
Naujausios
Dovanos nustebino
„Jie buvo nustebę – nedažnai dovanų sulaukia, – „Žemaičiui“ pasakojo Rietavo maltiečius burianti Violeta Kazlauskienė. – Labai smagu buvo žiūrėt, bet, aišku, negalėjom nei apkabint, nei priglaust – laikotarpis toks, per atstumą viskas.“
Dovanėlės pas rietaviškius senelius atkeliavo net iš Vilniaus. Jas perdavė maltiečių organizacija, o suruošė vaikai. Su meile ruošė – kam į maišelį saldainių, kam šokolado plytelę ar šampūno įdėjo. Kiti dovanėles į šventinį popierių supakavo, tad kas jame, seneliai pamatė tik jau išvynioję.
Tokia šventine staigmena buvo nustebinti dvidešimt senelių. Bet už dovanas, ko gero, jiems dar svarbiau buvo pats maltiečių apsilankymas ir dėmesys.
„Jie mūsų visad laukia, nes reikia to bendravimo. Juk vienišumas – vienas sunkiausių dalykų“, – mano V. Kazlauskienė.
Tiesa, kad ir laukia, kol pro langą išvys atskubančius maltiečius savanorius, anot V. Kazlauskienės, jų globotinai žino, kad ilgesniam bendravimui dabar – ne pats tinkamiausias metas.
„Patikėkit, jie daugiau už mus žino – klauso radijo, žiūri televizorių. Kartais pasako: „Jūs prie manęs arti neikit – aš bijau“. Nors ir dėvim kaukes bei pirštines“, – pasakoja Rietavo maltiečių vadovė.
Turi penkiolika globotinių
Vienišų senolių dalia – sunki: pajamos – mažos, o ir jas gavę pirmiausia vaistams atideda, mat dažnas yra ligotas. Maistui – jau tik kas liks. Tad nesunku įsivaizduoti, kad ant jų stalo ne sotūs kepsniai garuoja ir ne pyragais ar kitais ragaišiais jis būna nukrautas.
V. Kazlauskienė pasakojo, kad pripirkę maisto produktų savanoriai pas senolius ir kitus savivaldybės gyventojus, kuriems reikia paramos, skuba sykį ar dukart per mėnesį. Vienąsyk vienus paremia, kitąkart – kitus.
„Pavasarį, per pirmąją kovido bangą, būdavo, net po keturis kartus per mėnesį dalindavom“, – sako N. Kazlauskienė. Esą tuomet labai gelbėjo vieno prekybos centro parama.
Nors tai, ką globotiniai randa Maltos savanorių atneštuose pirkinių krepšiuose, nebūna karštas maistas, lauknešėliai senoliams labai praverčia, neretam padeda sudurti galą su galu. O būna, kad globotiniai iš maltiečių ir šiltos sriubos sulaukia.
Antai savanorė Lina dviem savo kaimynais rūpinasi. Jiems ne tik maisto iš parduotuvės parveža, bet ir samtį kitą iš savo katilo įpila. „Man nesunku“, – sako. Albina Kuprienė ir Laurina Kuprytė bičiuliaujasi ir rūpinasi šimtamete senole. Jai skirtą lauknešėlį namo parsineša, ten verda ir kepa, kol močiutei atneša jau šilto, savo rankomis paruošto maisto.
„Albina dar nė nebuvo mūsų savanorė, kai ta močiute pradėjo rūpintis“, – pasakoja V. Kazlauskienė.
Iš pradžių ieškojo, dabar ir patys prašosi
Savanorystė – neatlygintina. Savo laiką skiri, pagalbą teiki nesitikėdamas jokio atlygio. Mat atlygis šiuo atveju – tiesiog galėjimas padėti ir, kaip daugelis savanorių pabrėžia, po to aplankantis pilnatvės jausmas.
Todėl šiek tiek nustebina, kad gana nedidelis Rietavas sugebėjo suburti net 17 savanorių. Tiesa, ne visi jie vienodai daug laiko savanorystei skiria, tačiau, anot V. Kazlauskienės, bent 10 aktyvių tikrai yra – ir jaunimo, ir jau vyresnio amžiaus.
