Naujausios
„Užkabina“ visam gyvenimui
„Su tinklinio kamuoliu nesiskiriu 40 metų, – juokiasi pats treneris. – Kai pradėjau žaisti, buvau 14-os. Pradėjau ir nebaigiu...“
Drąsiais žingsniais žengti į tinklinio pasaulį jį ragino pirmasis treneris bendravardis Aloyzas Lukošius. Atsimena, mokytis tinklinio subtilybių Klaipėdoje, kur studijavo, buvo susirinkęs didelis būrys jaunuolių. Tačiau iš jų žaisti liko tik keturiese. Kitų šis žaidimas nepatraukė. „Visiems ta pradžia nebūna įdomi, – pripažįsta, – bet ilgainiui užsikabini ir tada jau – visam gyvenimui...“
Ir nors A. Damulio jaunystėje baigti mokslai su sportu niekaip nebuvo susiję, gyvenimas nuo jo yra neatsiejamas. Už sporto reikalus jis buvo atsakingas dirbdamas Skuodo rajone, Barstyčiuose. Tad pamažu ne tik po juos, bet ir po visą Skuodą paskleidė tinklinio dvasią. Aloyzo įkvėpti, tinklinio kamuolį į rankas vis dažniau paimdavo ir tauragiškiai, šiandien turintys išties stiprių tinklininkų – rimtų plungiškių varžovų.
„Visur aplink žaidė tinklinį, tik ne Plungėje“
Netrukus tinklinio istoriją kartu su bendraminčiais Gintaru Domarku, Raimondu Laurinaičiu ir kitais A. Damulis ėmėsi rašyti ir Plungėje.
„Kai gal prieš 30 metų atsikrausčiau čia gyventi, tinklinio nebuvo. Jį aplink daugiau ar mažiau žaidė visur, tik ne Plungėje. Tad iš pradžių važiuodavau į Rietavą ir galvos dėl to nesukau. O sujudome tinklinį gaivinti 2010 metais. Tada „Ryto“ mokykloje surengėme ir pirmąsias parodomąsias rungtynes.“
Lavinti susikūrusios tinklinio mėgėjų komandos „Versmė“ vyrus irgi ėmėsi daug žinių apie šį žaidimą sukaupęs Aloyzas. Nuo to laiko iki dabar ši tinklinio mėgėjų komanda įvairiuose turnyruose atstovauja Plungei, neleisdama pamiršti, jog ir nedideliame Žemaitijos mieste yra stiprių tinklininkų, su kuriais rungtynės – tai ne koks lengvas pasivaikščiojimas parke.
A. Damulis sako, jog per tiek metų laimėjimų buvo daugybė. Tačiau kalbant apie „šviežiausius“, prisiminė pernai atvirose Klaipėdos rajono tinklinio pirmenybėse „Versmės“ veteranų iškovotą antrąją vietą.
O kiek per tą dešimtmetį dalyvauta turnyruose Lietuvoje ir Latvijoje, kiek parvežta taurių ir medalių. Plungėje pačių irgi rengti tarptautiniai turnyrai, į kuriuos, be Lietuvos tinklininkų, atvažiuodavo komandų iš Rusijos, Latvijos. Ne kartą vyko turnyras „Euroliux“ taurei laimėti, merginų tinklinio turnyrai „Navastos“ ir SRC taurei laimėti, kasmet tinklininkai varžydavosi ir dėl Plungės miesto seniūno taurės.
Pernai plungiškių surengtame paplūdimio tinklinio turnyre dalyvavo 27-ios vien Plungės komandos, o yra buvę, kad miesto šventės metu ant smėlio susirungia net 46-ios. „Tada suvažiavo nuo Plungės iki Vilniaus“, – tokia tinklininkų gausa neatsistebi A. Damulis.
Per tą dešimtmetį šį žaidimą buvo pamėgę daugiau vyrai. Bet treneris džiaugiasi, kad pernai atsirado ir 17 moterų, taip pat užsidegusių tinklinio aistra ir susibūrusių į komandą. Gaila, kad treniruotes sujaukė pandemija.
Moko jaunąsias tinklininkes
Visas A. Damulio laisvas laikas, neskaičiuojant valandų ir minučių, buvo ir yra skirtas didžiausiai gyvenimo aistrai – tinkliniui. Per tiek metų sunku ir suskaičiuoti, kiek sporto mėgėjų jis atvedė į tinklinio kelią, kiek jų sutvirtėjo, įgijo pasitikėjimo Aloyzo pastūmėti, padrąsinti ir išmokyti. Visur, kur Plungėje minimas tinklinis, gali išgirsti A. Damulio pavardę.
Todėl nenuostabu, kad 2016 m. Plungės rajono savivaldybės tarybai pritarus, jog SRC būtų mokoma ir tinklinio, tapti treneriu pakviestas būtent Aloyzas.
