„Per trisdešimt metų aš jau įpykau“

Gin­tarės KAR­MO­NIENĖS nuo­trau­kos
Šie­met ras­ta lėšų tik 65-iems met­rams Daržų gatvės išas­fal­tuo­ti
„Mūsų gatvėje pradėjus burgzti kelininkų mašinoms, apsidžiaugė širdis. Pamanėme – pagaliau šventė atėjo ir į mūsų kiemus, pagaliau turėsime ilgai lauktą asfaltą. Bet džiaugsmas truko tik iki tos akimirkos, kai darbininkai pasakė, jog išasfaltuoti ketinama tik 65 metrus Daržų gatvės. Taip, tos pačios, kurią valdžia drįsta pristatyti kaip užbaigtą tvarkyti, o mes kaip gyvenome purvyne, taip ir gyvename. Kodėl mus taip skriaudžia?“ – retoriškai klausė į redakciją paskambinusi rietaviškė.

Vis lieka už borto

Su moterimi susitikome kitą dieną po skambučio. Ji parodė, kurį gatvės ruožą ruošiamasi padengti asfaltu. Minėtoje atkarpoje darbai buvo beveik baigti – buvo likę tik išlieti asfaltą. O likusi gatvės dalis, kuri baigiasi akligatviu, šiek tiek palyginta asfalto išdrožomis.

„Patys matote, koks galiukas beliko sutvarkyti, ir visi žmonės būtų patenkinti. Dabar net vaikščioti tokiu pagrindu sunku. Nors anksčiau dar didesnė tragedija buvo – visur purvynai, duobės. Ar taip šiais laikais miestuose žmonės gyvena? Kodėl Pamiškės gatvė, kurioje gyvena meras, sutvarkyta iš pagrindų? Ten ir asfaltas, ir pėsčiųjų bei dviračių takai“, – stebėjosi rietaviškė.

Ji pyko ir dėl to, kad per Tarybos posėdžius meras giriasi sutvarkyta Daržų gatve, nors ji toli gražu tokios neprimena.

„O gal mes ne Daržų gatvėje gyvename? Buvau tuo net suabejojusi. Ypač po to, kai gatvę tvarkantys darbininkai parodė brėžinius, kuriuose ši gatvės dalis įvardijama skersgatviu. Nejaugi gyventojams nežinant buvo pakeistas gatvės pavadinimas? Puoliau į Registrų centrą aiškintis. Ten, pasirodė, kad niekas nepasikeitė. Juk ir laiškus po senovei gauname įprastu adresu. Aš niekaip nesuprantu, kur šuo pakastas. Kodėl, tvarkant Daržų gatvę, mes vis liekame už borto?“ – rietaviškės galvoje sukasi daugybė klausimų.

Asfalto dar teks palaukti

O gal išties žmonėms nežinant pakeistas gatvės pavadinimas? Ko tik šiais laikas nebūna... Tad buvo labai įdomu pamatyti rietaviškės minėtus brėžinius. Ir pamatėme. Tik minėto užrašo – ne. UAB „Žemaitijos keliai“ statybos meistras parodė dokumentus, kuriuose apie jokį skersgatvį nė neužsiminta.

Darbams Daržų gatvėje vadovaujančio vyriškio klausėme, ar išties vienas gatvės atsišakojimas liks neasfaltuotas? Meistras tai patvirtino. Anot jo, pinigų skirta tik 65-iems metrams suremontuoti. Likusioje atkarpoje gyvenantiems žmonėms asfalto dar teks palaukti. Kiek, neaišku.

Duobių nusėtame gatvės ruože, kurio artimiausiu metu neketinama tvarkyti, – penki namai. Anot rietaviškės, šita Daržų gatvės atkarpa, pasibaigianti akligatviu, visada lieka nuskriausta. Čia gyvenantieji patys turėjo pasirūpinti ir kanalizacijos bei vandentiekio tinklais, ir net elektros įvadu. „Kodėl taip yra?“ – nusivylimo neslėpė moteris.

„Visi nori čia ir dabar“

Šį klausimą mes uždavėme Rietavo savivaldybės merui Antanui Černeckiui. Jis sakė šiuo atveju nesuprantantis moteriškės nepasitenkinimo. Esą iš paskutiniųjų stengiamasi pagerinti žmonių gyvenimo kokybę, bet vis – negerai.

„Visi nori čia ir dabar. Nori gyventi it prie autostrados. Bet iškart tai – neįmanoma. Taip, problema išties yra, bet stengiamės ją spręsti. Jei būtų pinigų, iškart išasfaltuotume visą tą Daržų gatvės apendicitą (Daržų gatvės atšaką, pasibaigiančią akligatviu – aut.), bet tiek lėšų nėra.

Kasmet seniūnijos keliams tvarkyti iš Kelių priežiūros ir plėtros programos gauna nedideles sumeles. Susispaudusi Rietavo seniūnija šiek tiek lėšų sutaupė. Už tuos pinigus nutarta išasfaltuoti minėtos Daržų gatvės atšakos gabalą. Pirmasis buvo sutvarkytas prieš maždaug pusantrų metų. Kai turėsime pinigų, išasfaltuosime likusį gabalą. Tai turėtų būti kitais metais. O jei atsirastų lėšų anksčiau, darbus ten užbaigtume dar šiemet“, – aiškino meras.

Bėda – lietaus nuvedimas

Tik prieš tai, A. Černeckio teigimu, būtina ten įrengti lietaus surinkimo sistemą. „Reikės pasidaryti projektėlį, pasitarti su gyventojais, kaip ką daryti. Niekas nevyksta taip greitai. Problema – ir pinigai. Iš dangaus jie nekrenta“, – situaciją aiškino.

O kodėl apendicitu vadinama Daržų gatvės atkarpa nebuvo išasfaltuota įgyvendinant Europos Sąjungos (ES) fondų finansuojamą projektą, kuomet remontuota tos gatvės atkarpa nuo Žaliosios iki Palangos gatvės?

A. Černeckio aiškinimu, ta atšaka, kuri šiandien kelia problemų, neatitinka ES nustatytų reikalavimų, kuriais remiantis finansuojamas tik pravažiuojamų gatvių remontas. Minėtas keliukas, kuris priskiriamas Daržų gatvei, baigiasi akligatviu. „Liaudiškai tariant, juo neįmanoma nuvažiuoti iš taško A į tašką B, nes atsiremsi į žmonių kiemą“, – paaiškino meras.

Anot jo, ten gyvenantieji tikrai nėra palikti likimo valiai. Esą prieš keletą metų toje atkarpoje išties buvo bėdų, mat ta teritorija – durpynas. „Mano žiniomis, dabar ten užpilta išdrožų, jomis išlygintos duobės. Turėjo pravažiuoti ir greideris, kad neliktų stambių grumstų. Kol kas tiek galime padėti. Tikimės, jog vėliausiai kitais metais pavyks išasfaltuoti ir likusius 130 metrų. Dabar pagrindinė problema – lietaus nuvedimas. Susitvarkius su tuo, bus galima imtis ir asfaltavimo darbų“, – optimistine gaida baigė A. Černeckis.

Da­liai gatvės gy­ven­tojų as­fal­tas ir to­liau bus tik gra­ži sva­jo­nė