
Naujausios
Atėjo metas žemaičių kalbą įtvirtinti ir Lietuvoje
„Įdomu išgirsti, kas prieš tokį sprendimą?“ – Tarybos narius kviesdamas balsuoti šypsojosi meras Antanas Černeckis. Žinoma, nei pasisakiusiųjų prieš, nei susilaikiusiųjų nebuvo, tad sprendimas priimtas vienbalsiai. Kaip to ir tikėjosi posėdyje dalyvavęs, jungtis prie Telšių savivaldybės iniciatyvos pasiūlęs profesorius Juozas Pabrėža.
Kalbininkas rietaviškių noru prisidėti prie žemaičių kalbos išsaugojimo ir populiarinimo neabejojo, matyt, jau nuo pat nuotolinio posėdžio, kurį meras pradėjo kalbėdamas žemaitiškai, pradžios. Mat tuoj po tokio žemaitiško A. Černeckio pasisakymo nuskambėjo ir žemaitiškai M. K. Oginskio meno mokyklos direktoriaus Nerijaus Jasinsko atliekamas muzikinis sveikinimas tada dar artėjančių švenčių proga. O ir kiekvienas prabilęs Tarybos narys posėdžio metu stengėsi ir diskutuoti, ir klausimus kelti tik kalbėdamas žemaitiškai.
J. Pabrėža pasakojo, kad jau pasiekta svarbi pergalė įteisinant žemaičių kalbą kaip visiškai savarankišką – ji įregistruota tarptautiniame kalbų registre šalia kitų trijų gyvų baltų kalbų – lietuvių, latvių ir latgalių.
Taigi pasaulyje žemaičių kalba, šiandien išgyvenanti didelį pakilimą, jau yra pripažinta, dabar to pripažinimo, kad ir kaip keistai tai skambėtų, reikia siekti čia, Lietuvoje.
Ir tai, anot J. Pabrėžos, nėra paprasta. Tačiau žingsnis po žingsnio judama į priekį. Antai sudaryta Seimo laikinoji Žemaičių grupė dėl žemaičių kalbos išsaugojimo pernai buvo surengusi susitikimą su Žemaitijos rajonų merais, kuriame dalyvavo ir A. Černeckis. Jo metu ir sutarta, jog nereikia laukti, kol svarbius sprendimus dėl žemaičių kalbos išsaugojimo priims aukščiausioji valdžia, pavyzdį gali rodyti ir pačios savivaldybės.
Šitaip ir pajudėjo traukinys dėl 2022-ųjų paskelbimo Žemaičių kalbos metais, kurį iš savo stoties pirmieji paleido telšiškiai.
Paskelbė, o kas toliau?
Priėmus sprendimą šiuos metus paskelbti Žemaičių kalbos metais savo savivaldybėse, anot J. Pabrėžos, šios pačios turės apsispręsti, kaip tuos metus minėti. Esą pasirinkimų – begalė. Tačiau akcentavo, kad visose savivaldybėse bus stengiamasi žemaičių kalbą įvesti į mokyklas. Ir tai siūlė daryti ne tik per būrelius ir kitą neformalų ugdymą, tačiau ir per formaliajam švietimui skirtas valandas, pavyzdžiui, vieną pamoką per savaitę skirti žemaičių kalbai ir rašybai mokyti.
O saugoti ir populiarinti žemaičių kalbą reikėtų ne tik šiais metais, kurie tą tarsi ir įpareigoja. Profesorius tikisi, kad jie bus tik graži pradžia ateities darbams.
J. Pabrėža vylėsi, kad šių jau penkių savivaldybių pavyzdžiu paseks ir kitos savivaldybės, kaip antai Šilalė, Kelmė ir Raseiniai, kuriose jau nebėra tokios stiprios žemaičių kalbos, kaip pirmosiose.
Rašyti reikia taip, kaip kalbam
Tarybos narys Albinas Maslauskas sakė esantis „visom įmanomom galūnėm“ už tai, kad žemaičių kalba būtų saugoma ir puoselėjama, tik iškėlė klausimą dėl žemaičių kalbos rašybos vienovės.
„Daba kuožnas kap nuor, tap raša“, – pastebėjo jis ir klausė J. Pabrėžos, ar šitie dalykai neturėtų būti suvienodinti.
