Tris valandas posėdžiavę politikai patvirtino svarbiausią metų dokumentą

Asociatyvi nuo­trau­ka
Šių­me­ti­nis biud­že­tas – 12 mln. 145 tūkst. eurų dydžio
Va­sa­rio pa­bai­go­je vykęs Rie­ta­vo sa­vi­val­dybės ta­ry­bos po­sėdis tru­ko itin il­gai – tam, kad ap­svars­tytų vi­sus dar­bot­varkė­je esan­čius klau­si­mus, po­li­ti­kams pri­reikė dau­giau nei trijų va­landų. O be­ne svar­biau­sias iš jų bu­vo 2022 m. biud­že­to tvir­ti­ni­mas – juk nuo to pri­klau­sys sa­vi­val­dybės gy­ve­ni­mas šiais me­tais. Ir nors šie­met pla­nuo­ja­mas biud­že­tas di­des­nis už per­nykštį, kurį me­ras ne­tgi bu­vo pa­va­dinęs „pri­temp­tu ba­do biud­že­tu“, ir sie­kia be­veik 12 mln. 445 tūkst. Eur (2021 m. buvo 10 mln. 500 tūkst. Eur), šio biud­že­to pro­jek­tui ne­bu­vo pri­tar­ta vie­nin­gai. Pri­rei­kus bal­suo­ti su­si­laikė 4 Ta­ry­bos na­riai.
Ne­ma­žai dis­ku­sijų su­kėlė so­cial­de­mok­ra­to Alf­re­do Moc­kaus pa­stebė­ji­mas, kad ge­ro­kai išau­go VšĮ „Veik­lus Rie­ta­vas“ ski­ria­ma su­ma – šie­met šiai įstai­gai nu­ma­to­ma skir­ti 73,5 tūkst. eurų. Po­li­ti­kas stebė­jo­si ir domė­jo­si – kodėl to­kie po­ky­čiai, juk bu­vo kalbė­ta apie ge­ro­kai ma­žes­nius skai­čius.



Biud­že­to pa­ja­mos – 15,6 pro­c. di­desnės

2022 m. Rie­ta­vo sa­vi­val­dybės biud­že­to pro­jektą pri­statė Fi­nansų sky­riaus vedė­ja Kris­ti­na Pu­žaus­kienė. Did­žiąją dalį pla­nuo­jamų biud­že­to pa­jamų (51 pro­c.) su­da­rys įsta­ty­mu pa­tvir­tin­tos pa­ja­mos (gy­ven­tojų pa­jamų mo­kes­tis, pa­ja­mos ir mo­kes­čiai iš tur­to, biud­že­ti­nių įstaigų pa­ja­mos, pre­kių ir pa­slaugų mo­kes­čiai, il­ga­lai­kio tur­to rea­li­za­vi­mo ir ki­tos pa­ja­mos). Jos biud­žetą pa­pil­dys 6 mln. 391 tūkst. eurų.
O 23 pro­c. biud­že­to (2 mln. 808 tūkst. Eur) su­da­rys ug­dy­mo reikmėms skir­tos lėšos. 9 pro­c. biud­že­to – tai vals­ty­binėms funk­ci­joms skir­tos lėšos, 8 pro­c. – do­ta­ci­jos ir Eu­ro­pos Sąjun­gos lėšos, 5 pro­c. – metų pra­džios li­ku­tis, 4 pro­c. – sko­lin­tos lėšos. Sa­vi­val­dybės sko­la – 425 tūkst. eurų.
Šių metų biud­že­to pa­ja­mos, ly­gi­nant su pra­ėju­sių metų, yra di­desnės 15,6 pro­cen­to.


Di­desnės ir iš­lai­dos

Nors šis biud­že­tas pil­nes­nis už per­nykštį, dau­giau pla­nuo­ja­ma ne tik su­rink­ti, bet ir iš­leis­ti. Dau­giau­siai lėšų pa­rei­ka­laus dar­bo už­mo­kes­tis (7 mln. 190 tūkst. Eur), ap­mokė­ti už pre­kes ir pa­slau­gas reikės 3 mln. 458 tūkst. Eur, pa­sko­loms grąžin­ti – be­veik 339 tūkst. Eur, il­ga­lai­kiam tur­tui – be­veik 1 mln. 459 tūkst. eurų.
Pa­gal pro­gra­mas did­žiau­sia iš­laidų da­lis teks švie­ti­mui – vi­suo­menės ug­dy­mo pro­gra­mai. Tam iš biud­že­to reikės at­riek­ti 
6 mln. 145 tūkst. eurų. Svei­ka­tos, so­cia­linės pa­ra­mos ir pa­slaugų įgy­ven­di­ni­mo pro­gra­mai nu­ma­ty­ta 2 mln. 131 tūkst. eurų, Sa­vi­val­dybės veik­los funk­cijų vyk­dy­mo, stra­te­gi­jos for­ma­vi­mo ir įgy­ven­di­ni­mo pro­gra­mai – 2 mln. 169 tūkst. Eur, Eko­no­minės plėtros pro­gra­mai – 1 mln. 77 tūkst. eurų. Li­ku­sioms pro­gra­moms skir­tos su­mos kur kas ma­žesnės – nuo 24 tūkst. iki 339 tūkst. eurų.


