Gydymo įstaigos durų plačiai dar neatvers

Jurgitos NAGLIENĖS nuotr.
Ir atšaukus karantiną pas gydytoją galima patekti tik telefonu gavus jo pačio kvietimą atvykti
Praėjęs trečiadienis – birželio 17-oji – į šalies istoriją įsirašė kaip diena, kada buvo atšauktas lygiai tris mėnesius trukęs karantinas. Tačiau ekstremali situacija liko galioti, o kartu su ja – ir nemažai įvairių saugos reikalavimų. Vienas tokių – rekomendacijos gydymo įstaigoms toliau prioritetą teikti nuotolinėms konsultacijoms. Vadinasi, patekti pas specialistus ir toliau bus sudėtinga. Vis dėlto Plungėje veikiančios poliklinikos sako nors pacientų srautus griežtai reguliuojančios, tačiau priimančios visus norinčiuosius pasikonsultuoti su savo šeimos gydytojais. Vadinasi, bėdos nėra?
„Žemaičio“ nuotr.
Pasak T. Zamulskio, gydymo įstaigos tikriausiai niekada nebebus taip lengvai prieinamos, kaip iki karantino
„Žemaičio“ nuotr.
A. Martusevičiaus nuomone, poliklinikos atsiunčia per mažai pacientų į ligonines

Atsipalaidavimo bus nedaug

Plungės ligoninės direktorius Antanas Martusevičius, antradienį per Plungės rajono savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto posėdį paklaustas, kaip po šio trečiadienio keisis ligoninės darbas, pakartojo sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos žodžius, kad net ir atšaukus karantiną atsipalaidavimo bus nedaug.

Plungės ligoninė, kaip ir kitos gydymo įstaigos, privalėjo ministerijai pateikti planą, kaip atnaujins savo paslaugų teikimą. Pasak A. Martusevčiaus, remiantis šiuo planu iki metų galo šalies ligoninės ruošiasi atnaujinti apie 80 proc. iki karantino teiktų paslaugų pacientams.

„Planinės operacijos gyventojams dar gana sunkiai prieinamos, nes prieš tai reikalinga atlikti koronaviruso testą. Be to, tokiom operacijom ruošiami pacientai pirmiausia guldomi į vadinamąjį inkubacinį poskyrį, kur jiems atliekamas minėtasis tyrimas. Tiesa, jie jau ten gauna visą reikiamą gydymą. Bet tik sulaukus neigiamo tyrimo atsakymo perkeliami į atitinkamą skyrių“, – sakė A. Martusevičius. Pasak jo, gerai bent tai, kad minėtasis tyrimas neužtrunka – atsakymai gaunami jau kitą dieną.

Direktorius pabrėžė, esą nereikia tikėtis, kad atšaukus karantiną ligoninių durys pacientams staiga plačiai atsivers. Ligonių lankymo tvarka, ko gero, bus sušvelninta, o pacientų stacionarizavimo apribojimai išliks, o ausų, nosies ir gerklės ligų operacijų esą kol kas dar nerekomenduojama atlikti visai. „Kad neįsileistume Trojos arklio“, – ironizavo A. Martusevičius.

Vis dėlto kitą dieną po šio posėdžio Sveikatos apsaugos ministerija išplatino pranešimą, kad nuo šiol dėl koronaviruso bus tiriami tik tie planinėms operacijoms ir procedūroms guldomi asmenys, kurie jaučia kokius nors šios infekcijos simptomus.

Prioritetas – nuotolinėms konsultacijoms

A. Martusevičius puse lūpų užsiminė ir apie tai, kad poliklinikos per lėtai grįžta prie įprasto darbo ritmo. Esą dėl to mažiau pacientų pasiekia ir ligonines, nes neturėdami galimybių pasikonsultuoti su savo šeimos gydytojais jie paprasčiausiai negauna siuntimų stacionariniam gydymui.

Paprasčiau sakant, dar daug net ir sunkios būklės žmonių gydosi namie, geriausiu atveju, vadovaudamiesi telefonu gautais savo gydytojo nurodymais.

Tačiau panašu, kad Sveikatos apsaugos ministerija tame neįžvelgia problemos ir toliau ragina gydymo įstaigas prioritetą ir toliau teikti nuotolinėms konsultacijoms.

Kiek kitokį vaizdą piešia pačių poliklinikų, t. y. pirminių sveikatos priežiūros centrų vadovai. „Klinikos „Pulsas“ direktorius Tomas Zamulskis sako, kad prie tos tvarkos, kuri buvo nusistovėjusi iki karantino, gydymo įstaigos tikriausiai jau nebegrįš niekada. Tam tikri saugos reikalavimai (pirmasis kontaktas su gydytoju – telefonu, pacientai priimami pamatavus jų temperatūrą, į konsultaciją būtina atvykti su kvėpavimo takus dengiančia kauke) tikriausiai išliks.

„Poliklinika nėra ta vieta, į kurią gali užeiti kada panorėjęs, tarkim, kaip į kokią „Maximą“. Ir jau tikrai čia ateinama ne išsikalbėti kaip į kokį psichoterapijos seansą, prie ko galbūt buvo pratę vyresnės kartos žmonės. Taip, karantinas atšauktas, tačiau ekstremalios situacijos niekas neatšaukė ir nurodymai sveikatos priežiūros įstaigoms lieka tie patys“, – kalbėjo A. Zamulskis.

O į A. Martusevičiaus repliką, kad poliklinikos atsiunčia per mažai žmonių ligoninėje vizituojančių specialistų konsultacijoms, „Klinikos „Pulsas“ vadovas sureagavo gana kritiškai. Jis sakė matantis priešingą situaciją – kad pas minėtuosius specialistus susidariusios gana ilgos eilės. O tai piktina pacientus, šie klausia savo šeimos gydytojų, ką daryti. „Tokioj situacijoj galime tik patarti reikiamų specialistų ieškoti kituose miestuose, Telšiuose ar Klaipėdoje“, – sakė T. Zamulskis.

Naujų nurodymų negavo

Kad nė vienas besikreipiantis pacientas nelieka be savo šeimos gydytojo konsultacijos, „Žemaičiui“ sakė ir Plungės sveikatos centrui vadovaujanti Irena Nekrašienė.

Pasak jos, net ir atšaukus karantiną įstaigoje toliau vadovaujamasi ta pačia tvarka, kaip ir iki praėjusio trečiadienio, nes naujų sveikatos apsaugos ministro nurodymų negauta.

„Išlieka žmonių srautų valdymas. Tikrai nėra ir negali būti taip, kad kol vieną žmogų konsultuoju, dar šeši laukia už durų. Tad pirmiausia griežčiau planuojamas konsultacijų laikas. Be to, kontroliuojami pacientų srautai: karščiuojantys priimami viename kabinete, vaikai – kitame, kraujas imamas trečiame. Bet gydytojai dirba, visos paslaugos teikiamos, ir skiepai, ir profilaktiniai patikrinimai“, – sakė I. Nekrašienė.