Rietave – paskaita apie moteris partizanes

Linos RUIBIENĖS nuotraukos
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro istorikai
Gegužės 7 dieną, visoje Lietuvoje minint spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, Rietavo Irenėjaus Oginskio viešojoje bibliotekoje vyko viešoji paskaita „Moterys partizanės: Vakarų Lietuvos (Jūros) partizanų srities atvejis“. Paskaitą skaitė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro istorikai Ramona Staveckaitė-Notari, Enrika Kripienė ir Darius Juodis.

Tyliosios fronto karės

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena yra tarsi liudijimas, kad žodis gali būti ginklas, pasipriešinimo ar tapatybės simbolis. Daugiau kaip prieš šimtą metų Lietuva patyrė spaudos draudimą, o žmonės rizikavo savo laisve ar net gyvybe, slapčia platindami knygas bei spaudą ir taip siekdami išsaugoti lietuvių kalbą bei kultūrą. Tuo metu knygnešiai buvo savotiški mūsų tautos didvyriai.

Vėliau jau partizanai, kaip prieš tai knygnešiai, stojo į kovą už teisę būti lietuviais. Šiandien mes gyvename visai kitokiame pasaulyje, turime žodžio laisvę, informacijos sklaidą, bet kartu suvokiame, kad laisvė nėra duotybė. Kiekvieną dieną turime tą prisiminti ir vertinti.

Šias tiesas praėjusią savaitę Rietavo viešojoje bibliotekoje priminė vykęs įdomus ir įtraukiantis susitikimas, kurio metu kalbėta apie Vakarų Lietuvos moteris partizaniniame judėjime 1944–1953 metais.

Visą straipsnį skaitykite laikraščio „Žemaitis“ 2025 m. gegužės 13 d. numeryje (Nr. 36).