Naujausios
Per metus – ir ne po vieną laimėjimą
L. Mockūnas geriausio 2021 m. rajono sportininko vardą pelnė pernai Lietuvos orientavimosi sporto bėgte čempionato vidutinėje trasoje išplėšęs garbingą 1-ąją vietą.
Ir tai – tik ledkalnio viršūnė jo laimėjimų kraityje. Nuo 15-os metų sporto šaka, kuriai reikalingos ne tik greitos kojos, bet ir geležinė ištvermė, didžiulis užsispyrimas bei nepriekaištingas loginis mąstymas, užsiimantis Leonas į geriausių rajono sportininkų dešimtuką pateko ne sykį. Tačiau pirmasis buvo taip seniai, kad sunku ir atsiminti – kai dar buvo aštuoniolikos metų vaikis.
Ir nors dabar jis – subrendęs 32-ejų vyras, aistros orientavimosi sportui niekas nesugebėjo užgesinti. Kasmet ji tik stiprėja, o su lyg kiekvienu pasiekimu kartelę sau alsėdiškis išsikelia vis aukščiau.
„Tai ne pomėgis, tai mano gyvenimo būdas“, – užtikrintai sako Leonas. Kad tai nėra tik tuščia frazė, rodo pergalės, pasiektos vien Lietuvos orientavimosi sporto bėgte čempionatuose. 2007 m. vyrų nuo 18 m. grupėje sprinto trasoje jis užėmė 3-ąją vietą, o jau kitais metais galėjo didžiuotis net penkiais laimėjimais – tapo nugalėtoju vyrų nuo 20 m. amžiaus grupės ilgojoje trasoje, taip pat pirmąją vietą pelnė tos pačios grupės labai ilgoje trasoje bei antrąsias vietas vidutinėje bei sprinto trasose, antrąją vietą elito grupėje, bėgdamas estafetę.
Sėkmingi Leonui buvo ir 2009 m., įsiminę trimis laimėjimais: nepranokstamas jis buvo V20 grupės vidutinėje trasoje, orientuodamasis tos pačios grupės labai ilgoje trasoje pelnė 2-ąją vietą, o elito grupės estafetėse –3-ąją.
2010-aisiais L. Mockūnas pripažintas Lietuvos orientavimosi sporto bėgte čempionato elito grupės estafetės rungties 3-osios vietos laimėtoju, 2011-aisiais varžydamasis taip pat su stipriausiais elito grupės sportininkai estafetės rungtyje kartu su komanda užėmė 2-ąją vietą. 2018 m. elito grupės vidutinę trasą įveikė antrasis.
Užsikabino paauglystėje
Orientavimosi sportu Leonas susidomėjo gana vėlai – būdamas penkiolikmetis paauglys, kai su šeima iš Ubiškės (Telšių r.) atsikėlė gyventi į Alsėdžius, iš kurių kilusi jo mama.
„Kai mama pati lankė Alsėdžių mokyklą, aktyviai užsiiminėjo orientavimosi sportu. Grįžus į Alsėdžius, matyt, jai grįžo ir tie prisiminimai. Surengė orientacininkų stovyklą, ją lankiau ir aš“, – prisimena L. Mockūnas.
Šitaip į Alsėdžius atėjo orientavimosi sportas. Matematikos mokytoja dirbusi Leono mama Milda Mockūnienė bei tėtis fizikas, tuometis Alsėdžių mokyklos direktorius Leonas Mockūnas, pamatę ne tik savo, bet ir kitų vaikų susidomėjimą, jų gabumus, nusprendė, kad mokyklai reikia orientavimosi trenerio. Ir pakvietė juo dirbti Gintarą Domarką. Netrukus jį pakeitė Jolita Domarkienė, kuriai Leonas sako ir esąs dėkingas už įskiepytą meilę šiam sportui.
„Ji savo laiko mums negailėdavo, net į varžybas už savo pinigus veždavo. Jei reikėdavo, vaikus iš kiemo surinkdavo, o po varžybų tiesiai į kiemą parveždavo, – prisimena geriausias Plungės rajono sportininkas. – Ir mūsų, „Versmės“ orientacininkų, šių metų laimėjimai – savotiškas atsidėkojimas trenerei už tai, ką ji per šitiek metų mums yra davusi.“
Ruoštis auklėtiniui J. Domarkienė padėjo ir pieš šių metų Lietuvos orientavimosi sporto čempionatą – suplanavo trasą treniruotėms Alsėdžių miškuose, palaikė, davė patarimų ir drąsino.
Grįžta pasilyginti su kitais
Nors L. Mockūnas yra ištikimas Plungės sporto klubo „Versmė“ narys, kone kasmet jam atstovaujantis Lietuvos čempionato varžybose, Lietuvoje jis nebegyvena nuo 2013-ųjų. Dėl šios priežasties gruodžio viduryje negalėjo atsiimti ir garbingo apdovanojimo Plungėje. Jis perduotas į trenerės J. Domarkienės rankas.
Kokia šalis paviliojo Leoną? Švedija, Stokholmas. Kaip pats sako, čia gyvena stipriausi pasaulio orientacininkai. Šioje šalyje orientavimosi sportas toks pats populiarus kaip pas mus krepšinis.
