Prieskoninės žolelės padeda išlaikyti sveikatą

Prieskoninės žolelės padeda išlaikyti sveikatą

Prieskoninės žolelės padeda išlaikyti sveikatą

Sveikuolių sąjungos lektorius, vegetaras Žilvinas Užkuraitis su šeima nevartoja cheminių maisto papildų, vietoje jų geria vaistinių žolelių arbatas, maistą skanina natūraliais prieskoniais ir jaučiasi puikiai. Svečias apie sveiką gyvenseną kalbėjosi su Jakiškių kaimo (Joniškio rajonas) bendruomenės moterimis ir su joniškiečiais.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Nevartoja cheminių maisto papildų

Joniškio visuomenės sveikatos biuro pakviestas sveikuolis, ajurvedinės mitybos žinovas Žilvinas Užkuraitis pirmiausia pateikė savo šeimos pavyzdį. Jis su žmona Zita ir trimis vaikais nevartoja cheminių maisto papildų, nevalgo mėsos, žuvies, kiaušinių, kuriuose, pasak jo, kaupiasi įvairūs parazitai ir valgant patenka į žmogaus organizmą.

Šeima tapo vegetarais prieš 22-ejus metus, tad jauniausias 21-erių metų sūnus mėsos nevalgė net ankstyvoje vaikystėje, tačiau užaugo sveikas, stiprus.

Reikalingos medžiagos – iš žolelių

Žilvinas Užkuraitis įsitikinęs, kad reikalingų medžiagų mes galime gauti iš žolelių. Dar carinėje Rusijoje buvo garbinamas ir gausiai į Vakarų Europą eksportuojamas gaurometis arba kitaip vadinama ožrorė, kuri greitai atstatydavo kareivių sveikatą, o susmulkinta buvo beriama ant žaizdų ir šios greitai užsitraukdavusios. Tačiau dabar ši žolelė, auganti ir Lietuvoje, veikianti priešuždegimiškai, raminamai, slopinanti piktybinių ląstelių augimą, teigiamai veikianti širdies darbą, anot Ž. Užkuraičio, nepelnytai pamiršta.

Lektorius pasakojo, kad kirminus varo pelynas, cistoms susidaryti neleidžia gvazdikėliai, virškinimą lengvina, vidurių pūtimą mažina pankolis, kalendra.

Juodgrūdė stiprina regėjimą, šis prieskonis suteikia gerą skonį varškei, lietiniams blynams bei kitiems gaminiams.

Prieš krešulius ir cholesterolį

Dėl nuolat patiriamo streso, nesuderinto maisto, alkoholio vartojimo kraujagyslėse atsiranda mikrokrešulių. Juos, sveikuolio ir vegetaro teigimu, tirpdo žvaigždinis anyžius, taip pat ir kardamonas.

Cinamonas padeda nuo nemigos ir mažina cholesterolį. Tačiau reikia ieškoti cinamono lazdelių, o ne miltelių, nes dažnai jie būna nekokybiški, sumalamos visokios šiukšlės.

Taip pat blogąjį cholesterolį galima sumažinti vartojant ciberžolę, vieną universaliausių prieskonių. Jį malonu vartoti su medumi: vienas šaukštelis ciberžolės, šaukštelis medaus ir šį mišinį užsigeriame vandeniu.

Skaudantiems sąnariams

Statybinė medžiaga skaudantiems sąnariams – ožragės arbata. Jos sėklos pakepintos įgauna grybo skonį ir galima pagardinti įvairius troškinius, sriubas. Druskas iš sąnarių, pasak Ž. Užkuraičio, valo laukinio saliero sėklos. Ne ką prasčiau veikia ir lietuviška daržovė – moliūgas, kuri naudinga ir tuo, kad savyje nekaupia nitratų.

Čili pipirai ne tik maistą paverčia ugniniu, bet tirpdo kūno riebalus bei riebalus nuo kepenų. Tačiau jie vėsina, tad šaltuoju metų laiku geriau patartina vartoti juoduosius pipirus, be to, grynas čili pipiras gali kenkti inkstams. Tad Žilvinas Užkuraitis patarė čili pipirų ankštis pakepinti aliejuje beveik iki juodumo ir išmesti, o maistui vartoti tik aliejų.

Kaip pasigaminti lydyto sviesto

Anot lektoriaus, maistui geriausia vartoti rafinuotame aliejuje arba lydytame svieste pakepintus prieskonius, nes riebaluose jie išskiria lakiąsias medžiagas. Kepinti reikia, kol pasklis labai intensyvus jų kvapas ir tada iškart dėti į maistą.

Lydyto sviesto gali kiekvienas pasigaminti. Parduotuvėje reikia nusipirkti kilogramą riebiausio parduodamo sviesto, ištirpinti jį puode ir kaitinti maždaug 45 minutes, kol pradės atsiskirti gleivės. Tada sviestą perkošiame ir supilame į stiklainius. Iš viso iš kilogramo jo turėtų pasigaminti apie 800 gramų. Toks lydytas sviestas nebegenda, puikiai galima laikyti ne šaldytuve. Šis sviestas, anot lektoriaus, ne tik neužkemša riebalais kraujagyslių, bet netgi skaido cholesterolio skaidulas.

Perkant prieskonius, Ž. Užkuraitis patarė skaityti sudėtį ir rinktis tuos, kurie be cheminių priedų, nes šie ir sukuria intensyvų skonį, kvapą bei spalvą.

Svečias susirinkusius pavaišino ir savos gamybos dešra iš žirnių miltų bei vegetariškais saldėsiais.

Autorės nuotr.

GAMINIMAS: Zita ir Žilvinas Užkuraičiai praktiškai parodė, kaip gaminama vegetariška dešra iš žirnių miltų.

ĮSITIKINIMAS: Žilvinas Užkuraitis įsitikinęs, kad reikalingų medžiagų mes galime gauti iš žolelių.

VEGETARIŠKA: Sumuštinukai su vegetariška dešra, pagaminta iš žirnių miltų, ir saulėje džiovintais pomidorais.