Naujausios
Pirmosios varžybos
Paskutinįsyk antrajame pagal pajėgumą Lietuvos futbolo divizione plungiškiai žaidė 2006 metais. Dabar jie – vėl čia. Todėl varžybos su Jonavos komanda, anot S. Kumžos, „Babrungui“ buvo kupinos jaudulio, ypač pirmosios 15 minučių tik išbėgus į aikštę.
„Bet vyrai pasistengė: sugebėjo įmušti net du įvarčius prieš tokią komandą, kuri praėjusį sezoną buvo trečioje vietoje. Juk ten aukščiausios sudėties komanda surinkta“, – gyrė vadovas.
Šiek tiek atsikvėpęs, „Babrungas“ jau rytoj, 14 valandą, susirungs su taip pat pajėgia priešininke Mažeikių „Atmosfera“. Kausis namų stadione prie Plungės technologijų ir verslo mokyklos. Kad ir kaip norėtų, dėl besitęsiančios pandemijos sirgaliai nebus įleidžiami stebėti rungtynių, tačiau klubas kviečia žiūrėti tiesioginę transliaciją Plungės FK „Babrungas“ feisbuko paskyroje ar pirmosios lygos svetainėje.
Nors S. Kumža neslepia, kad visgi yra tokių sirgalių, kurie savo mėgstamos komandos palaikyti ateina kad ir prie tvoros. O kai kas rungtynes stebi iš automobilių. Kaip bebūtų, dabar saugiausia būtų už „Babrungą“ sirgti stebint transliaciją namuose.
O su mažeikiškiais „Babrungas“ neseniai buvo susitikęs draugiškose varžybose. Jas laimėjo. Bet, sako, varžovų nenuvertina. Tai – senbuviai, šioje lygoje žaidžiantys bene šeštus metus. Be to, „Atmosfera“ yra sustiprėjusi – komandą papildė keturi legionieriai.
Plungėje žaidžia afrikietis ir brazilai
Legionierių turi ir „Babrungas“ – net penkis. Tai Vinicius Sarturi Hess, Antonny Pietro Cancilieri, Henrique Sermengue Devens, Maycon Douglas Morales ir Salomao Kabula Muchalo Kimuamua. Keturi į Plungę atvyko iš Brazilijos, vienas – iš Afrikos, Angolos. Angolietis Salomao yra pakviestas atstovauti U23 Angolos rinktinei, tad greičiausiai, kai baigs sezoną čia, rudenį vyks į tos rinktinės stovyklą.
Tai turbūt pirmieji tokie metai, kai Plungei atstovaujančios futbolo komandos sudėtyje yra tiek daug legionierių.
„Kai komplektavom komandą, iš pradžių ieškojom plungiškių. Apsiklausinėjom visų – kas galėtų, kas norėtų. Bet nesuradom tiek daug tokio lygio. Nes vieni žaidžia „Riteriuose“, kiti aukštesniam lygy, dar kiti turi kontraktus, kitiems mokslai ar kitos aplinkybės... Todėl nusprendėm kažkiek komandą pastiprinti žaidėjais iš užsienio“, – apie priimtą sprendimą kalbėjo S. Kumža.
Tiesa, patyrusių žaidėjų yra ir tarp pačių plungiškių. Ir ne vienas jų „ragavęs“ pirmosios lygos. Antai Mantas Rusys ten yra žaidęs su Kauno „Hegelmann Litauen“. Pirmojoje ir net A lygoje yra žaidęs ir Vytautas Birškys. Stiprus ir Deimantas Kontenis (jis dabar pakviestas į Lietuvos futbolo rinktinės U21 stovyklą), ir Rokas Rusys, debiutuoti dėl traumos pirmojoje lygoje negalėjęs Edvinas Mickevičius, jaunas, bet perspektyvus Kostas Paplauskas. Visi, kurie patenka į startinį vienuoliktuką.
„Po rungtynių su Jonava treneris Kęstutis Petkus išskyrė Tomą Budrį. Jis – šešiolikmetis, bet įrodė, kad gali žaisti pirmojoj lygoj, yra tam pasiruošęs“, – pasakoja komandos vadovas.
Varžybos – daug intensyvesnės
Anot S. Kumžos, pirmosios lygos lyderiais laikomi jonaviškiai ir šiauliškiai, o plungiškių pasiruošimą esą bus galim prognozuoti sužaidus bent penkerias rungtynes.
„Tik po pirmojo rato varžybų galima kelti tikslus, ką norim pasiekti per antrąjį ratą. Rezultatai ateis su laiku. Dar reikės palaukti, kol praeis pirmų varžybų jaudulys“.
Prieš tai net 15 metų plungiškių komanda žaidė antrojoje lygoje. Perėjus į pirmąją, iškart matyti skirtumai: kamuolys čia sukasi greičiau, greičiau reikia dėlioti mintis, strateguoti žaidimą. „Babrungui“ dar reikės priprasti prie tokių varžybų tempo.
Tačiau žaidėjai gali džiaugtis tuo, kad žaisdami aukštesnėje lygoje yra labiau matomi – tai ir tiesioginės varžybų transliacijos, vaizdo įrašai, kuriuos peržiūri ir rinktinės treneriai. Didesnė galimybė save parodyti, ypač jaunuoliams, kuriems žaidimas „Babrungo“ komandoje gali būti puikus tramplinas net į aukščiausiąją lygą.
Ir žaisdami antrojoje lygoje perspektyviausi plungiškiai futbolininkai nuolat sulaukdavo vilionių iš kitų klubų, kurie žaidžia pirmojoje. Dabar tos vilionės nebebus tokios saldžios. O ir mažesniems „Babrungo“ klube ugdomiems vaikams, pasak S. Kumžos, matant profesionalesnėje lygoje žaidžiančius vyrus, yra didesnė paspirtis stengtis eiti į priekį, mat prieš akis – puikus pavyzdys, kur tas kelias gali nuvesti.
