
Naujausios
Biudžeto pajamos – 15,6 proc. didesnės
2022 m. Rietavo savivaldybės biudžeto projektą pristatė Finansų skyriaus vedėja Kristina Pužauskienė. Didžiąją dalį planuojamų biudžeto pajamų (51 proc.) sudarys įstatymu patvirtintos pajamos (gyventojų pajamų mokestis, pajamos ir mokesčiai iš turto, biudžetinių įstaigų pajamos, prekių ir paslaugų mokesčiai, ilgalaikio turto realizavimo ir kitos pajamos). Jos biudžetą papildys 6 mln. 391 tūkst. eurų.
O 23 proc. biudžeto (2 mln. 808 tūkst. Eur) sudarys ugdymo reikmėms skirtos lėšos. 9 proc. biudžeto – tai valstybinėms funkcijoms skirtos lėšos, 8 proc. – dotacijos ir Europos Sąjungos lėšos, 5 proc. – metų pradžios likutis, 4 proc. – skolintos lėšos. Savivaldybės skola – 425 tūkst. eurų.
Šių metų biudžeto pajamos, lyginant su praėjusių metų, yra didesnės 15,6 procento.
Didesnės ir išlaidos
Nors šis biudžetas pilnesnis už pernykštį, daugiau planuojama ne tik surinkti, bet ir išleisti. Daugiausiai lėšų pareikalaus darbo užmokestis (7 mln. 190 tūkst. Eur), apmokėti už prekes ir paslaugas reikės 3 mln. 458 tūkst. Eur, paskoloms grąžinti – beveik 339 tūkst. Eur, ilgalaikiam turtui – beveik 1 mln. 459 tūkst. eurų.
Pagal programas didžiausia išlaidų dalis teks švietimui – visuomenės ugdymo programai. Tam iš biudžeto reikės atriekti
6 mln. 145 tūkst. eurų. Sveikatos, socialinės paramos ir paslaugų įgyvendinimo programai numatyta 2 mln. 131 tūkst. eurų, Savivaldybės veiklos funkcijų vykdymo, strategijos formavimo ir įgyvendinimo programai – 2 mln. 169 tūkst. Eur, Ekonominės plėtros programai – 1 mln. 77 tūkst. eurų. Likusioms programoms skirtos sumos kur kas mažesnės – nuo 24 tūkst. iki 339 tūkst. eurų.
Labiau rems verslą, skirs lėšų kapinėms skaitmenizuoti
K. Pužauskienė pristatė ir biudžeto projekte numatytas finansavimo naujoves. Turėtų apsidžiaugti verslininkai . Nors ir nežymiai, padidintas finansavimas smulkaus ir vidurinio verslo rėmimo programai: pernai jai buvo skirti 7 tūkst. Eur, šiemet jau – 8 tūkst. eurų.
Daugiau lėšų teks ir nevyriausybinėms organizacijoms – 2021 m. tam buvo skirta 4,4 tūkst. eurų, o šiemet ši suma padidinta iki 6,5 tūkst. eurų.
„Riebiau“ atseikėta ir Užimtumo didinimo programai – nutarta skirti 7,7 tūkst. eurų (2021 m. – 6,2 tūkst. Eur).
Biudžete rasta lėšų ir Rietavo savivaldybėje esančių Rietavo, Spraudžio, Tverų bei Medingėnų kapinėms skaitmenizuoti – tam išvis skirta 15 tūkst. eurų. Nepamiršta ir koplytėlė Rietavo miesto kapinėse – iš Savivaldybės biudžeto jos kopijos gamybai skirta 1,5 tūkst. eurų.
O tveriškiams yra ir daugiau gerų žinių: išgirstas bendruomenės prašymas prisidėti prie knygos apie Tverus leidybos – Savivaldybė tam skirs 5 tūkst. eurų. Be to, padidintas finansavimas Tverų vaikų dienos centrui – šiemet jis gaus 25 tūkst. eurų. 10 tūkst. eurų paramos sulauks Tverų bažnyčia.
Tiesa, Ūkio plėtros ir ekologijos komiteto posėdžio metu Tverų seniūnas Antanas Zalepūgas politikų klausė, kodėl bažnyčiai ketinama skirti būtent tokią sumą, jeigu darbų sąmata – 23 tūkst. eurų. Ar ši suma neturėtų būti dalinama per pusę? Tačiau jam buvo atsakyta, kad Savivaldybė remonto išlaidas dengia tiek, kiek surenka ir pati parapija.