Kalbininkas atkreipė dėmesį, kad pagrindinės žemaičių rašybos taisyklės jau yra apvienodintos jo paties išleistoje knygoje „Žemaičių kalba ir rašyba“, tad yra kur „paveizėti“. Tačiau žemaičiams turėti visiškai vienodą rašybą esą būtų sudėtinga, mat kiekvienas rašo ir turėtų rašyti taip, kaip kalba – duonininkai pagal save, o dūnininkai taip, kaip kalba jie.
Jei bendros rašybos pagrindu būtų paimtas tik vienas kažkuris variantas, neliktų patenkinti kalbantieji kitaip. Todėl ir rašoma dviem duonininkų ir dūnininkų variantais. Tačiau jeigu žemaičių kalbos mokymas persikels į mokyklas, J. Pabrėža žadėjo, kad bus išleista patarimų, kaip turėtų rašyti žemaičiai įvairiose vietose.
Kodėl iškraipomi vietovardžiai?
Tarybos nariai garbiam svečiui turėjo ir daugiau klausimų. Jonas Rekašius piktinosi, kad iškraipomi žemaitiškų vietovardžių pavadinimai. Antai Rietavo savivaldybėje esantis Gomontlaukio kaimas oficialiai skamba kaip Gomantlaukio, o Pajamončio kaimas kaip Pajamančio.
Šio politiko nuomone, tai yra ne tik žemaičių kalbos iškraipymas, bet ir žemaitiškumo esmės praradimas. Todėl domėjosi, ką galima padaryti, kad vietovardžių pavadinimai būtų rašomi taip, kaip jie iš tiesų tariami.
Pasirodo, kalbininkai jau pradėjo darbus, kad tokie žemaitiški vietovardžiai oficialiai būtų įteisinti taip, kaip juos taria vietiniai žmonės. O kol tikrieji vietovardžiai bus atitaisyti,
J. Pabrėža patarė padirbėti ir pačioms savivaldybėms. Nemažoje dalyje jų ir šiandien šalia oficialių miestų, kaimų ir miestelių pavadinimų atsiranda lentelės su žemaitiškais atitikmenimis, tad kodėl prie įvažiavimų į miestą iš visų pusių ir rietaviškiai negalėtų pasidaryti riboženklio ar lentelės su užrašu „Reitavs“. Kodėl tokiu pavyzdžiu negalėtų pasekti ir Gomantlaukis bei Pajomantis?
Rietavo savivaldybėje taip jau yra pasielgę Tverai – įvažiavimą į miestelį iš dviejų pusių žymi akmeniniai riboženkliai su užrašu „Tverā“ .
Žemaičių kalba valstybinės kalbos negadina
Į įdomų pokalbį įsitraukė ir Tarybos narys Juozas Barsteiga, dirbantis pedagogu. Jis pastebėjo, kad dabar mokyklose vaikai yra mokomi kalbėti valstybine kalba. Kaip bus toliau?
J. Pabrėža jam atsakė, kad nereikia bijoti, jog dėl žemaičių kalbos mokymo iškils pavojus valstybinei kalbai. Esą priešingai – iš prigimties mokėti dvi kalbas yra privalumas. Ir kalbininkai, ir psichologai yra įrodę, jog dvi prigimtines kalbas turintys žmonės lengviau išmoksta ir kitų kalbų.
O meras prisiminė profesorės Viktorijos Daujotytės pavyzdį, kuri, daug metų gyvenanti Vilniuje, puikiai kalba tiek žemaitiškai, tiek ir „literatūriškai“.
Pasisakė ir Vilija Razmienė. Taip pat pedagoge dirbanti Tarybos narė kalbėjo pastebinti, kad jaunoji karta savo vaikus nuo mažų dienų moko kalbėti tik bendrine kalba, todėl jaunimą retai beišgirsi kalbant žemaitiškai. Jiems kalbėti žemaitiškai tarsi gėda. Politikė vylėsi, kad Tarybos sprendimas 2022-uosius Rietavo savivaldybėje paskelbti Žemaičių kalbos metais pakeis jaunų žmonių požiūrį į gimtąją kalbą, galbūt jie pamatys tos kalbos grožį ir ims ja didžiuotis.
Rietavo savivaldybės tarybai 2022 m. paskelbus Žemaičių kalbos metais buvo parengta ir patvirtinta šių metų minėjimo programa, numatytas lėšų poreikis. Įgyvendinant šią programą siūloma dalyvauti Rietavo savivaldybės socialinėms, švietimo ir kultūros įstaigoms, nevyriausybinėms organizacijoms.