Atvažiavo nugalėti
Jeigu klubo vadovybė būsimų komandos laimėjimų garsiai prognozuoti nenori, legionieriai nėra tokie kuklūs.
„Jie atvažiavo nugalėti ir kitąmet žaisti A lygoje“, – šypsosi S. Kumža, pasakodamas apie įsigytų žaidėjų planus.
Ir tai nėra vien kalbos – aikštelėje legionieriai itin stengiasi bei sunkiau susitaiko su nesėkmėmis. „Jie tokie karštesni... Nesupranta, kaip galima ramiai reaguoti po pralaimėjimo. Labai nori laimėti, pyksta, kad pralošė“, – pasakojo vadovas, pridurdamas, kad jei Lietuvoje atvykėlius kas nors ir stebina, tai tik žmonių santūrumas.
Brazilų ir angoliečio karštas būdas užveda ir visą komandą. Tiek trenerio, tiek klubo administracijos akimis, atvykus legionieriams, treniruotės tapo intensyvesnės.
„Jaunimas žiūri, mokosi vieną kitą veiksmą. Postūmis į priekį yra gana nemažas. Visi labai džiaugiamės“, – pokyčius pastebi S. Kumža.
Žinoma, ir svečių šalių žaidėjai turi ko pasimokyti. „Jie labiau orientuoti į techniką, čia žaisdami dažniau ir per kojas gauna, dažniau ant žemės krenta. Bet turi priprasti, juk žinojo, kur važiuoja“, – juokėsi vadovas.
Pasirodo, ne tik keturi „Babrungo“ žaidėjai, bet ir trenerio K. Petkaus asistentas yra brazilas. Tiesa, Thiago Bomfim Oliveira Da Silva dirba čia jau ne pirmus metus – treniruoja vaikus.
„Labai patinka vaikams dėl tų emocijų, to karštumo, ko mūsų treneriams dažnai trūksta. Žinoma, ir mūsiškiai puikūs specialistai, tik kitokio būdo.“
Iš paplūdimio – į gilią žiemą
Šiųmetė žiema stebino net ir pačius lietuvius. Seniai matėme tiek sniego, jautėme tokį šaltį, o ir pavasaris ateiti neskuba... Tad nesunku įsivaizduoti, kad prie karščių pratusiems legionieriams lietuviški orai – nemenkas iššūkis. Juo labiau kad Lietuvoje jie išsilaipino sausio–vasario mėnesiais, kai žiema buvo ypač įsismarkavusi.
„Sako: vakar dar deginomės pliaže, Brazilijoje – 27–33 laipsniai karščio, o čia iškart – minus 20... Skirtumas net 40 laipsnių. Šalta jiems. Vis klausinėja, kada tas pavasaris ateis. Visų klausia – ir mūsų, ir žaidėjų... Turėjom treniruotę lauke, atrodo, oras neblogas, plius 1, o jiems – šalta...“
Tačiau „Babrungas“ pasirūpino, kad į Plungę, į Lietuvą ir apskritai į Europą pirmą kartą atvykusiems futbolininkams viskas būtų po ranka – patogu gyventi, ilsėtis ir į treniruotes arti eiti. Tad daugiau nusiskundimų, kaip tik dėl oro, klubo vadovai neišgirsta. O svečiai jau ir vieną kitą žodį lietuviškai pasako. Bent jau pasisveikinti moka visai kaip vietiniai: „Labas, ką tu?“
S. Kumža sako, kad į komandą legionieriai įsiliejo puikiai, tik kartais pasigendama sirgalių tolerantiškumo atvykėliams. O juk visi turėtume palaikyti savo komandą, kurioje žaisdami brazilai ir angolietis taip pat, kaip ir vietiniai žaidėjai, stengiasi ją garsinti geru žaidimu.
Futbolo mokytis – nuo mažens
Būtent ugdyti gerus futbolininkus siekia 2015 m. įkurta organizacija „Plungės futbolas“, suvienijusi visas futbolo komandas į vieną klubą – futbolo klubą „Babrungas“. Čia mokomi futbolininkai nuo 4-erių iki 14-os metų. Taip, supratote gerai – galima atvesti dar visai mažus vaikučius, svarbu, kad jie būtų judrūs ir žaidimą mėgtų.
Yra 10 įvairių amžiaus grupių. Ir klubas kviečia tėvelius, kurie galbūt svarsto, kur leisti savo atžalą, rinktis būtent „Babrungą“. Laukiami ne tik berniukai, bet ir mergaitės. Galbūt ateityje išvysime už Plungę žaidžiančią ir moterų komandą?!
Pergalės skonis – saldus, pasiekimai džiugina tiek pačius žaidėjus, tiek jų artimuosius, tiek trenerius ir visą futbolo klubo bendruomenę. Tačiau, anot S. Kumžos, „Babrunge“ vertinami visi besistengiantys žaidėjai.
„Aikštelėje pasirodo 11 geriausių žaidėj, bet esam dėkingi visiems, žaidžia jie startiniame vienuoliktuke ar ne. Kiekvienas vienodai svarbus, kad treniruojasi, kad važiuoja žaisti, kad būna pasiruošęs išbėgti į aikštelę“.
Tiesa, klubas dar jaunas, vos penkerių, ir organizacija nėra tokia didelė, tad vertina paramą iš šalies. Sako esanti dėkinga Savivaldybei už skirtas lėšas, jog galėtų žaisti pirmojoje lygoje, o kiti prijaučiantieji futbolui gali klubą paremti skirdami 1,2 proc. gyventojų pajamų mokesčio.