Naujausios
Rietaviškė Rasa Kavenskienė antradienio ryte feisbuke pasidalino ant asfalto tupinčio susigūžusio gandro nuotrauka. Moteris teiravosi, kas gali suteikti paukščiui pagalbą.
„Atvažiavau į darbą ir už prekybos centro IKI, esančio Plungės gatvėje, pamačiau tupintį gandrą. Matėsi, kad jam kažkas negerai, bet artintis arčiau ir patikrinti jo būklės neišdrįsau“, – pasakojo rietaviškė.
R. Kavenskienė, nežinodama, ko griebtis ir kaip padėti paukščiui, informacijos kurį laiką ieškojo internete. Galiausiai pavyko susisiekti su viena veterinarijos klinika, iš jos atstovo sužinojo, kad jai pačiai nevalia gandro judinti ir juo labiau kažkur vežti – gali grėsti bauda...
Po kurio laiko rietaviškė kreipėsi į Rietavo savivaldybės darbuotojus. Šie susisiekė su specialistais ir gandras su, kaip įtariama, lūžusia koja buvo perduotas Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Laukinių gyvūnų globos centrui, įsikūrusiam Kauno rajone. Šiemet pradėjusi veikti įstaiga vienintelė visoje šalyje teikia pagalbą laukiniams gyvūnams.
Specialistai nuolatos akcentuoja, kad gyventojai dažnai be reikalo bando įsijausti į gelbėtojų vaidmenį ir skuba padėti keistai besielgiantiems sparnuočiams ar keturkojams. Pabrėžiama, kad laukinius gyvūnus reikia gelbėti tik tuo atveju, jeigu jie yra sužeisti.
Aplinkos apsaugos departamento konsultavimo skyrius nurodo, kad pamačius ant žemės tupintį ar kaip kitaip neįprastai besielgiantį gandrą visų pirma reikia išsiaiškinti, ar jis šiaip sau tupi, ar yra sužeistas. Jei yra ženklų, kad paukštis yra sužeistas ar sergantis, jį reikia gydyti, o tai padaryti gali tik veterinarai, tik reikia turėti omeny, kad jų paslaugos yra mokamos. Jei nenorima apsikrauti rūpesčiais bei išlaidom, belieka skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112 ir apie nelaimėlį bus pranešta jau minėtam Laukinių gyvūnų globos centrui, kuris yra įsikūręs Kauno rajone, bet aptarnauja visą Lietuvą.
O ar tiesa, kad nusprendus pačiam vežti sužeistą paukštį ar gyvūną į veterinarijos gydyklą ar kaip kitaip juo pasirūpinti galima sulaukti baudos? Aplinkos apsaugos departamento konsultavimo skyrius paaiškino, kad dėl to nerimauti tikrai nereikia. Laukinį gyvūną paimti iš jo natūralios aplinkos be leidimo yra draudžiama, nebent tam yra svarbi priežastis. Viena iš tokių priežasčių – būtinybė pagydyti ar laikinai pagloboti nelaimės ištiktą gyvūną. Pavyzdžiui, neretai nutinka, kad žmonės šaltuoju metų laiku priglaudžia žiemoti neišskridusius gandrus, kad šie nežūtų. Tą galima daryti be baimės užsitraukti teisinę atsakomybę.