Rietave sulaukta Seimo pirmininkės

Gintarės KARMONIENĖS nuotr.
Praėjusį ketvirtadienį Rietavas sulaukė ypatingų svečių – šiame krašte pirmąkart kaip Seimo pirmininkė apsilankė Viktorija Čmilytė-Nielsen. Su ja kartu atvyko naujasis Seimo pirmininkės sekretoriato vadovas rietaviškis Lukas Kornelijus Vaičiakas bei Seimo narys Jonas Varkalys. Viešėdami Rietave susitiko su vietos savivaldos atstovais, švietimo įstaigų bendruomene, verslininkais bei šiame krašte prieglobstį radusiais karo pabėgėliais iš Ukrainos. Seimo vadovė džiaugėsi galimybe artimiau susipažinti su gilią istoriją turinčiu Rietavu, pabendrauti su jo žmonėmis bei išgirsti, kuo jie gyvena.

Seimo pirmininkė Rietave – pirmąkart
Pirmoji V. Čmilytės-Nielsen stotelė, viešint Žemaitijoje, buvo Rietavo savivaldybė, kur ją pasitiko meras Antanas Černeckis, administracijos direktorius Vytautas Dičiūnas, jo pavaduotojas Antanas Aužbikavičius bei kiti administracijos darbuotojai ir svečiai.
„Džiaugiuosi, kad turėsiu galimybę pabendrauti su savivaldos atstovais, įvairių įstaigų bendruomenėmis bei pasivaikščioti po nuostabų jūsų miestą“, – kalbėjo V. Čmilytė-Nielsen, kuriai rūpėjo ne tik aptarti šiuo metu visai šaliai aktualias problemas, bet ir išgirsti regiono gyventojų lūkesčius bei pastebėjimus dėl Seimo darbo.
Pastarajame, anot viešnios, šiuo metu dominuojanti tema yra karas Ukrainoje ir jo padariniai. Bendraudama su rietaviškiais Seimo vadovė nepabijojo paliesti ir kainų šuolio temos. Jos teigimu, kainų augimas įvairiose srityse yra laikinas reiškinys, tačiau esą turime suprasti, kad artimiausiu metu pagerėjimo dar nereikia tikėtis, nors centrinė valdžia ir deda visas pastangas.
„Laukia sunkus ruduo, sunki žiema ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. To priežastis labai aiški – Putino karas Ukrainoje“, – kalbėjo V. Čmilytė-Nielsen. – Bet nesinorėtų kalbėti vien tik pesimistine nata“.

Savivaldybės skaudulys – kolegijos pastatai
Susitikimo su Savivaldybės atstovais metu viešnia pasidžiaugė, jog Rietavas priglaudė išties didelį skaičių ukrainiečių, bėgusių nuo karo baisumų. Pirmininkė domėjosi, kaip jiems čia sekasi adaptuotis. Taip pat jai buvo įdomu išgirsti, kas lėmė tokius gerus rietaviškių abiturientų matematikos brandos egzaminų rezultatus.
Šiuo metu Rietave gyvena 75 ukrainiečiai, iš jų – 34 vaikai. Mero teigimu, pastarieji sėkmingai lanko švietimo įstaigas. Gana neblogai į čionykštį gyvenimą esą integruojasi ir suaugusieji – dirba, nuomojasi būstus. Yra ir tokių, kurie dairosi nuosavo būsto, mat svarsto galimybę likti čia gyventi. „Žinoma, pastebimas ir jų ukrainiečių įsitempimas, tačiau tai normalu, žinant, iš kur jie atvyko“, – aiškino A. Černeckis.
Kalbėdamas švietimo tema savivaldybės vadovas pradėjo ne nuo džiuginančių matematikos egzaminų rezultatų, o nuo švietimo reformos, neaplenkusios ir Rietavo. Dėl jos neliko Žadvainių pagrindinės mokyklos – pritrūkus mokinių įstaiga likviduota.
Nepalikdamas nuošalyje egzaminų temos A. Černeckis sakė, jog viską lėmė betarpiškas mokytojų ir mokinių darbas. Anot jo, jei mažai įdedi darbo – aplaidžiai žiūri į mokslus, nelankai konsultacijų ir į egzaminą žengi „va bank“, nereikia tikėtis gerų rezultatų.
Prabilęs džiugesne gaida meras svečiams papasakojo apie sėkmingai veikiančias verslo įmones bei jų kuriamas darbo vietos rietaviškiams. Vienintelė bėda esą ta, kad ne taip lengva į regionus atsivilioti verslininkus.
Žinoma, savivaldybėje netrūksta ir problemų, kurias, kaip sakė meras, bandoma po truputėlį įveikti. Opiausia jis įvardijo buvusios Žemaitijos kolegijos pastatų, kurių didžiosios dalies priežiūra užgulusi būtent Savivaldybės pečius, įveiklinimo problemą.
Taip pat buvo užsiminta apie plačiai nuskambėjusį nepriklausomo elektros tiekėjo „Perlo Energija“ skandalą. A. Černeckio įsitikinimu, šiuo atveju atsakomybės negalima „užmesti“ žmonėms – šie tiesiog rinkosi tai, kas pigiau. Tam pritarė ir Seimo pirmininkė.
Pasinaudodamas proga Rietavo savivaldybės tarybos narys Viktoras Krajinas teiravosi Seimo pirmininkės, kaip ji vertina aplinkos ministro Simono Gentvilo siekį iš kelių išstumti senesnius nei 11-os metų automobilius. Anot politiko, šis užmojis skaudžiausiai paliestų mažas pajamas gaunančius šalies gyventojus.
V. Čmilytė-Nielsen konkretaus atsakymo į rietaviškio užduotą klausimą neturėjo. Abstrakčiai kalbėdama aiškino, jog ministras yra racionaliai mąstantis žmogus, nuoširdžiai besirūpinantis gamta, kad su juo esą dirba puiki komanda ir kad „ypatingai pasvertai bus žiūrima į bet kokias iniciatyvas“.
Tačiau V. Krajinas taip lengvai nepasidavė – jam knietėjo išgauti konkretesnį atsakymą. Politikas tikino turintis žinoti, ką atsakyti to besiteiraujantiems rietaviškiams, juo labiau kad ši tema neramina ne vieną. „Ar bent jau kol kas galiu nuraminti žmones?“ – klausė V. Krajinas ir išgirdo teigiamą atsakymą.