La­biau rems verslą, skirs lėšų ka­pinėms skait­me­ni­zuo­ti

K. Pu­žaus­kienė pri­statė ir biud­že­to pro­jek­te nu­ma­ty­tas fi­nan­sa­vi­mo nau­jo­ves. Turėtų ap­si­džiaug­ti vers­li­nin­kai . Nors ir ne­žy­miai, pa­di­din­tas fi­nan­sa­vi­mas smul­kaus ir vi­du­ri­nio vers­lo rėmi­mo pro­gra­mai: per­nai jai bu­vo skir­ti 7 tūkst. Eur, šie­met jau – 8 tūkst. eurų.
Dau­giau lėšų teks ir ne­vy­riau­sy­binėms or­ga­ni­za­ci­joms – 2021 m. tam bu­vo skir­ta 4,4 tūkst. eurų, o šie­met ši su­ma pa­di­din­ta iki 6,5 tūkst. eurų.
„Rie­biau“ at­seikė­ta ir Užim­tu­mo di­di­ni­mo pro­gra­mai – nu­tar­ta skir­ti 7,7 tūkst. eurų (2021 m. – 6,2 tūkst. Eur).
Biud­že­te ras­ta lėšų ir Rie­ta­vo sa­vi­val­dybė­je esan­čių Rie­ta­vo, Spraud­žio, Tverų bei Me­dingėnų ka­pinėms skait­me­ni­zuo­ti – tam iš­vis skir­ta 15 tūkst. eurų. Ne­pa­mirš­ta ir kop­lytėlė Rie­ta­vo mies­to ka­pinė­se – iš Sa­vi­val­dybės biud­že­to jos ko­pi­jos gamybai skir­ta 1,5 tūkst. eurų.
O tve­riš­kiams yra ir dau­giau gerų ži­nių: iš­girs­tas bend­ruo­menės  pra­šy­mas pri­si­dėti prie kny­gos apie Tve­rus lei­dy­bos – Sa­vi­val­dybė tam skirs 5 tūkst. eurų. Be to, pa­di­din­tas fi­nan­sa­vi­mas Tverų vaikų die­nos cent­rui – šie­met jis gaus 25 tūkst. eurų. 10 tūkst. eurų pa­ra­mos su­lauks Tverų baž­ny­čia.
Tie­sa, Ūkio plėtros ir eko­lo­gi­jos ko­mi­te­to po­sėdžio me­tu Tverų se­niū­nas An­ta­nas Za­lepū­gas po­li­tikų klausė, kodėl baž­ny­čiai ke­ti­na­ma skir­ti būtent to­kią sumą, jei­gu darbų sąma­ta – 23 tūkst. eurų. Ar ši su­ma ne­turėtų būti da­li­na­ma per pusę? Ta­čiau jam bu­vo at­sa­ky­ta, kad Sa­vi­val­dybė re­mon­to iš­lai­das den­gia tiek, kiek su­ren­ka ir pa­ti pa­ra­pi­ja.


Vie­ti­nių marš­rutų au­to­bu­sais va­žinės ne­mo­ka­mai

Su­da­rinė­jant biud­žetą pa­gal­vo­ta ir apie au­to­bu­sais va­žinė­jan­čius žmo­nes. Tad jei­gu iki šiol Rie­ta­vo sa­vi­val­dybės gy­ven­to­jai pa­vyd­žiai žiūrė­jo į vie­ti­nio su­si­sie­ki­mo marš­ru­tais ne­mo­ka­mai va­žinė­jan­čius kai­my­nus plun­giš­kius, šie­met pa­vydė­ti ne­be­bus ko – nuo ko­vo pra­džios ne­mo­ka­mai ve­ža­mi ir jie. Sa­vi­val­dybė tam biud­že­te pa­pil­do­mai nu­matė 6 tūkst. eurų.
Pa­ra­ma ža­da­ma dau­gia­bu­čių namų gy­ven­to­jams, tiks­liau tiems, ku­rie nu­tars prie sa­vo dau­gia­bu­čių įsi­reng­ti au­to­mo­bi­lių stovė­ji­mo aikš­te­les. Dėl da­lies iš­leistų lėšų kom­pen­sa­vi­mo jie galės kreip­tis į Sa­vi­val­dybę. Biud­že­te to­kiam pri­si­dėji­mui nu­ma­ty­ta 4 tūkst. eurų.
„Že­mai­tis“ yra rašęs apie Rie­ta­vo L. Ivins­kio gim­na­zi­jos siekį skait­me­ni­zuo­ti at­si­skai­tymą val­gyk­lo­je – mokė­ti ne gry­nai­siais, o as­me­ninė­mis ban­ko kor­telė­mis, kas dau­ge­ly­je ša­lies mo­kyklų jau da­ro­ma. Tai­gi už bor­to ne­li­ko ir ši įstai­ga. Gim­na­zi­jo­je jau ne­be­reikės skra­bin­ti centų, bus ga­li­ma at­si­skai­tyt pa­to­giau. Šiai pa­slau­gai Sa­vi­val­dybė nu­matė iki tūkstan­čio eurų.