Vietinių maršrutų autobusais važinės nemokamai
Sudarinėjant biudžetą pagalvota ir apie autobusais važinėjančius žmones. Tad jeigu iki šiol Rietavo savivaldybės gyventojai pavydžiai žiūrėjo į vietinio susisiekimo maršrutais nemokamai važinėjančius kaimynus plungiškius, šiemet pavydėti nebebus ko – nuo kovo pradžios nemokamai vežami ir jie. Savivaldybė tam biudžete papildomai numatė 6 tūkst. eurų.
Parama žadama daugiabučių namų gyventojams, tiksliau tiems, kurie nutars prie savo daugiabučių įsirengti automobilių stovėjimo aikšteles. Dėl dalies išleistų lėšų kompensavimo jie galės kreiptis į Savivaldybę. Biudžete tokiam prisidėjimui numatyta 4 tūkst. eurų.
„Žemaitis“ yra rašęs apie Rietavo L. Ivinskio gimnazijos siekį skaitmenizuoti atsiskaitymą valgykloje – mokėti ne grynaisiais, o asmeninėmis banko kortelėmis, kas daugelyje šalies mokyklų jau daroma. Taigi už borto neliko ir ši įstaiga. Gimnazijoje jau nebereikės skrabinti centų, bus galima atsiskaityt patogiau. Šiai paslaugai Savivaldybė numatė iki tūkstančio eurų.
„Gal ir galvosim“
Komitetų posėdžiuose ir Taryboje ne kartą aptarti ir pedagogų kelionių į darbą bei atgal kompensavimo klausimai. Nutarta tiems pedagogams, kurie vykdami į darbą per dieną nuvažiuoja nuo 10 iki 100 km, už vieną nuvažiuotą kilometrą apmokėti 10 euro centų.
Prieš Tarybos posėdį vykusiame Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdyje garsiai išreikšta mintis, kad už darbines keliones reikėtų apmokėti ne tik pedagogams, bet ir psichologams. Tad galutiniame biudžeto projekte įrašyta, kad kompensacija bus skiriama ir jiems. Savivaldybei tai kainuos 25 tūkst. 451 eurą.
O Tarybos posėdžio metu V. Krajinas domėjosi, galbūt ateityje Savivaldybė šitaip skatins ir kitus, pavyzdžiui, socialinius darbuotojus.
„Jei galimybės leis, gal ir galvosim“, – atsakė meras A. Černeckis. Tačiau pabrėžė, jog atvykstančius iš kitur darbuotojus reikėtų raginti apsigyventi Rietave, aplinkiniuose miesteliuose ar kaimuose.
„Veikliam Rietavui“ – solidesnė suma
A. Mockui už akių užkliuvo tai, kad šiųmetiniame biudžete solidi 73, 5 tūkst. eurų suma skiriama „Veikliam Rietavui“.
„Kiek pamenu, kai įkūrėm, pradžioj davėm 30 tūkst. eurų, paskui planavom, kad reikės pagelbėti tai įstaigai per metus skiriant 10–15 tūkstančių“, – negalėjo suprasti politikas.
A. Černeckis paaiškino, jog suma išsipūtė dėl to, kad reikėjo padengti įstaigos įsiskolinimą už buvusių kolegijos pastatų šildymą, o jis siekė 40 tūkst. eurų. Dar 30 tūkst. skirta „Veiklaus Rietavo“ veiklai.
Mero nuomone, toks sprendimas yra racionalus, mat minėtos sumos ir neskyrus, pinigai vis tiek biudžete neužsibūtų.
„Kolegijos pastatų nešildymas iššaukia kainos augimą Rietavo gyventojams, įstaigoms. Galim nešildyt, neduot, bet tada komunalininkai kels šilumos kainas ir niekur nedingsim. <...> Nieko nedarant tuos pačius pinigus išleisim, nes reikės mokėti gyventojams kompensacijas už šildymą“, – kalbėjo meras.
Anot jo, problema išsispręs, kai kuo daugiau patalpų bus įveiklinta. Esą tą daryti sekasi neblogai: rudenį čia buvo įsikūrusios 14 įstaigų, patalpas yra apsižiūrėjęs ir Rietavo policijos komisariatas, o kai bus tvarkomas Savivaldybės administracijos pastatas, darbuotojai laikinai taip pat kelsis į minėtus pastatus.
Be to, anot A. Černckio, „turėti tokius statinius strategiškai svarbu ne tik savivaldybei, bet ir pačiai valstybei“. Matyt, meras galvoje turėjo situaciją dėl karo Ukrainoje ir dėl to iškylančius naujus iššūkius.