Rietaviškis pagerino Lietuvos rekordą

Martyno NORKAUS asmeninio archyvo nuotraukos
Pasiruošimas varžyboms
Balandžio 7 dieną Druskininkuose vykusiame Lietuvos klasikinės jėgos trikovės čempionate rietaviškis Martynas Norkus nuskynė neįtikėtiną pergalę ir net pagerino Lietuvos rekordą.
nuotrauka
Rietaviškis pagerino Lietuvos rekordą

 

Įspūdingi rezultatai

Druskininkuose M. Norkus, sveriantis 98 kilogramus, pritūpimo rungtyje iškėlė net 255-ių kilogramų, štangos spaudimo nuo krūtinės rungtyje – 185-ių kilogramų ir štangos atkėlimo nuo žemės rungtyje – 312 kilogramų sveriančius svarmenis ir savo svorio kategorijoje pagerino Lietuvos rekordą.

Svorio kategorijoje iki 105 kilogramų jaunas vyras bendrai iškėlė 752 kilogramus ir tai buvo geriausias rezultatas visoje Lietuvoje. Absoliučioje įskaitoje tarp visų svorio kategorijų atletas užėmė antrąją vietą.

Martynas gimė ir užaugo Rietave, vėliau baigė transporto priemonių inžinerijos mokslus Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijoje. O sportas jo gyvenime atsirado visai netikėtai prieš 11 metų, dešimtoje klasėje, kai vienas draugas per vasaros atostogas pasiūlė išbandyti gatvės gimnastiką.

„Ant skersinio pirmu bandymu pavyko padaryti dešimt prisitraukimų, o vasaros pabaigoje – penkis iš eilės „kareivukus“. Vėliau nusipirkau surenkamus svarmenis, suolelį, štangą, stovus ir pradėjau savarankiškai treniruotis namie. Laikui bėgant, sužinojau pagrindinius sportinės mitybos principus, išmokau tinkama technika atlikti jėgos pratimus“, – pasakojo rietaviškis.

Motyvacijos Martynas sėmėsi žiūrėdamas pasaulinio lygio atletų vaizdo įrašus per internetines platformas. Gal dėl to nuo pat pradžių sau kėlė labai aukštus standartus ir sudalyvauti varžybose nusprendė tik visai neseniai.

Pirmosios sportininko varžybos įvyko 2023 metų rugsėjo mėnesį. Joms buvo užsibrėžęs tikslą surinkti 700 kilogramų iškelto svorio sumą iš trijų veiksmų: pritūpimo, spaudimo nuo krūtinės ir mirties traukos. Tada jam pavyko užimti trečiąją vietą svorio iki 105 kilogramų kategorijoje su 700 kilogramų suma bei gauti aukso medalį už 280 kilogramų mirties trauką.

Augalinės mitybos šalininkas

Martynas prasitarė, kad jis šešis metus yra veganas.

„Sprendimą pasirinkti tokią mitybą priėmiau savarankiškai. Buvo smalsu įsitikinti, ar tiesa, kad sportuojančiam žmogui nereikia gyvulinės kilmės baltymų, ypač norint užsiauginti raumeninės masės. Priėmiau tai kaip iššūkį“, – pasakojo sportininkas.

Laikui bėgant tokia mityba tapo jo kasdienybe. Martynas tikina, kad ilgainiui pastebėjo veganiškos mitybos pranašumus, pasidarė energingesnis. Dabar jo kasdienis racionas beveik nesikeičia: rytais valgo avižų košę su riešutais, džiovintomis uogomis ar vaisiais ir išgeria puodelį juodos kavos, priešpiečiams užkandžiauja vaisiais, riešutais ar uogomis. Pietums renkasi makaronus su daržovėmis, pupelėmis, avinžirniais ar tofu ir smulkintus pomidorus.

Prieš treniruotę Martynas visada suvalgo tris skrudintas pilno grūdo duonos riekes su apkeptais bananais, kadangi tai greitai pasisavinami angliavandeniai ir puikiai tinka prieš fizinę veiklą. Vakarienei renkasi virtus ryžius su raudonaisiais lęšiais ir tofu, pupelėmis ar avinžirniais bei daržovių troškinį.

Prie kiekvieno valgymo vyras išgeria veganišką baltymų kokteilį iš sojų, kviečių, ryžių ar kanapių sėklų, taip pat per diena – 4–6 litrus vandens. Sportuoja Martynas slenkančiu grafiku – po dviejų aktyvesnių dieną trečia būna skirta poilsiui. O treniruotėms skiria 1,5–3 valandas po darbo.

Geriausias poilsis – ant dviračio

Atletas pasakojo, kad be intensyvaus sporto salėje dar labai mėgsta dviračius. Per nepilnus trejus metus yra turėjęs net dvylika sportinių, plentinių bei kroso dviračių. Laisvalaikiu labai mėgsta važinėtis gamtoje, dažniausiai su draugų kompanija arba vienas. Prieš kelerius metus per nepilną dieną pavyko nuvažiuoti net 200 kilometrų iš Rietavo iki Skuodo ir atgal.

O kas paskatino jauną vaikiną, studijavusį sostinėje, sugrįžti gyventi atgal į gimtąjį Rietavą?

„Aš visada mėgau ramybę, o Rietavas – nedidelis miestas, čia visi vieni kitus pažįsta, nėra didmiesčių šurmulio, kamščių, ką labai vertinu. Viskas susiklostė natūraliai: studijų metu turėjau atlikti praktiką, tad pasirinkau Rietave esančią UAB „Guna“. Joje dirbu iki pat šiol.“

Talentingas sportininkas kol kas dar nėra sukūręs šeimos. Šiuo metu savo šeima jis galėtų pavadinti jėgos trikovės komandą „Efficient strength“, kurios dėka nuolat tobulėja šiame sporte, o didžiausius padėkos žodžius Martynas skiria savo treneriui Rokui Burbai, be kurio, anot pašnekovo, nebūtų pasiekęs tokio puikaus paskutinių varžybų rezultato.