„Gal ir gal­vo­sim“

Ko­mi­tetų po­sėdžiuo­se ir Ta­ry­bo­je ne kartą ap­tar­ti ir pe­da­gogų ke­lio­nių į darbą bei  at­gal kom­pen­sa­vi­mo klau­si­mai. Nutarta tiems pe­da­go­gams, ku­rie vyk­da­mi į darbą per dieną nu­va­žiuo­ja nuo 10 iki 100 km, už vieną nu­va­žiuotą ki­lo­metrą ap­mokė­ti 10 eu­ro centų.
Prieš Ta­ry­bos po­sėdį vy­ku­sia­me Švie­ti­mo, kultū­ros ir spor­to ko­mi­te­to po­sėdy­je gar­siai iš­reikš­ta min­tis, kad už dar­bi­nes ke­lio­nes reikėtų ap­mokė­ti ne tik pe­da­go­gams, bet ir psi­cho­lo­gams. Tad ga­lu­ti­nia­me biud­že­to pro­jek­te įra­šy­ta, kad kom­pen­sa­ci­ja bus ski­ria­ma ir jiems. Sa­vi­val­dy­bei tai kai­nuos 25 tūkst. 451 eurą.
O Ta­ry­bos po­sėdžio me­tu V. Kra­ji­nas domė­jo­si, galbūt atei­ty­je Sa­vi­val­dybė ši­taip ska­tins ir ki­tus, pa­vyzd­žiui, so­cia­li­nius dar­buo­to­jus.
„Jei ga­li­mybės leis, gal ir gal­vo­sim“, – at­sakė me­ras A. Čer­nec­kis. Ta­čiau pa­brėžė, jog at­vyks­tan­čius iš ki­tur dar­buo­to­jus reikėtų ra­gin­ti ap­si­gy­ven­ti Rie­ta­ve, ap­lin­ki­niuo­se mies­te­liuo­se ar kai­muo­se.


„Veik­liam Rie­ta­vui“ – so­li­desnė su­ma

A. Moc­kui už akių užk­liu­vo tai, kad šių­me­ti­nia­me biud­že­te so­li­di 73, 5 tūkst. eurų su­ma ski­ria­ma „Veik­liam Rie­ta­vui“.
„Kiek pa­me­nu, kai įkūrėm, pra­džioj davėm 30 tūkst. eurų, pa­skui pla­na­vom, kad reikės pa­gelbė­ti tai įstai­gai per me­tus ski­riant 10–15 tūkstan­čių“, – ne­galė­jo su­pras­ti po­li­ti­kas.
A. Čer­nec­kis paaiš­ki­no, jog su­ma iš­sipūtė dėl to, kad reikė­jo pa­deng­ti įstai­gos įsis­ko­li­nimą už bu­vu­sių ko­le­gi­jos pa­statų šil­dymą, o jis siekė 40 tūkst. eurų. Dar 30 tūkst. skir­ta „Veik­laus Rie­ta­vo“ veik­lai.
Me­ro nuo­mo­ne, toks spren­di­mas yra ra­cio­na­lus, mat minėtos su­mos ir ne­sky­rus, pi­ni­gai vis tiek biud­že­te neuž­sibūtų.
„Ko­le­gi­jos pa­statų ne­šil­dy­mas iš­šau­kia kai­nos au­gimą Rie­ta­vo gy­ven­to­jams, įstai­goms. Ga­lim ne­šil­dyt, ne­duot, bet ta­da ko­mu­na­li­nin­kai kels ši­lu­mos kai­nas ir nie­kur ne­ding­sim. <...> Nie­ko ne­da­rant tuos pa­čius pi­ni­gus iš­lei­sim, nes reikės mokė­ti gy­ven­to­jams kom­pen­sa­ci­jas už šil­dymą“, – kalbė­jo me­ras.
Anot jo, pro­ble­ma iš­sispręs, kai kuo dau­giau pa­talpų bus įveik­lin­ta. Esą tą da­ry­ti se­ka­si ne­blo­gai: ru­denį čia bu­vo įsikū­ru­sios 14 įstaigų, pa­tal­pas yra ap­si­žiūrėjęs ir Rie­ta­vo po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­tas, o kai bus tvar­ko­mas Sa­vi­val­dybės ad­mi­nist­ra­ci­jos pa­sta­tas, dar­buo­to­jai lai­ki­nai taip pat kel­sis į minė­tus pa­sta­tus.
Be to, anot A. Černc­kio, „turė­ti to­kius sta­ti­nius stra­te­giš­kai svar­bu ne tik sa­vi­val­dy­bei, bet ir pa­čiai vals­ty­bei“. Ma­tyt, me­ras gal­vo­je turė­jo si­tua­ciją dėl ka­ro Uk­rai­no­je ir dėl to iš­ky­lan­čius nau­jus iššū­kius.