Rietavas priglaudė pabėgėlių šeimą iš Ukrainos

Vla­do GAU­DIE­ŠIAUS nuo­trau­ka
Vai­kai krei­delė­mis piešė mėly­nos ir gel­to­nos spalvų šir­de­les
Uk­rai­nai jau ant­rą sa­vaitę prie­ši­nan­tis Ru­si­jai šios su­kel­ta­me ka­re, iš už­pul­tos de­mok­ra­tinės ša­lies bėga šim­tai tūkstan­čių gy­ven­tojų. Turbūt did­žiau­sia pa­gal­ba jiems da­bar – pa­dėti su­si­ras­ti prie­globstį, ku­ris ga­li būti ir lai­ki­nas ar na­mais tap­ti, kas ži­no, galbūt ir ke­le­riems me­tams. Ant­ra­die­nio va­karą vie­na uk­rai­nie­čių šei­ma at­vy­ko į Rie­tavą, o tre­čia­dienį pir­muo­sius pa­bėgėlius pri­glaudė ir Plungė.

Kaip „Že­mai­čiui“ pa­sa­ko­jo Rie­ta­vo me­ras An­ta­nas Čer­nec­kis, uk­rai­nie­čiai Rie­ta­ve tu­ri gi­mi­nių, pas ku­riuos ir pra­lei­do pirmąją naktį. O tre­čia­dienį jie jau bu­vo ap­gy­ven­din­ti bu­vu­sia­me Rie­ta­vo ko­le­gi­jos bend­ra­bu­ty­je.
Pa­sak Sa­vi­val­dybės va­do­vo, kol kas nėra ži­nių, kad Rie­ta­vo kryptį būtų pa­si­rinkę ir dau­giau nuo ka­ro bėgan­čių uk­rai­nie­čių, ta­čiau mies­tas tu­ri ga­li­my­bių jų priim­ti kur kas dau­giau. Me­ras ma­no, kad to­kios pa­gal­bos pri­reiks.
„Šiuo me­tu bend­ra­bu­ty­je tu­ri­me 70 pa­ruoštų vietų, bet, jei reikės, ga­lim ir iki šim­to iš­temp­ti. Su­gul­dy­sim, kiek rei­kia.“
Anot me­ro, pa­bėgėliams vie­tos at­si­rastų ne tik minė­ta­me bend­ra­bu­ty­je – yra tam tin­kan­čių namų, kam­ba­rių bu­vu­sio žir­gy­no pa­sta­te.
„Tu­rim tų vietų. Salė­se ar klasė­se glaus­tis turbūt ne­reikės. Tiek daug ne­bus. No­ri­me žmo­nes ci­vi­li­zuo­tai ap­gy­ven­din­ti, kad galėtų il­gesnį laiką pa­būti, kad ge­rai jaustų­si“, – sakė A. Čer­nec­kis.
Iš ka­ro bai­su­mo taip, kaip sto­vi, au­to­mo­bi­liu pa­bėgu­si uk­rai­nie­čių šei­ma – tėvai ir trys vai­kai – po pa­tir­to išgąs­čio šiek tiek jau ati­to­ko. Ket­vir­ta­dienį juos žadė­ta vež­ti į Mig­ra­ci­jos de­par­ta­men­to Tel­šių sky­rių, pa­dėti su­si­tvar­ky­ti do­ku­men­tus, kad at­vy­ku­sie­ji galėtų gy­ven­ti Lie­tu­vo­je, galėtų gau­ti pa­šalpą ir visą rei­ka­lingą pa­galbą. Dviem ke­tur­me­čiams vai­kams bus už­tik­rin­ta in­teg­ra­ci­ja į Rie­ta­vo lop­šelį-dar­želį, vy­resnė­lio (8 m.) ug­dy­mu pa­si­rūpins Rie­ta­vo Lau­ry­no Ivins­kio gim­na­zi­ja.
Rie­ta­vo sa­vi­val­dybė bu­vo pa­skel­bu­si, kad gy­ven­tojų pra­šo au­ko­ti pa­ta­lynę, ant­klo­des, ple­dus, pa­gal­ves, rankš­luos­čius, bui­tinę tech­niką. Me­ras pa­si­džiaugė, kad žmonės vis­ko pri­nešė kalną, ir pa­brėžė, jog ren­ka­mi tik nu­ro­dy­ti daik­tai. Kad neat­si­tiktų taip, jog pa­skui ne­be­bus kur su­neštų au­ko­jamų daiktų dėti.
Me­ro pa­klausė­me, o ko­kia si­tua­ci­ja Rie­ta­ve dėl slėptu­vių? Ži­no­ma, pa­ni­kuo­ti ne­rei­kia, bet at­sar­ga to­kio ka­ro pa­šonė­je gėdos ne­da­ro. A. Čer­nec­kis sakė, jog spe­cia­lių slėptu­vių ka­ro at­ve­ju mies­te nėra, bet po na­mais ir dau­gia­bu­čiais yra rūsiai, daug vie­tos po bu­vu­sios ko­le­gi­jos pa­sta­tais, tad tų sau­gių vietų ne­trūksta.
Rei­kia tikė­tis, kad jų ir ne­pri­reiks. Su ta vil­ti­mi vie­toj Už­gavė­nių rie­ta­viš­kiai ant­ra­dienį mies­tie­čius pa­kvietė į pa­lai­ky­mo ak­ciją Uk­rai­nai ir iš kie­mo varė ne žiemą, ne Morę de­gi­no, o ka­ro šmėklą, sa­vo min­ti­mis apie karą, su­ra­šy­to­se ant po­pierė­lių, kurs­ty­da­mi  laužą.
Ren­gi­nio me­tu su­si­rin­ku­sie­ji pa­kvies­ti su­si­telk­ti bei min­ti­mis, žod­žiais ir dar­bais pa­lai­ky­ti Uk­rai­nos šalį ir ten gy­ve­nan­čius žmo­nes. Be pa­si­sa­kiu­sių Sa­vi­val­dybės ir kitų įstaigų at­stovų, sa­vo iš­gy­ve­ni­mais ir skaus­mu pa­si­da­li­jo Rie­ta­vo at­vi­ra­ja­me jau­ni­mo cent­re il­giau kaip me­tus sa­va­no­riau­jan­ti Vik­to­ri­ja Bur­lak iš Lvi­vo mies­to Uk­rai­no­je. Ji vi­siems dėko­jo už pa­galbą ir pa­lai­kymą jos ša­liai sun­kiu me­tu.
Ren­gi­nio me­tu ne­pa­mirš­ti ir nuo ka­ro nu­kentėję gyvū­nai – jiems rink­tas pa­ša­ras ir au­kos.
Po su­si­tel­ki­mo ak­ci­jos Rie­ta­vo šv. Ar­kan­ge­lo My­ko­lo baž­ny­čio­je au­ko­tos Mi­šios už Uk­rainą ir taiką pa­sau­ly­je.