Skuode rašytas Žemaičių kalbos diktantas

Genovaitės ČESNAUSKIENĖS nuotraukos
Pirmosios vietos laimėtoja I. Stražinskaitė-Glinskienė (dešinėje) ir trečiosios vietos – V. Pokvytienė
Vasario 7 dieną Skuodo rajono savivaldybės Romualdo Granausko viešojoje bibliotekoje jau aštuntą kartą rašytas žemaičių kalbos diktantas. Šį kartą jis buvo skirtas Žemaičių krašto, amatų, kulinarinio paveldo ir žemaitiško rašto metams paminėti.

Diktantas buvo transliuojamas tiesiogiai ir per bibliotekos feisbuko puslapį. Norinčiųjų išbandyti savo žinias netrūko, sulaukta net 49 dalyvių iš įvairių Lietuvos vietovių. 18 dalyvių jo rašyti atėjo į biblioteką, o likusieji 31 rašė žiūrėdami tiesioginę transliaciją.

Diktantui skirtą tekstą parašė, diktavo, o vėliau darbus ištaisė filologijos magistrė, literatūrologė, Lietuvos rašytojų sąjungos narė, literatų klubo „Nojus“ narė Dalia Zabitienė.

nuotrauka
Diktanto teksto autorė D. Zabitienė

Džiugu, kad proga išbandyti savo žemaitiško rašto žinias pasinaudojo ir rietaviškiai. O viena jų – Genovaitė Česnauskienė – net pelnė antrąją vietą. Moteris „Žemaičiui“ sakė, kad toks įvertinimas jai buvo netikėtas.

nuotrauka
G. Česnauskienė buvo maloniai nustebinta laimėjusi antrąją vietą ir tikino dalyvausianti dar kartą kitais metais
 

„Praėjusiais metais taip pat rašiau šį diktantą nuotoliniu būdu. Bet lemiamą akimirką, kai reikėjo išsiųsti vertinimo komisijai savo darbą, nežinau, kas nutiko, bet staiga persigalvojau ir nebeišsiunčiau. Turbūt pritrūkau drąsos“, – pasakojo G. Česnauskienė.

Šiais metais rietaviškė jautėsi kiek drąsesnė, todėl nusprendė sudalyvauti dar sykį. Kartu kalbino prisijungti ir savo drauges, bet šios tikino gerai neišmanančios žemaitiško rašto taisyklių ir gramatikos, bet pažadėjo prisijungti kitąmet.

G. Česnauskienė diktantą ir šįsyk rašė būdama savo namuose, vėliau nufotografavusi rašinį išsiuntė jį nurodytu adresu. Moteris pasakojo, kad turi kalbininko Juozo Pabrėžos knygą „Žemaičių kalba ir rašymas“, kurią laikas nuo laiko atsiverčia, mokosi gramatikos ir rašybos taisyklių.

Vasario 21 dieną, minint Gimtosios kalbos dieną, Skuodo R. Granausko viešojoje bibliotekoje surengtas geriausiai diktantą parašiusių dalyvių apdovanojimo renginys. G. Česnauskienė sakė į jį vykusi pasižmonėti, sutikti bendraminčių ir gerai praleisti laiką. Ir nė neturėjusi minties, kad jos pavardė nuskambės tarp apdovanotųjų.

„Kai paskelbė mano pavardę ir pakvietė ateiti pasiimti antrosios vietos diplomo, nė negalėjau patikėti, kad čia mane kviečia. Netikėjau, kad būsiu tiek mažai klaidų diktante padariusi“, – dalinosi įspūdžiais G. Česnauskienė.

Paskelbti ir kiti žemaitiško diktanto nugalėtojai. Kaip paaiškėjo, pirmos trys vietos skirtos tiems dalyviams, kurie padarė tik iki penkių klaidų. Bet buvo parašiusiųjų ir visai be klaidų.

Šiame žemaičių kalbos diktante savo jėgas nutarė išbandyti ir keletas plungiškių. Džiugu, kad ir jiems puikiai sekėsi. Pirmąją vietą iškovojo net du dalyviai – aleksandraviškė Irena Stražinskaitė-Glinskienė ir plungiškis Kęstutis Vaitkus. Na, o trečiąja vieta teko dalintis net keturiems laimėtojams, kurių tarpe buvo ir aleksandraviškė Virginija Pokvytienė.

Po renginio G. Česnauskienei gimė šauni idėja pirmosios vietos nugalėtoją I. Stražinskaitę-Glinskienę pasikviesti į Rietavo trečiojo amžiaus universiteto literatų klubo „Šviesa“ narių susitikimą pamokyti juos žemaitiško rašymo pagrindų, kad kitais metais rietaviškiai galėtų gausiau sudalyvauti diktanto rašymo konkurse.