Rietavas Valstybės dieną paminėjo su „Vasaros vaidinimais“

Linos RUIBIENĖS nuotraukos
15-ąjį kartą ridenamas tradicinis ratas
Liepos 6-ąją, minint Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus kiemelyje vyko jau tradiciniais tapę „Rietavo vasaros vaidinimai 2023“. Šiemet jie rengti jau 15-ąjį kartą, kartu paminėtos 114-osios Rietave įvykusio pirmojo viešo vasaros vaidinimo metinės.
Meras A. Černeckis pasveikino visus, susirinkusius į teatro šventę

Tradicijų tąsa

Pagrindinis „Rietavo vasaros vaidinimų“ simbolis yra ratas, primenantis apie besisukantį laiką, kasmet sugrąžinantį į tas pačias vietas bei dovanojantį širdžiai malonius susitikimus.

Ir šiemet teatro šventė prasidėjo simbolinio rato ridenimu, lydimu rietaviškių teatralų ir širdį virpinančiu dainos skambesiu, kurį dovanojo Rietavo kultūros centro folklorinis ansamblis „Kadaginis“ su vadove Aida Liutikiene priešaky bei svečiai iš sostinės – teatras „Labas“.

Visus gausiai susirinkusius rietaviškius ir miesto svečius pasveikinti atskubėjo Rietavo savivaldybės kultūros centro direktorė Birutė Gedminaitė. Sveikinimo žodį tarė ir Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis, visų pirma pasveikinęs su Lietuvos valstybingumo simboliu tapusia Mindaugo karūnavimo diena ir dėkojęs visiems už padarytus gerus darbus, susitelkimą ir Lietuvos auginimą.

Didžiulę padėką šventės organizatoriai išreiškė rėmėjams, be kurių „Rietavo vasaros vaidinimai“ neįvyktų: Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejui už svetingumą, už paskolintą sceną, ant kurios smagu vaidinti ir pašokti, Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijai už pagalbą, padėkos skriejo ir Rietavo miesto seniūnijai bei UAB „Rietavo komunalinis ūkis“, savanoriui Vytautui Lygnugariui, kuris visada laiku ir vietoje.

Kartu pasidžiaugta naujais bičiuliais ir partneriais – Klaipėdos jaunimo teatru bei Rietavo šaulių sąjunga, dėkota finansavimą skyrusiai Lietuvos kultūros tarybai.

Pirmas spektaklis Rietave

„Rietavo vasaros vaidinimai“ prasidėjo parodos „Lietuvos heraldika iš Arvydo Každailio studijos“ pristatymu, kuris vyko Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejuje. Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti – kuo čia dėtas teatras, heraldika ir Valstybės diena, bet pažvelgus į laiko plotmę supranti, kaip viskas glaudžia susieta.

Parodą pristatęs muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas visiems priminė apie pirmąjį spektaklį Rietave, įvykusi prieš 114 metų, ir apie nuo tada pakilusį žmonių susidomėjimą teatru, rodomą entuziazmą.

„Teatras yra ne šiaip sau atsiradęs ar skirtas tik palinksminti žmonėms. Priešingai – tai lietuviško žodžio ir dvasios estafetės perdavimas, apjungiantis su Mindaugo karūnavimo diena“, – kalbėjo V. Rutkauskas.

Minint Valstyės dieną, kiekvienas, atvykęs į šventę, turėjo galimybę susipažinti su garbaus amžiaus A. Každailio, kanonizavusio Oginskių herbą, heraldikos ir grafikos kūriniais.

nuotrauka
V. Rutkauskas pristatė A. Každailio heraldikos parodą
 

Lietuvos tautinis himnas

Šiais metais šventės dalyvius džiugino nuotaikingas ir kupinas emocijų teatro „Labas“ spektaklis „Kas apsakys tas dzūkų linksmybes“, kurį režisavo ir vaidino puikiai visiems iš televizoriaus ekranų žinomos aktorės Vitalija Mockevičiūtė, Neringa Varnelytė bei etno muzikantai Darius Mockevičius ir Paulius Kovalenko. Publika liko itin sužavėta spektakliu, o talentingiems scenos artistams atsidėkojo skardžiu juoku bei garsiais plojimais.

Po nuotaikingo spektaklio teko truputį surimtėti ir pasiklausyti teatrologės Jūratės Grigaitienės minčių apie teatrą. Vėliau Rietavo kultūros centro teatras „Ruoda“ atliko spektaklį pagal Moljero pjesę „Tariamas ligonis“. Žiūrovus džiugino ir Klaipėdos jaunimo teatro spektaklis „Žemaitėjė“.

Vakare vyko 803-osios Rietavo šaulių kuopos vado pasikeitimo ir vėliavos perdavimo, KALAVIJO vardo suteikimo 803-ai Rietavo šaulių kuopai, šaulių ir jaunųjų šaulių priesaikos ceremonijos, smalsuolius traukė šaulių ginklų ekspozicija.

O lygiai 21 valandą kartu su visa tauta prie dvaro kolonados buvo sugiedotas Lietuvos himnas. Po jo visi kviesti pasivaišinti gardžia šauliška koše.