Naujausios
Permainos – jau ant slenksčio
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Asmens sveikatos departamento direktorė Odeta Vitkūnienė trečiadienį Klaipėdos regiono žurnalistus pakvietė į spaudos konferenciją, kurios metu pristatė šalies GMP laukiančius pokyčius. Susitikimo metu atskleista, kad Plungės GMP nuo kitų metų vidurio bus pavaldi nebe Rietavo ir Plungės savivaldybėms, kaip iki šiol, bet centralizuotos šalies GMP Klaipėdos padaliniui.
Konferencijos metu pristatyta ir bendra situacija, atskleista, kad dabar paslaugas šalyje teikia 48-ios GMP įstaigos. Vienos jų dirba savarankiškai, kitos priklauso pirminiams sveikatos priežiūros centrams ar kitoms įstaigoms. Dvi, veikiančios Šilalėje ir Visagine, yra privačios. Be to, didžiuosiuose miestuose veikia skambučių valdymo punktai, vadinamosios dispečerinės. Bendrai sistemoje kasdien dirba apie 219 brigadų ir iki 20 klasterinių brigadų, iš viso – per 2 tūkst. darbuotojų.
Dabar planuojama visas šias įstaigas centralizuoti, sukuriant vieną nacionalinę GMP su 5 filialais didžiuosiuose miestuose. Kaip minėjo SAM, tai yra būtina, siekiant pagerinti paslaugų kokybę, mat dabar greitosios dirba labai skirtingomis sąlygomis: vienoje savivaldybėje per parą esą būna tik 1–2 iškvietimai, kitoje – 8–10 ar net daugiau, o apmokėjimas už darbą – vienodas.
Atlikus analizę nustatyta ir tai, kad dabar apie 5 proc. Lietuvos gyventojų negali laiku sulaukti pagalbos. Tą liudija ir nelaimingi atsitikimai, įvykstantys per vėlai atskubėjus greitajai.
„Po reformos greičiau pasieksime gyventoją, nes turėsime galimybę GMP brigadas išdėstyti nebūtinai atsižvelgiant į savivaldybių ribas. Vietoj 94 bus 123 budėjimo vietos“, – teigė O. Vitkūnienė.
Pasak jos, šiuo metu savivaldybėms kyla klausimų, kas po reformos laukia GMP darbuotojų. SAM atstovė patikino, kad visiems dirbantiesiems bus pasiūlyta tęsti darbą, tiesa, kai kam gali tekti persikvalifikuoti ar pakeisti funkcijas. „Tikrai neplanuojame kažkokių atleidimų“, – patikino ji. Ir pridūrė, kad žadama investuoti į darbuotojų mokymus ir perkvalifikavimą, taip pat numatytos lėšos įrangai, automobiliams, infrastruktūrai atnaujinti, procesams skaitmenizuoti.
Esą iš savivaldybių dabar tikimasi vieno – kad visos geranoriškai perduotų savo GMP turtą valstybei. Tą jau padarė 15 savivaldybių, tarp jų – ir kaimyniniai Mažeikiai. O štai Klaipėdos miesto savivaldybė smarkiai dvejoja – esą keli jos Tarybos komitetai pasisakė prieš, nors ministerija aiškiai ištransliavo žinią, kad tos GMP, kurios nepereis valstybės žinion, nuo kitų metų liepos neteks licencijos teikti šias paslaugas.
„Savivaldybių prašome atsakingo požiūrio“, – akcentavo O. Vitkūnienė.
„Turim susidėlioti protingai“
Kaip elgtis šioje situacijoje, antradienį svarstė ir Plungės rajono savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto nariai. Savivaldybės gydytojai Orestai Gerulskienei pristačius iš SAM gautą informaciją apie žadamą reformą, žodžio paprašė Plungės GMP direktorė Rasa Mončienė.
Ji išreiškė apmaudą, kad reforma vykdoma neatsižvelgiant į dabartinių GMP įstaigų vadovų nuomonę. „Su GMP reorganizavimo lozungu aš gyvenu jau 1,5 metų, apie tai kalbėta daug kartų.
Bet konkrečiai kad būtų kreiptasi į įstaigų vadovus ir aptarta situacija... Skaudžiai reaguoju į tam tikrus ministerijos kaltinimus, nes pati reforma nėra paruošta taip, kaip turėtų būti. Reformuoti reikia, bet ne tokiu būdu“, – kalbėjo ji.
Direktorė sakė nerimaujanti ir dėl darbuotojų, mat neaišku, kokios darbo sąlygos jiems bus pasiūlytos. „Nors teigiama, kad visi bus priimti, bet jei nepriimi siūlomų darbo sąlygų – eik lauk be jokių išeitinių, nes išeitinėms, kaip girdėjom, pinigų neturi. Kaip man tą pateikti darbuotojams? Gal dalis jų tikrai nenorės pereiti, nes ir krūviai pasikeis, nebus taip paprasta kaip dabar.“
Savivaldybės gydytoja O. Gerulskienė sakė turinti kiek kitokių žinių. Esą išeitinėms lėšų žadama ieškoti, o ir kiti kylantys klausimai sprendžiami nuosekliai.
„Tikrai būtų negražu, jei Plungės rajonas būtų vienas tų, kuris atsisakytų jungtis. Mums belieka džiaugtis, kad mes prisiglausim po Klaipėdos sparnu. Brigados išliks 4-ios, kaip ir kalbėta, bus aprūpinti automobiliai. Darbuotojai, kurie norės dirbti, gaus darbą, o kaip bus su administracija, aš negaliu pasakyti“, – toliau tęsė O. Gerulskienė.
Komiteto nariams kilo klausimų, ar nuošaly neliks Rietavas, tačiau Savivaldybės gydytoja patikino, esą ministerijai žinoma, jog Plungės GMP iki šiol aptarnavo ir Rietavo savivaldybės teritoriją, tad ir po reformos Rietavas neliks juoda dėme žemėlapyje – jo teritorija taip pat bus aptarnaujama.
„Traukinys – jau išjudėjęs, mes turim tik priimti pragmatiškus sprendimus, kad mūsų žmonėms būtų gerai. Juolab kad šiai reformai įgyvendinti žadama skirti per 40 milijonų eurų. Turim susidėlioti protingai ir sudalyvaut“, – savo nuomonę išsakė ir vicemerė Asta Beierle-Eigridienė.
Galiausiai komitetas vienbalsiai pritarė, kad Plungės GMP turtas pereitų valstybės žinion. Vis tik galutinį žodį tars kitą savaitę posėdžiausianti Savivaldybės taryba.