
Naujausios
Patiko ne visiems
Praėjusiais metais, atnaujinant prioritetinių sporto šakų sąrašą, nuspręsta jį padalinti į dvi dalis. Pirmojoje buvo nurodytos komandinės (futbolas ir krepšinis), o antrojoje – individualios sporto šakos (dziudo, irklavimas, šachmatų sportas, motokrosas ir lengvoji atletika). Šis sąrašas buvo parengtas išanalizavus ankstesnių dvejų metų kiekvienos sporto šakos atstovų rezultatus.
Tada pirmasis tokį suskirstymą sukritikavo A. Viršilas, aiškinęs, kad sąrašas turėtų būti sudarytas atsižvelgus į trenerius, sporto bazes, masiškumą ir rezultatus. Neva šitie dalykai yra kertiniai akmenys, į kuriuos atsiremia sporto šakos gyvavimas ir perspektyvos.
Priekaištavo jis ir dėl to, kad tarp individualių prioritetinių sporto šakų puikuojasi motokrosas, bent jau tuo metu neturėjęs trenerių, o lengvoji atletika, turinti puikius trenerius ir ne vieną lengvaatletį, kuris priklausė Lietuvos rinktinei, neįtraukta.
„Tai kodėl tada neįtraukiame ripkos? Jos žaidėjai – Lietuvos čempionai, prizininkai!“ – kritikos pernai sudarytam sąrašui negailėjo SRC vadovas. Ir pasiekė, kad lengvoji atletika vis tik būtų viena iš prioritetinių sporto šakų Plungėje.
Nors kriterijų daugiau, bet sąrašas vėl blogas
Pernai drėbdamas mintį dėl ripkos A. Viršilas, ko gero, nesitikėjo, kad kitais metais ši sporto šaka iš tikrųjų atsidurs tarp prioritetinių. O būtent taip ir nutiko.
Kaip ir buvo prašyta, sudarant prioritetinių sporto šakų sąrašą šiais metais nuspręsta atsižvelgti į daugiau kriterijų. Taigi šįkart sąrašas, kuris iš pradžių manyta, galios ketverius metus, sudarytas pagal du aspektus – meistriškumą ir masiškumą.
Kaip paaiškėjo per neseniai vykusį Sporto tarybos posėdį, remiantis tokia tvarka, šiemet prioritetinių komandinių sporto šakų sąrašas pasipildytų ne kuo kitu, o būtent ripka – lietuvišku ritiniu. Pagausėtų ir individualių sporto šakų sąrašas – mažų mažiausiai pasipildytų orientavimosi sportu.
Dėl pastarosios sporto šakos gana kategorišką nuomonę bene pirmasis suskubo išsakyti A. Viršilas. Jo įsitikinimu, orientavimosi sporto tarp prioritetinių neturėtų būti, nes dauguma orientacininkų tik atstovauja Plungei, bet čia negyvena, be to, daugelis aukštų rezultatų pasiekusių orientacininkų – vyresnio amžiaus, nėra ir Lietuvos rinktinei priklausančių.
SRC vadovas pasisakė ir dėl ripkos, kuri taip pat esą neturėtų būtų tarp prioritetinių sporto šakų, nes šioje sporto šakoje nėra didelės konkurencijos. „Konkurencingumas svarbus rodiklis bet kuriame sporte. Yra skirtumas, ar tau reikia konkuruoti su 56 rajonais ir miestais, kaip yra krepšinyje, ar, kaip ripkoje, – tik su septyniais“, – aiškino A. Viršilas. Ir siūlė pagaliau apsispręsti, kokias sporto šakas norime vystyti. Jo nuomone, pirmiausia tą reikia nuspręsti, o tuos kriterijus taikyti tik kaip papildomus svertus, priimant galutinį sprendimą.
Jam pritarė ir kiti posėdžio dalyviai, kurie prakalbo apie galimybę įsivesti atitinkamus koeficientus, tada tokių problemų, kaip šiuo atveju, nekiltų.
Plika statistika nėra gerai
Tokios nuomonės buvo ir Sporto tarybos posėdyje dalyvavęs administracijos direktoriaus pavaduotojas Mantas Česnauskas. „Pernai buvome sukritikuoti, kad per mažai kriterijų, nustatant prioritetus, šiemet jų įsitraukėme daugiau, bet vis tiek nepavyksta pasiekti objektyvumo. Nuolat atsiranda sporto šakų, kaip visi suprantame, kurios konkuruoja ne visai tame pačiame lygmenyje. Turiu galvoje pirmoje vietoje tarp komandinių sporto šakų atsidūrusį ritinį. Lyg ir turėtume teikti Tarybai jį kaip prioritetinę sporto šaką, bet kyla pagrįstų abejonių“, – savo nuomonę dėstė jis, kartu pritardamas koeficientų įvedimui. Anot M. Česnausko, tai dar galima padaryti, juk sąrašą ketinama sudaryti ketveriems metams, todėl būtina jį išgryninti.
Tačiau posėdžiui pirmininkavęs Julius Nekrašas nebuvo linkęs delsti. Be to, jo manymu, net ir skaičiuojant pagal atitinkamus koeficientus, naujasis sąrašas nelabai skirtųsi nuo pernykščio. Todėl siūlė prie komandinių sporto šakų palikti krepšinį ir futbolą, o prie individualių – motokrosą, baidarių-kanojų irklavimą, lengvąją atletiką, šachmatus ir dziudo. Orientavimosi sportas dėl tų pačių priežasčių, kurias išvardijo SRC direktorius, anot J. Nekrašo, turi būti išbrauktas. Esą svarbiausias kriterijus vis tik turėtų išlikti masiškumas. Dar nuspręsta, kad naujasis sąrašas galios ne ketverius, o dvejus metus.
Palaikė Sporto tarybą
Prioritetinių sporto šakų sąrašas aptartas ir per praėjusią savaitę vykusį Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdį. Šio nariai palaikė Sporto tarybos poziciją. Tačiau Audriui Misiūnui kilo klausimas, kam apskritai toks sąrašas reikalingas, ar kitose savivaldybėse taip pat tokie sudarinėjami. Politiko nuomone, tokie sąrašai – atgyvena.
Bet Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus specialistė Julija Čiuželienė paaiškino, kad Plungės savivaldybė nėra vienintelė, kuri nusistato prioritetines sporto šakas. Tai esą reikalinga tam, jog, atsiradus papildomų lėšų, jas būtų galima skirti būtent šioms šakoms remti, jų varžyboms rengti.
Pernai prioritetinėms sporto šakoms papildomai paskirstyta po 1 200 eurų. Didesnės paramos jos gali tikėtis ir šiais metais, nes Sporto rėmimo programos rezerve – 5 tūkst. eurų.