Rietave maltiečiai susibūrė 2017-aisiais. Iš pradžių savanoriauti jungėsi žmonės iš artimųjų rato, o dabar V. Kazlauskienė jau ir be raginimo sulaukianti geros valios žmonių skambučių. Kas skambina ir klausia, ar gali kuo padėti, kas parašo žinutę feisbuke. Taip į Rietavo maltiečių gretas įsiliejo dabar aktyvi savanorė Kristina Gudauskienė – paklausė, ar gali būti kuo nors naudinga. Žinoma, tos pagalbos reikėjo.
O senoliai turi globėjus – kiekvienas savo, tą žmogų, kurio numerį renka prireikus nupirkti vaistų, atnešti maisto ar kitos pagalbos.
V. Kazlauskienė pasidžiaugė aktyviai savanoriaujančiomis Jurgita Zandoviene, Genute Mikalauskiene, Nijole Ruškiene, Lina Jankauskiene, Žydrūne Aleksyniene, Renata Pleškiene, Lina Maslauskaite, kuri daug pagelbėdavo, kol neišėjo motinystės atostogų.
„Nesu vertas – man neduokit“
Ar senoliams paprasta priimti pagalbą? Rietavo maltiečų vadovė sako, kad jie lanko išties pagalbos reikalingus žmones, kurie stokoja pajamų ir geresnio kąsnio, galbūt todėl išdidžių nebūna. O ir viskas – iš geros valios.
Bet prisimena vieną atvejį, kuris iki šiol atmintin ir širdin įstrigęs.
„Nuvažiavom pas vieną žmogų, o tame name gyveno ir kitas, šiek tiek neįgalus. Iškart buvo matyti, kad ir jam reikia paramos. Bet jis sako: „Aš nesu geras žmogus, neduok man“. Man tas jo pasakymas taip širdį palietė. Žmogus šitaip savęs nevertina...“ – maltiečių globotiniu atsitiktinai tapusį žmogų prisiminė V. Kazlauskienė.
Kadangi moteris dirba Rietavo socialinių paslaugų centre, žinia apie žmones, kurie be pagalbos sunkiai išsiverčia, jos ausį pasiekia nesunkiai. Apie tokius papasakoja ir seniūnijų socialinės darbuotojos. Šitaip Rietavo maltiečiai jiems tampa ir kojomis, ir rankomis, ir netgi išklausančia ausimi.
Parėmė putpelių kiaušiniais
Turbūt visi žinome, o gal net esame aukoję paramos akcijai „Maltiečių sriuba“, kurios metu surinktos lėšos ir skiriamos tiems, kuriems tos pagalbos reikia.
V. Kazlauskienė pasidžiaugė, jog Rietavo maltiečiai šiemet buvo turbūt vieninteliai Lietuvoje, kurie tą sriubą iš tiesų virė ir šitaip rinko lėšas. Rietavo žirgyno teritorijoje vykusios Mykolinių šventės metu garavo didžiuliuose katiluose ant malkų verdamos moliūgienė ir barščiai. Nors įprastai ši paramos akcija Lietuvoje vyksta prieš Kalėdas, rietaviškiai ją atkėlė į Mykolines, į tradicinę Rietavo šventę, vykstančią rugsėjo pabaigoje.
„Ten žmonės ilgiau užsibūna, o atėję prie eglutės neužtrunka“, – tokį pasirinkimą aiškino V. Kazlauskienė.
Tad šiųmetinėje Mykolinių šventėje šaukštas po šaukšto, dubenėlis po dubenėlio ir barščių liko tik ant katilo dugno, o moliūgų sriubos net pritrūko. Žmonės skanavo ir aukojo maltiečių veiklai – kas po kiek gali.
„Surinkom 230 eurų. Tiesa, prie tos sumos prisidėjo ir ūkininkas Žydrūnas Šniauka, Maltiečiams padovanojęs net 600 putpelių kiaušinių. Labai gražus gestas! Jų taip pat buvo galima įsigyti už auką“, – pasakojo V. Kazlauskienė.
O visi, norintys pasidalinti gerumu ir padovanoti senoliams šviesesnį ir sotesnį rytojų, prie akcijos gali prisidėti ir šiandien – aukodami telefonų numeriais 1418 (3 eurai) ir 1410 (10 eurų).
Kaip sako patys Maltiečiai – tai seneliams yra daugiau nei dubenėlis sriubos, bet ir galimybė nelikti visiškai vieniems, pamirštiems.