Naujausios
Nemokamai išsityrė tik vienas
Kaip pasakojo į redakciją paskambinęs vyriškis, jo šeima išsitirti antikūnus norėjo prieš skiepydamiesi trečiąja vakcinos nuo kovido doze. Manė, jei antikūnų kiekis bus pakankamas, nuo trečiojo skiepo kol kas susilaikys.
Be to, papieviškiams ir šiaip buvo smalsu pasižiūrėti, kiek organizmas pagaminęs antikūnų, nes visi trys šeimos nariai pasiskiepiję, o dukra, kaip sakė vyriškis, dar ir persirgusi koronavirusu.
„Gal ir mudu su žmona sirgome, tik simptomų nejautėme. Juk dukra tame pačiame name gyvena. Todėl labai norėjome išsitirti, kiek tų antikūnų turime. Juo labiau kad nuo gruodžio 1-osios, mūsų žiniomis, skiepytiems šis tyrimas – nemokamas“, – dėstė vyriškis.
Visa papieviškių šeima prisirašiusi prie Plungės sveikatos centro. Ši įstaiga – viena iš tų, kuriose kartą nemokamai galima išsitirti dėl antikūnų. Vyriškiui dėl šio tyrimo jokių problemų nekilo – atvažiavo į vietą, užsiregistravo ir davė kraujo. O štai jo žmonai ir dukrai būta daug nesusipratimų – moterys, papieviškio žodžiais, nežinia dėl kokios priežasties esą buvusios išsiųstos tirtis į ligoninę.
Ten nuvykus jų laukė dar viena nemaloni staigmena – už antikūnų tyrimą jų paprašyta susimokėti, nors abi – pasiskiepijusios. Moterims paaiškinta, kad įstaiga neturi sudariusi atitinkamos sutarties, kad šį tyrimą galėtų atlikti nemokamai.
Tą patį išgirdo ir „Žemaitis“, paskambinęs Plungės ligoninės direktoriaus pavaduotojai Danguolei Luotienei.
Įvyko nesusipratimas?
Bet kodėl apskritai iš Plungės sveikatos centro, kur antikūnus tiria ir mokamai, ir nemokamai, papieviškės buvo nukreiptos į ligoninę? Šito pasiteiravome Plungės sveikatos centro direktorės Irenos Nekrašienės. Ji žurnalistams pažadėjo išsiaiškinti su savo darbuotojais, kaip viskas nutiko, ir perskambinti.
Perskambinusi direktorė pasakojo kalbėjusi su visomis tą dieną, kuomet lankėsi papieviškių šeima, dirbusiomis registratūros darbuotojomis. Visos trys neva patikino, kad jokios konfliktinės situacijos dėl antikūnų tyrimo nebuvo.
„Norint atlikti antikūnų tyrimą, yra tam tikra registravimo ir atvykimo tvarka. Kitaip tariant, pas mus veikia Sveikatos apsaugos ministerijos sukurtas antikūnų registravimo kelias: įvedame paciento duomenis į sistemą, kurioje matome, priklauso jam nemokamas tyrimas ar ne. Jei priklauso, registruojame. Jūsų minimu atveju visiems trims asmenims buvo galima atlikti nemokamą antikūnų tyrimą. Tad kyla klausimas, kodėl tai nebuvo padaryta, nes mes šiuos tyrimus nemokamai atliekame visiems, nepriklausomai nuo to, kur žmogus registruotas. Pas mus atvyksta ir iš Palangos, ir iš Kretingos. Tikslo išvaryti žmogų, kuriam priklauso nemokamas tyrimas, į ligoninę tikrai nėra. Juk mums šis tyrimas apmokamas“, – aiškino įstaigos vadovė.
I. Nekrašienės manymu, šiuo atveju įvyko kažkoks nesusipratimas. Esą galėjo būti, kad neaiškiai buvo pasakyta, kokios paslaugos norima. Centro vadovė svarstė, gal buvo klausta apie testus. Tokiu atveju registratūros darbuotojos esą galėjo pamanyti, jog norima pasidaryti kovido testą, o jis atliekamas tik ligoninėje.
„Mes tikrai neskirstome žmonių ir tikslo juos išvaryti į ligoninę nėra. Nuo gruodžio pradžios atliekame šiuos tyrimus pagal pasikeitusią tvarką ir niekada nekilo jokių nesklandumų. Turime įrengę specialų langelį, pastatę atskirą kompiuterį. Viskas vyksta tvarkingai“, – aiškino I. Nekrašienė.
Registruoja tik vietoje
Plungės sveikatos centro vadovė dar kartą priminė, kokį kelią turi nueiti antikūnus išsitirti norintis žmogus.
Anot vadovės, šiam tyrimui registruojama tik žmogui atvykus į polikliniką J. Tumo-Vaižganto g. 112, kad pagal pateiktą asmens dokumentą būtų galima patikrinti, ar jam priklauso nemokamas tyrimas.
Poliklinikoje minėtu adresu yra atskiras langelis su užrašu „Nemokamas antikūnų tyrimas“. Prie jo priėjus, darbuotoja patikrins informaciją sistemoje ir, jei priklauso išsitirti nemokamai, užregistruos tyrimui. Šis bus atliktas tą pačią dieną.
O „Žemaitis“ savo ruožtu primena, kad nuo gruodžio 1-osios nemokamai dėl antikūnų gali išsitirti kiekvienas pagal pilną vakcinacijos schemą pasiskiepijęs šalies gyventojas. Nevakcinuotiems asmenims šis tyrimas nemokamai neatliekamas.
Tiesa, kiekybinis ar pusiau kiekybinis serologinis tyrimas nemokamai atliekamas vieną kartą ir ne anksčiau kaip po 120 dienų po vakcinacijos pagal pilną schemą.
Plungės rajono savivaldybėje nemokamas antikūnų tyrimas atliekamas šiose įstaigose: „Diagnostikos laboratorijoje“ („Antėja“), „Klinikoje Pulsas“ ir jau minėtame Plungės sveikatos centre.
Rietaviškiai turi kreiptis į Rietavo pirminės sveikatos priežiūros centrą.