Europos futbolo čempionatas ir jo turtinga istorija

Kas ketverius metus UEFA organizuojamas Europos futbolo čempionatas turi labai turtingą ir ilgą istoriją, kadangi šis nei vieno futbolo sirgaliaus nepraleidžiamas čempionatas vyksta nuo pat 1960 m. TOPsport teigimu, 2020 m. birželio 12 d. – liepos 12 d. vyksiantis čempionatas bus jau šešioliktas, o tai reiškia, kad jis švęs savo šešiasdešimtmetį. Dėl šios priežasties jis pirmą kartą bus organizuojamas 12 skirtingų šalių esančiuose futbolo stadionuose, o galiausiai pusfinalio ir finalo rungtynės įvyks Londono „Wembley“ stadione. Taigi, apie šį daugelio laukiamą futbolo čempionatą būtų įdomu ir naudinga pateikti ne vieną galbūt daugeliui iš jūsų dar niekuomet negirdėtą faktą.

1. Pradžioje Europos futbolo čempionatas buvo vadinamas Europos tautų taure. Taip buvo pavadinti pirmieji du turnyrai. Iš tikrųjų šis čempionatas pradėtas organizuoti ne nuo 1960 m., o dviem metais anksčiau, t.y. nuo 1958 m. Tuo metu prasidėjo dvejus metus trukusios atrankos į čempionatą varžybos.

2. 1960-1976 m. organizuotuose Europos futbolo čempionatų finaliniuose turnyruose žaidė tik po keturias futbolo komandas. Tai yra labai nedidelis skaičius, atsižvelgiant į tai, kad nuo 2016 m. šiame čempionate dalyvauja net 24 futbolo komandos.

3. Iki šiol Europos futbolo čempionatą organizuodavusios šalies futbolo rinktinė į čempionatą patekdavo nedalyvaudama atrankoje, t.y. automatiškai. Tačiau 2020 m. Europos futbolo čempionate šalys rengėjos nebus automatiškai priskiriamos prie dalyvių, todėl joms taip pat bus būtina įveikti atranką.

4. Ispanijos ir Vokietijos futbolo rinktinių komandos iki šiol yra pačios sėkmingiausios Europos futbolo čempionate, kadangi kiekviena iš jų šį čempionatą yra laimėjusi po 3 kartus. Pirmąjį savo medalį Ispanija iškovojo dar 1964 m., kuomet 2:1 rezultatu ji įveikė Tarybų Sąjungos rinktinę. Tuo tarpu 1972 m. šį čempionatą laimėjo Vokietija, kuri taip pat finalinėse varžybose 3:0 rezultatu įveikė tą pačią Tarybų Sąjungą. Vokietija pergales iškovojo ir 1980 m. bei 1996 m. Tuo tarpu Ispanijai nusišypsojo sėkmė 2008 m. ir 2012 m., o tai reiškia, kad ji yra vienintelė šalis, kuri Europos futbolo čempionatą yra laimėjusi du kartus iš eilės.

5. UEFA Europos futbolo čempionato trofėjus yra dar žinomas kaip „Henri Delaunay trofėjumi“, kuris yra pavadintas siekiant pagerbti UEFA pirmąjį generalinį sekretorių Henri Delaunay, pasiūliusį pradėti organizuoti futbolo čempionatą, skirtą visam Europos kontinentui. Tačiau, deja, bet H. Delaunay mirė 1955 m., o pirmasis čempionatas įvyko praėjus penkeriems metams po jo mirties – 1960 m.

6. „Henri Delaunay trofėjus“ sveria net 8 kilogramus, o jo aukštis yra 60 centimetrų. Tai yra neabejotinai labai įspūdingas trofėjus, kuris simbolizuoja aukščiausio lygio futbolą.

7. 2020 m. Europos futbolo čempionate, kuris prasidės šių metų birželio 12 d., pirmą kartą bus pasitelkta nauja „Video Assistant Referee“ (VAR) sistema, padedanti futbolo čempionato teisėjams priimti teisingesnius sprendimus.

8. Buvęs UEFA prezidentas Michel Platini yra vienintelis futbolininkas, kuris per vieną turnyrą yra sėkmingai atlikęs du taip vadinamus „hat-trick‘us“.

9. Jau žinote, kad Vokietija ir Ispanija Europos futbolo čempionato nugalėtojais buvo tapusios net tris kartus. Tačiau šį kas ketverius metus vykstantį futbolo čempionatą yra ne kartą laimėjusios ir kitos šalys. Taigi, 2 įspūdingus laimėjimus savo sąskaitoje turi Prancūzija, kuri finalinėse rungtynėse yra žaidusi 3 kartus. Tuo tarpu Italija turi vieną laimėjimą, tačiau ji finalinėse rungtynėse taip pat yra žaidusi tris kartus. Po vieną laimėjimą turi ir TSRS, Danija, Čekoslovakija, Graikija, Olandija ir Portugalija. Belgijai taip pat yra tekę žaisti finalinėse rungtynėse, tačiau jai laimėti dar nepavyko.

10. 2020 m. Europos futbolo čempionatas įvyks 12 skirtingų šalių ir 12 skirtingų stadionų. Tačiau toks sprendimas nemenkos dalies šios srities ekspertų yra iki šiol kritikuojamas. Skirtingai nei ankstesnių čempionatų atveju, čempionato rungtynės bus išskirstytos po įvairius Europos šalių miestus. Žaidėjai rungtyniaus Londone, Baku, Miunchene, Dubline, Romoje, Glazge, Bilbao, Budapešte, Sankt Peterburge, Amsterdame, Kompenhagoje ir Bukarešte.

Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio ir yra skelbiamas neatlygintinai.