Kokie tyrimai nemokami?

Kokie tyrimai nemokami?

KLAUSIATE – ATSAKOME

Kokie tyrimai nemokami?

„Šiaulių krašte“ tęsiame informaciją apie mokamas ir nemokamas medicinos paslaugas. Į klausimus apie pirminio lygio tyrimus, kompensuojamus iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto, atsako Šiaulių teritorinės ligonių kasos Kontrolės skyriaus vedėja Dalia OZOLIENĖ.

– Pacientui, atvykusiam pas šeimos gydytoją, dažnai iškyla klausimas: už kokius tyrimus teks susimokėti?

– Pacientai, ateinantys pas šeimos gydytoją turėtų žinoti, kad jiems nemokamai gali būti atlikti daugelis tyrimų. Tai – hematologinis kraujo tyrimas, glikemijos kiekio kraujyje nustatymas, gliukozės toleravimo mėginys, C reaktyvaus baltymo ir/arba ENG tyrimas, šlapimo tyrimas juostele, kalio ir natrio kiekio kraujo serume nustatymas, kreatinino ir šlapalo bei cholesterolio kiekio kraujyje (asmenims nuo 40 metų ar esant šeimyninei anamnezei, antsvoriui, sergant kai kuriomis, tarp jų endokrininėmis, ligomis) nustatymas.

Šeimos gydytojas nuo 2013 metų jau gali paskirti ir šiuos tyrimus: alanininę transaminazę (ALAT), asparagininę transaminazę (ASAT), šarminę fosfatazę (ŠF) ir gama-gliutamil transferazę (GGT); bilirubiną; tireotropinį hormoną (TTH) ir laisvą tiroksiną (FT4); prostatos specifinį antigeną (pacientams po radikalaus priešinės liaukos vėžio gydymo); geležies kiekio kraujyje; mikroalbumino kiekio šlapime.

Visi šie tyrimai yra numatyti Šeimos gydytojo medicinos normoje ir atliekami pirmines ambulatorines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančioje įstaigoje.

Jei šių tyrimų gydymo įstaiga, prie kurios pacientas yra prisirašęs pati neatlieka, ji turi užtikrinti šių laboratorinių tyrimų atlikimą sudarydama sutartį su kita asmens sveikatos priežiūros įstaiga.

Apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu šie tyrimai yra nemokami, tai yra kompensuojami iš PSDF biudžeto lėšų, kai šios paslaugos suteikiamos jų pasirinktoje sveikatos priežiūros įstaigoje (kurioje jie yra prisirašę), o tyrimą atlikti paskyrė gydytojas.

Nei už mėginių paėmimą, nei už talpas pacientui mokėti nereikia. Jei dėl paciento būklės reikia, ligonių kasos apmoka ir už slaugos personalo procedūras namuose – kraujo paėmimą tirti tiek mieste, tiek kaime.

Tačiau už tyrimus reikės susimokėti, jei apdraustieji patys, be gydytojo paskyrimo, pageidauja atlikti šiuos tyrimus.

– Ar tai jau visi tyrimai, kuriuos nemokamai gali skirti šeimos gydytojas?

– Teisės aktais yra numatyti tyrimai, už kuriuos nereikia mokėti pacientams, sergantiems tam tikromis ligomis.

Papildomai iš PSDF biudžeto gydymo įstaigoms apmokamos tokios pagrindinės tyrimų grupės: glikozilinto hemoglobino koncentracijos kraujyje nustatymas. Šeimos gydytojas šį tyrimą skiria pacientui, kuriam pagal Ligų ir kompensuojamųjų vaistų joms gydyti sąrašą paskirtas cukrinio diabeto gydymas. Šis tyrimas parodo, kokie diabetu sergančio ligonio gliukozės kiekiai buvo per pastaruosius tris mėnesius. Tyrimas ypač svarbus diabeto komplikacijų prevencijai. Padidėjusi šio rodiklio reikšmė rodo, kad būtina tolesnė diabeto gydymo korekcija.

Per kalendorinius metus iš PSDF biudžeto lėšų apmokama iki 4 glikozilinto hemoglobino tyrimų vienam pacientui. Pakartotinis tyrimas skiriamas ne anksčiau kaip po 3 mėnesių nuo ankstesnio glikozilinto hemoglobino tyrimo.

Protrombino laiko (INR) nustatymas skiriamas pacientui, kuriam paskirtas gydymas geriamaisiais netiesioginio veikimo antikoaguliantais. Per kalendorinius metus apmokama iki 12 tyrimų. Šių tyrimų atlikimo dažnumas nereglamentuojamas, tai sprendžia gydantis gydytojas.

Nemokamas ir nėščiosios šlapimo pasėlio tyrimas besimptomei bakteriurijai nustatyti ir, esant reikalui, antibiotikogramos atlikimas, nėščiosios kraujo grupės pagal ABO antigenus ir rezus Rh (D) priklausomybės faktoriaus nustatymas. Taip pat nėščiosios Rh antikūnų nustatymas netiesioginiu Kumbso metodu, kai moters Rh neigiama, o vyro Rh teigiama kraujo grupė, nėščiosios kraujo tyrimas dėl sifilio (RPR), nėščiosios kraujo tyrimas dėl ŽIV antikūnų.

Nemokamai atliekama asmenų, kuriems taikomas pakaitinis palaikomasis gydymas metadonu ar buprenorfinu, kraujo tyrimai: RPR testas, TPHA testas, ŽIV serologinis antikūnų testas, anti-HCV testas.

Nuo 2014 metų lapkričio 1dienos vieną kartą per kalendorinius metus iš PSDF biudžeto lėšų mokama už Tuberkulino mėginio (Mantu mėginio) atlikimą 7 metų vaikams ir rizikos grupių vaikams.

Už visus šiuos tyrimus, paskirtus šeimos gydytojo, apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu mokėti nereikia.

– Ar siųsdamas planinei operacijai šeimos gydytojas turėtų skirti atlikti tyrimus?

– Taip, siųsdamas planinei operacijai šeimos gydytojas turi atlikti jo kompetencijai priskirtus reikalingus tyrimus. Gydytojo specialisto konsultacijos ar stacionarinio gydymo metu paskirti antrinio ar tretinio lygio tyrimai pacientui atliekami nemokamai, išskyrus ministro patvirtintą mokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų, teikiamų valstybės ir savivaldybių asmens sveikatos priežiūros įstaigose, sąrašą ar paciento papildomai pasirinktus tyrimus.

– Dažnai pacientai nežino, už kokius tyrimus reikia mokėti. Į ką geriausiai kreiptis, jei norima sužinoti, kas mokama, o kas nemokama?

– Visų pirma reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris sprendžia, kokių tyrimų pacientui reikia. Šeimos gydytojas turėtų informuoti, kurie iš jų yra mokami, kurie – nemokami.

Informacijos apie sveikatos priežiūros paslaugų teikimą,  taip pat ir tyrimus, jų apmokėjimą, galima gauti paskambinus į Teritorinę ligonių kasą.

Parengė Natalija KONDROTIENĖ

Jeigu jūs turite klausimų specialistams, rašykite mums elektroniniu paštu redakcija@skrastas.lt ir mes ieškosime atsakymo.

Jono TAMULIO nuotr.

TYRIMAI: Šiaulių teritorinės ligonių kasos Kontrolės skyriaus vedėjos Dalios Ozolienės teigimu, jei tyrimų gydymo įstaiga, prie kurios pacientas yra prisirašęs pati neatlieka, ji turi užtikrinti šių laboratorinių tyrimų atlikimą kitur.