Bet ne dėl to ten važiavo – iš pradžių, dar mokydamasis universitete, apsilankė kaip turistas, o vėliau rado darbą pagal specialybę draudimo srityje. Ir pasiliko. Dabar Stokholme jį laiko ne tik darbas, bet ir šeima. Beje, su žmona juodu suvedė taip pat orientavimosi sportas: Leonas ieškojo stiprių orientacininkų Švedijos klubui „Hellas“, kuriam pats priklauso, Galina iš Moldavijos jam buvo rekomenduota kaip stipri kandidatė. Dabar jie yra susituokę ir augina vienerių metų sūnelį Viljamą.
Tačiau savo šaknų alsėdiškis nepamiršta. Kasmet perka lėktuvo bilietus į Lietuvą. Ir tėvų, artimųjų lankymą būtinai derina su kokiomis nors orientavimosi varžybomis.
Švedijoje orientavimosi klubų ir varžybų – apstu, bet jų čempionatuose, neslepia orientacininkas, išplėšti svarių laimėjimų yra be galo sunku. Konkurencija – didžiulė. Didžiausias Leono pasiekimas Švedijoje – patekimas į stipriausiųjų dešimtuką Stokholmo čempionate, kur užėmė 4-ąją vietą.
Bet kad ir kaip viliotų šioje šalyje atsivėrusios galimybės, alsėdiškis sako nuolat jaučiantis nostalgiją savo pirmajam klubui „Versmei“, stengiasi jam atstovauti, kai tik gali, ir „Versmės“ aprangą varžydamasis Lietuvoje visad vilki su didžiule pagarba bei pasididžiavimu. Be to, grįžus iš stipriausių orientacininkų šalies visada įdomu pasilygint su tautiečiais sportininkais – juk didelę dalį jų pažįsta nuo paauglystės.
L. Mockūnas yra ir kandidatas į Lietuvos orientacininkų rinktinę, o 2108 m. buvo pakviestas būti rinktinės nariu Pasaulio orientavimosi sporto čempionate Latvijoje. Deja, dalyvauti jame neteko – prieš pat varžybas susirgo ir planus teko keisti.
Naktinėse varžybose – be žibinto
Apdovanojimai malonina širdį, bet labiausiai visgi įsimina emocijos, nuotykiai, patiriami varžybų metu. O orientavimosi sporte jų netrūksta. Išbėgęs nežinai, kada grįši ir koks grįši, o jeigu dar esi atsakingas už visą komandą...
Leonui įsiminė 2018 m. Suomijoje vykusios didžiausios pasaulyje orientavimosi sporto komandinių estafečių varžybos „Jukola“, kai kartu su kitais 6 komandos nariais atstovavo „Versmei“: naktis, tamsu, nors į akį durk, vietovė uolėta ir duobėta, ir lyg tyčia staiga ėmė ir užgeso ant galvos turėtas žibintas...
„Bėgau pirmą etapą. Manęs grįžtančio laukė komandos nariai. Didžiulė atsakomybė! O lempa neveikia, ir viskas. Tad teko stoti už varžovų nugarų ir gaudyti šviesą nuo jų lempų, kad įskaityčiau žemėlapį. Beliko bėgt kitiems iš paskos“, – tąkart daug streso sukėlusį įvykį šiandien linksmai prisimena Leonas.
„Versmei“ tuomet sekėsi pakankamai gerai: tarp beveik 1 900 komandų, suvažiavusių iš viso pasaulio, ji užėmė 136-ąją vietą. Kaip tikėtasi, į geriausiųjų orientacininkų šimtuką plungiškiai nepateko, bet tai vis tiek buvo aukščiausias „Versmės“ laimėjimas klubo istorijoje.
Varžybose dalyvaus iki žilo plauko
Koks Leono, kaip orientacininko, tikslas? „Prabėgti distanciją be klaidų, atstovauti Lietuvai tarptautinėse varžybose ir nesuklysti“, – nė nemirktelėjęs atsako sportininkas.
Deja, anot jo, trasoje neklystančius orientacininkus galima ant rankų pirštų suskaičiuoti. Kol kas to tobulumo nepavyko pasiekti ir jam. Bet laiko tam dar turi.
Leonas svajoja orientavimosi sporte išlikti iki žilo plauko, kol sveikata ir jėgos leis. Ateity mato save trasoje kartu su bendraamžiais 70-mečiais ar net 90-mečiais. Švedijoje tokios veteranų varžybos labai populiarios, ir dalyvių jose – gausu.
Alsėdiškiai turi ir kitą svajonę – palaikyti ryšį su „Versmės“ jaunaisiais auklėtiniais, bendradarbiauti ir prisidėti prie jų tobulėjimo. Juo labiau kad ir Švedijos orientavimosi klube pats jau 4 metus treniruoja vaikus.
O dalyvavimas čempionatuose Lietuvoje – jau nebe svajonė, o bene kasmet užsibrėžiamas ir įgyvendinamas tikslas, atnešantis pergalių pačiam Leonui, kartu garsinantis „Versmę“ bei Plungę.
„Leonas yra toks, kad į egzaminą neis, jei jam nebus pasiruošęs šimtu procentų. Tas pats galioja ir varžyboms: jeigu jau startuoja, tai tik tada, kai yra pasiruošęs nugalėti. Į Lietuvą jis atvažiuoja laimėti. Taip šiemet ir buvo“, – apie auklėtinį atsiliepia trenerė J. Domarkienė, kuri įsitikinusi, kad tai tikrai ne paskutinė svari Leono pergalė.