Jau iki tol gal trejus metus A. Damulis jaunąsias tinklininkes žaisti mokė tiesiog iš geros valios, todėl pakviestas dirbti ir gavęs reikiamą licenciją sutiko.
„Gavau spyrį į užpakalį ir atėjau“, – juokiasi plungiškis ir sako, kad grįžus į namus po treniruočių jaučiamas nuovargis jam yra malonus.
2016-aisiais SRC suburta pirmoji merginų komanda iš 12-os tinklininkių. Laikui bėgant jų vis daugėjo, o šiandien šio žaidimo taisyklių ir paslapčių, net to, kaip taisyklingai susivarstyti sportinius batelius, A. Damulis moko jau dviejų amžiaus grupių (U16 ir U18) merginų komandas.
Beje, trūksta tik kelių narių, ir bus suburta pirmoji vaikinų komanda. Tad tinklinio virusas po Plungę plinta sparčiai.
Žais Lietuvos čempionate
Vieną SRC tinklininkių kartą A. Damulis jau išleido – jos tinklinio nepamiršta ir studijuodamos. Kaip ir kai kurie „Versmės“ vaikinai, nesunkiai įsiliejo į kitų miestų komandas. O su dabar treniruojamomis merginomis dalyvaus Lietuvos merginų tinklinio čempionate. Jei pandemija leis, su priešininkėmis Klaipėdoje jos susirungs jau kovą.
U16 komanda dar prieš karantiną spėjo sužaisti dvejas čempionato varžybas Vilniuje su šio miesto tinklininkėmis. Vienerias laimėjo, vienerias pralošė.
Sako, rungtis čempionate, kur daugiausia dalyvauja stipriausios didžiųjų miestų komandos, lengva nebus. Tačiau žaisti verta. „O kaip kitaip tobulėsi? Norim įrodyti, kad mes irgi galim. O ir vaikai dalyvauti nori.“
Po nesėkmių ateina ir pergalės
Išmokti žaisti tinklinį nėra paprasta. Tam reikia ištvermės, šoklumo, judrumo, tvirtos rankos, geros koordinacijos. Anot A. Damulio, pirmieji metai skirti labiau susipažinti su šiuo sportu, o atsiskleisti tinklininkas pradeda tik antraisiais ar trečiaisiais. Tada belieka stiprėti ir tobulėti. Todėl labai svarbu nenukabinti nosies dėl pirmųjų nesėkmių, neprarasti užsispyrimo.
Treneris prisiminė, kaip jo pirmosios SRC auklėtinės reagavo į nesėkmes.
„Buvo turnyras Klaipėdoje. Gal joms net pirmos ar antros varžybos gyvenime. Mums nesisekė. Ir visos iki vienos ėmė verkti. Tokiais atvejais ir pats šiek tiek pasimeti. Bet drąsinau, sakiau, kad mes dar suaugsim, o tada joms parodysim. Ir, žinokit, tas laikas atėjo. Pernai Klaipėdoje tas komandas, kurios mus skriaudė anksčiau, po ketverių metų nuskriaudėme mes.“
Be kitų laimėjimų, pernai šios tinklininkės, dabar jau studentės, laimėjo du didelius turnyrus Žemaitijoje, Lietuvos tinklininkių gimnazijų taurėje yra pelniusios antrąją vietą.
Lyg viena šeima
Treneris, nesvarbu, kurios srities jis bebūtų, turi mokėti savo auklėtinius palaikyti emociškai, jų negniuždyti, o kartu ir išlaikyti griežtumą. Atrodo, Aloyzui tai sekasi.
Užtenka išvysti aplink jį po varžybų ar minutinių pertraukėlių metu susispietusias auklėtines, į trenerį žvelgiančias kaip į gerą draugą. Tinklininkės žino, kad iš savo trenerio sulauks daugiau patarimų, padrąsinimų nei pabarimų.
„Treneris ir nėra prievaizdas. Jo vaikai neturi bijoti. Bet visaip būna...“ – neslepia A. Damulis, viso pokalbio metu SRC tinklininkių kitaip nevadinęs, kaip tik „mano vaikai“.
„Esam lyg viena šeima. Jas mokau ne tik tinklinį žaisti. Kartu mes sprendžiam gyvenimiškas problemas. Vaikai man daug pasipasakoja, kartais tų jų problemų nežino net tėvai“, – stipriu ryšiu džiaugiasi ir pats treneris.
A. Damulio darbu ir tuo, kad tinklinis Plungėje tampa toks populiarus, džiaugiasi ir SRC direktorius Alvydas Viršilas. Esą A. Damulis dirba gerai, nuoširdžiai bendrauja su auklėtinėmis, rūpinasi jomis. Dėl to norinčiųjų mokytis žaisti tinklinį yra daugiau, nei centras gali priimti.
O pats Aloyzas, prieš tai dirbęs su sportu nesusijusį darbą, sako dabar sėdintis savose rogėse. Juk daro tai, ką labiausiai mėgsta, ir toliau populiarina tinklinį.