Medikams – medaliai, gydymo įstaigoms – kritika dėl atsipalaidavimo

Sveikatos apsaugos ministerijos nuotr.
Sveikatos apsaugos ministras neseniai keliavo per Lietuvą. Stabtelėdamas skirtinguose regionuose Aurelijus Veryga apdovanojo labiausiai prie koronaviruso pandemijos suvaldymo prisidėjusius medikus. Per medalių įteikimo ceremoniją Šiauliuose skambėjo ir Plungės bei Rietavo medikų pavardės. Tačiau Valstybinės ligonių kasos pateikti duomenys rodo, kad ne viskas taip gražu, kaip bando nupiešti ministras. Esą iki šiol gyventojų galimybės patekti pas reikiamą gydytoją yra labai menkos ir kai kur nesiekia net pusės pernai tuo pačiu metu buvusio lygio.

Šiaulių ir Telšių regionų medikai, prisidėję prie sėkmingo COVID-19 pandemijos suvaldymo, Respublikinės Šiaulių ligoninės kiemelyje apdovanoti užpraėjusį antradienį. Įteikdamas medalius „Už reikšmingą indėlį Lietuvos žmonių sveikatai“, sveikatos apsaugos ministras A. Veryga dėkojo jiems už pasišventimą tokiu sudėtingu metu.

Medaliais buvo pagerbti ir penki Plungės ligoninės medikai – karščiavimo klinikos vadovė Jurgita Anužienė, gydytojai Gytis Baltuonė ir Rolandas Dėdinas, slaugos administratorė Lina Ablingienė bei ligoninės direktoriaus pavaduotoja Danguolė Luotienė.

Ministro padėkų bei medalių nusipelnė ir Rietavo pirminės sveikatos priežiūros centro slaugytojos Adelė Batavičienė bei Rita Stančiukienė ir šio centro vyriausioji gydytoja Birutė Kerpienė.

Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio prašymu A. Veryga medikams perdavė ir Lietuvos dailininkų dovanas – autorinius paveikslus. Tačiau praėjus porai dienų po šios kuklios ceremonijos Šiauliuose, po pasitarimo Vyriausybėje, kai Valstybinė ligonių kasa pristatė sveikatos priežiūros paslaugų birželio mėnesį apžvalgą, medikams, tiksliau, gydymo įstaigų vadovybėms jau skriejo nebe padėkos, bet aštri S. Skvernelio kritika.

„Yra nesuprantama, kodėl vis dar sunkiai mūsų sveikatos priežiūros įstaigos grįžta į įprastą darbo režimą. Turime gausybę nusiskundimų – dėl to, kad sunku patekti, sunku net prisiskambinti ir gauti konsultaciją. Tai nėra normali situacija“, – kalbėjo Vyriausybės vadovas.

Valstybinė ligonių kasa atskleidė, kad lyginant 2019 ir 2020 metų birželius, apsilankymų pas šeimos gydytojus visose įstaigose skaičius krito beveik 60 procentų, o gydytojų specialistų konsultacijų suteikta bene 42 procentais mažiau nei pernai tuo pačiu metu.

Liūdniausia situacija – valstybės valdomose gydymo įstaigose. Kai kurios per birželį sugebėjo atnaujinti tik apie 30 procentų iki karantino teiktų medicinos paslaugų, nors pats A. Veryga sutiko, kad objektyvių priežasčių tokiam nuosmukiui paaiškinti nėra.

Iš Valstybinės ligonių kasos pateiktų duomenų matyti, kad per birželį Plungės ligoninė teikė 72,2 procento stacionarių paslaugų (lyginant su tuo pačiu praėjusių metų mėnesiu) ir 66,4 proc. ambulatorinių. Informacija apie Rietavo pirminės sveikatos priežiūros centrą nepateikiama.

Nėra išskirti ir privačių poliklinikų duomenys, tačiau ir be jų aišku, kad patekti pas šeimos gydytojus ir praėjusį, ir šį mėnesį – ne ką lengviau nei per karantiną.

Reaguodama į išsakytą kritiką, Sveikatos apsaugos ministerija pranešė: jei paslaugų teikimo sutrikimai išliks iki rugsėjo 1 dienos, gali būti grįžta prie mokėjimo už faktiškai suteiktas paslaugas (dabar gydymo įstaigoms mokama remiantis praėjusių metų duomenimis, neatsižvelgiant į realiai suteiktų paslaugų apimtis).