Naujausios
Aktyvus nuo mažens
Ramūnas pasakoja nenustygstantis vietoje buvęs nuo mažens, kai gyveno Prūsaliuose. Kiemo draugai irgi sukėlę kojų prie televizoriaus nesėdėdavo, kartu su jais ir pats nerdavo į sportą. Yra išbandęs ir krepšinį, ir futbolą, ir dziudo, ir sunkiąją atletiką. Paauglystėje buvo ir „tylos laikotarpis“, kai sportą metė. Dar kamuolį pamušinėdavo, bet tik tiek. Tačiau sulaukęs dvidešimties vėl prisiminė štangas. Atėjęs ir noras galinėtis.
„Tiesiog salėje sportuoji ir matai, kad esi pranašesnis už kitą, gali daugiau kelt. Pradėjau domėtis programom, kaip labiau jėgai dirbti, o ne grožiui. Su tom žiniom atėjo ir rezultatai. Pabandžiau varžybose sudalyvauti. Pačios pirmos varžybos – ir jau 3-ia vieta. Labai apsidžiaugiau, gavau tos motyvacijos“, – pasakoja Žemaitijos galiūnas, Plungės rajone ir aplink turbūt toks vienas.
Tos pirmosios prizinės vietos užteko, kad Ramūnas į jėgos sportą įsikabintų ilgam. Sako dabar suskaičiuojąs gal 50 ar 60 sudalyvautų varžybų, kur reikia ištvermės ir daug jėgos – tai štangos kėlimo, jėgos trikovės (pritūpimai su svarmeniu ant pečių, svarmens spaudimas ant suoliuko gulint ir svarmens atkėlimas nuo grindų) ir galiūnų varžybos. Per sezoną jų būna po 20.
Europos čempionas
Jėgos trikovė plungiškio gyvenime atsirado anksčiausiai. Varžytis sekėsi. Pažįstamų galiūnų ratas pamažu plėtėsi, jame atsirado ir stipriausias galiūnas pasaulyje Žydrūnas Savickas. Sulaukė ir Ramūnas pasiūlymų išbandyti jėgas tarp galiūnų.
Pirmąsyk galiūnų varžybose, vykusiose Tauragėje, dalyvavo gal prieš trejus metus. Ir visai neprastai pasirodė. Nors svėrė ne daugiau 90-ies kilogramų, 105-ių kilogramų svorio kategorijoje tarp 12-os dalyvių buvo šeštas.
Vėliau savo svorio kategorijoje iki 90 kg Žiemgalos galiūnų lygoje ne sykį yra pelnęs pirmąją vietą.
Pasiekimai tarsi iš gausybės rago liejasi ir jėgos trikovės varžybose. „Pastaruosius ketverius ar penkerius metus savo svorio kategorijoje praktiškai tik pirmąsias vietas laimiu“, – paprašytas papasakoti apie pergales sako R. Liebus.
Vaisingi pergalių plungiškiui buvo ir praėję metai. Vilniuje vykusiame Lietuvos čempionate jis pasiekė rekordą 83 kg kategorijoje mirties traukos rungtyje – nuo žemės atkėlė 277,5 kilogramo sveriančią štangą. Tais pačiais metais pasiekė ir Lietuvos rąstų kėlimo rekordą (136 kg), tik, deja, šiuo metu jis plungiškiui nebepriklauso.
O šiemet Ramūnas tapo Europos čempionu svorio kategorijoje iki 90 kilogramų ir pasiekė Europos rekordą atkėlimo rungtyje, iškėlęs 360 kg Apolono ašį.
Iš viso pasiekti trys Europos rekordai: 132,5 kg rąsto kėlimo, 360 kg štangos traukos bei jų sumos (492,5 kg).
Laimėjimai ir džiugina, ir dar labiau stengtis skatina. Bet plungiškis jų nesureikšmina ir nosies, tapęs Europos čempionu, neriečia.
„Tai vienos dienos džiaugsmas. Malonu, kad įvertino, kad pastangos atsipirko. Bet kitą dieną tiesiog vėl ruošiesi naujoms varžyboms ir darai tai, kas patinka, kuo mėgaujiesi“, – sako galiūnas.
Tampo ūkininkų traktorius
Gali būti stiprus, tvirto sudėjimo ir turėti daug ištvermės, bet be treniruočių, kaip ir kiekviename sporte, medalių niekas neužkabins. Todėl Ramūnas daug treniruojasi, turi namuose visokios tam reikalingos įrangos. O kartais ir rąstus kilnoja, tenka net „fūras“ ar traktorius tempti. Bet juk nėra ūkininkas ir pats traktoriaus neturi. Tad ką daro jo prisireikus?