Susitiko su pedagogais
Apsikeitę atminimo dovanėlėmis svečiai pakviesti pietų, o po jų Lauryno Ivinskio gimnazijoje surengtas susitikimas su pedagogais. Jo metu aptarti egzaminų rezultatai, kalbėta, kaip COVID-19 pandemija palietė Rietavo krašto mokinius. Žinoma, diskutuota ir apie ukrainiečius vaikus – kaip jiems sekasi čia adaptuotis, mokytis.
V. Čmilytė-Nielsen sakė norinti parvežti žinių ir gerosios patirties iš ten, kur gerai sekasi. Dėl to pedagogų prašė išduoti paslaptį, padėjusią abiturientams taip gerai susitvarkyti su matematikos egzaminu. Tačiau savivaldybės pedagogai tikino, jog jokios paslapties čia nėra – viską lemia darbas.
O Tverų gimnazijos, kurios abiturientai matematikos egzaminą išlaikė aukštais balais, direktorė Gitana Kužmarskytė sakė, kad gerus mokymosi rezultatus lemia ir mažos klasės. Anot vadovės, mažose grupelėse ugdymas yra visai kitoks, nes kiekvienam vaikui individualiai skiriamas dėmesys. Direktorė apgailestavo, kad to nevertina centrinė valdžia, paleidusi švietimo reformą, sunaikinsiančią kaimiškąsias gimnazijas. Esą šios reformos ranka jau 2024-aisiais pasieks ir Tverų gimnaziją.
Lankydamasi L. Ivinskio gimnazijoje Seimo pirmininkė pasidžiaugė puikiai sutvarkytomis ir šiuolaikiškam ugdymui pritaikytomis klasėmis bei moderniu sporto kompleksu.
Viešnagės Rietave metu V. Čmilytė-Nielsen susipažino ir su Rietavo Oginskių dvaro teritorija bei joje esančiais pastatais – Rietavo turizmo ir verslo informacijos centru, kultūros centru, Mykolo Kleopo Oginskio meno mokykla, Oginskių kultūros istorijos muziejumi. Neaplenktas ir buvusios kolegijos pastatas, kuriame trumpai pabendrauta su Rietave gyvenančiais ukrainiečiais.
Tą pačią dieną svečiai iš sostinės lankėsi ir Plungėje. Tik prieš tai dar susitiko su UAB „Plungės lagūna“ ir UAB „Marmo Arc“ atstovais. Susitikimo metu supažindinta su įmonių veikla, gamybos procesais, diskutuota rūpimais statybos klausimais

Gintarės KARMONIENĖS nuotr.