėjimą įteikta Juozui Gaudiešiui iš Daugėdų, Laimutei ir Alfonsui Vitėms iš Jaupėnų kaimo.

Rietavo savivaldybės konkurse „Metų ūkis 2023“ nugalėjo Aurika ir Alvydas Alonderiai iš Patyrio kaimo.