„Važiuoju pas ūkininkus prašyti! – juokiasi. – Kaip reaguoja? Kiti gal keistai pasižiūri, bet turim vieną kitą, kurie žino, kad dalyvaujam, ir leidžia patraukti.“
Dabar Ramūnui – 34-eri. Sako savo pranašumo niekur kitur, kaip varžybose, nedemonstruojąs. Bet kai būdavo jaunesnis, neretai būdavo prašomas tą savo raumenyse sukauptą jėgą parodyt.
„Taip buvo. Ir dažnai. Kompanijose sakydavo – na, parodyk, ką gali pakelti. Ir keldavau – mašinos galą ar dar ką... Dabar jau rečiau pasitaiko.“
Ruošiantis varžyboms ne tik svorius kilnoti tenka. Išpuola, kad reikia ir dietų laikytis. Mat jeigu dalyvauja jėgos trikovės varžybose, renkasi 83-jų kilogramų svorio kategoriją, o jo nuolatinis svoris paprastai būna 88–90 kilogramų. Tad čia nepasukčiausi – prieš varžybas būsi pasvertas ir pamatuotas. Ką belieka daryti? Ogi tuos nereikalingus kilogramus greituoju būdu numesti.
„Yra tekę numesti ir 6, ir 7 kilogramus... Tiesiog retini valgymus, mažini porcijas, vandenį nutrauki visiškai. Būna, kad prieš pat varžybas paskutinę parą 3 ar 4 kilogramai nukrenta, bet vėl pradėjus gerti skysčius grįžta. Ir, pasakysiu, kad toks staigus svorio numetimas neatrodo gražiai. Bet tai vienadienis dalykas.“
Sunkų sportą lydi traumos
Sunku ir įsivaizduoti, kiek jėgos ir ištvermės reikia, norint kilnoti tokius titaniškus svorius. Ramūnas neslepia – traumų traumelių čia neišvengsi. Žiūrėk, tai koks petys, tai koja...
Bet rimtesnių incidentų ar sužalojimų, sako, nėra buvę.
Gal būtent dėl tykančių pavojų ir neišvengiamų traumų mama sūnų nuo sunkumų kilnojimo anksčiau ne kartą bandė atkalbėti.
„Mama yra mama... rūpinasi“ – šypsosi R. Liebus.
Tačiau esą dabar tiek ją, tiek brolį ir seserį Ramūno pasiekimai džiugina, nors daugiau nė vienas jų galiūno pavyzdžiu nepasekė.
Priekaištų nesulaukiąs ir iš mylimosios. O į porą sau moterį Ramūnas, matyt, pasirinko apgalvotai: širdies draugė – „iš trikovės“, tad jie kartu ir treniruojasi, ir varžybose dalyvauja. Vienas kitą supranta, palaiko ir padeda.
„Turėčiau parodyti geresnių rezultatų“
R. Liebaus paklausėme, o į ką jis lygiuojasi? Juk turbūt visi sportininkai turi savų „dievukų“, kurių laimėjimai įkvepia stengtis. Atsakymas nenustebino: žinoma, kad tas superherojus – stipriausias planetos žmogus Žydrūnas Savickas, nors šio stipruolio ir plungiškio svorio kategorijos skiriasi.
Turi plungiškis ir kitų „dievukų“ – tai Mažeikių rajone, Laižuvoje, gyvenantys trys broliai galiūnai Lalai. Labai stiprūs ir savo jėga garsėjantys tiek Europoje, tiek visame pasaulyje. Jie Ramūnui ne tik kolegos, bet ir geri bičiuliai.
Tačiau dalyvaudamas varžybose jis ne į kitus žvalgosi, o pirmiausia stengiasi pagerinti savo rezultatus.
„Kol dar leidžia sveikata, kol sportinis pikas, jei traumos nesustabdys, turėčiau parodyti geresnių rezultatų. Bandysiu dar Europoj sudalyvauti, Ukrainoje dažnai kviečia“, – savo planus atskleidžia sportininkas.
O artimiausios galiūnų varžybos Lietuvoje – jau rytoj, liepos 10 dieną. Ukmergėje dėl stipriausiųjų vardo varžysis visų svorio kategorijų galiūnai, ir daug daugiau už jį sveriantys. Dėl to Ramūnas tikisi būti bent per vidurį. Laikykim kumščius!