Prisiekė prieš Dievą ir valstybę neėmęs kyšių

„Žemaičio“ nuotraukos
„Dirbus šitokio lygmens darbuose susitarti su ponu Kasnausku dėl 50 ar 100 eurų man būtų buvę mažų mažiausiai žema. Man to nereikėjo, nes pakankamai uždirbau kaip gydytojas ir kaip vadovas, buvau gavęs giminės palikimą“, – duodamas parodymus teisme kalbėjo A. Martusevičius
„Man atrodo, aš niekada neprisipažinau ėmęs kyšį. Ir neėmiau – galiu dabar tai pasakyt prieš Dievą, valstybę ir jus kaip tarnautojus. Nė minties tokios nebuvo. Šie kaltinimai man buvo kaip perkūnas iš giedro dangaus“, – praėjusį penktadienį kalbėjo buvęs Plungės ligoninės direktorius Antanas Martusevičius, pirmą kartą davęs parodymus daugiau nei metus laiko besitęsiančioje kyšininkavimo byloje.

Stebėjo ne vienerius metus

Vilniaus miesto apylinkės teisme nagrinėjamoje byloje dėl kyšininkavimo tenka aiškintis ne tik A. Martusevičiui ir buvusiai ligoninės vyriausiajai buhalterei Loretai Miltenienei. Kaltinimai pareikšti ir mažajai bendrijai „Lusanus“ bei UAB „Airimedus“ atstovaujančiam Vytautui Kasnauskui, kuris, kaip paaiškėjo bylos metu, daug metų rūpinosi, jog Plungės ligoninė medikamentus ir įrangą pirktų iš jo atstovaujamų įmonių.

Panašu, kad siekdamas palankios viešųjų pirkimų baigties V. Kasnauskas reguliariai lepino ligoninės vadovą ir kitus atsakingus asmenis finansinėmis ir kitokiomis dovanėlėmis. „Tepamas“ buvo ir ligoninės viešųjų pirkimų specialistas Edvardas Bierontas, tačiau byla dėl jo nusikalstamų veikų buvo išnagrinėta atskirai, vyrui skirta 7 tūkst. eurų bauda ir uždrausta trejus metus dirbti valstybės tarnyboje. Dar du V. Kasnausko „skatinti“ ligoninės darbuotojai nuo atsakomybės atleisti pagal laidavimą.

Vilniaus miesto apylinkės teisme nagrinėjamoje byloje daugiausia epizodų inkriminuojama būtent V. Kasnauskui. Vyras kaltinamas 2019–2021 metais ne kartą davęs kyšius A. Martusevičiui. Pinigų perdavimo momentai įvairiose viešose vietose Vilniuje ir Klaipėdoje buvo užfiksuoti slaptomis vaizdo stebėjimo kameromis, įrašyti ir pokalbiai, kurių metu tariamasi dėl ligoninės pirkimų.

Vokelyje – gimtadienio dovana?

Teisėsaugos užfiksuota, kad 2020 m. balandį Plungėje, IKI prekybos centro automobilių stovėjimo aikštelėje, V. Kasnauskas davė 200 eurų kyšį L. Miltenienei, prašydamas nevilkinti mokėjimų „Lusanus“. Tą pačią dieną buhalterė iš ligoninės sąskaitos šiai įmonei pervedė 2 940 eurų.

Bet praėjusį penktadienį duodama parodymus teisme moteris dievagojosi niekada nei prašiusi kyšių, nei gavusi, o minėti 200 eurų esą tą dieną V. Kasnausko jai buvo įteikti kaip gimtadienio dovana kartu su puokšte gėlių bei sveikinimo atviruku. Buvusi ligoninės buhalterė neslėpė praeityje turėjusi romantinių santykių su šiuo vyru, tačiau tikino, kad aptariamais 2020-aisiais tarp jų buvo likęs tik dalykinis bendravimas.

Ikiteisminio tyrimo metu užfiksuota, kad L. Miltenienė vėliau pati reikalavo iš V. Kasnausko gerokai didesnių sumų, o 2021-ųjų vasarį paėmė iš jo 1 500 eurų kyšį. Nustatyta, kad tą pačią dieną A. Martusevičiui V. Kasnauskas įteikė 1 000 eurų finansinę dovaną, tačiau tiek L. Miltenienė, tiek A. Martusevičius, duodami parodymus teisme, šitą neigė.

„Ar tarnybos matė, kad ten pinigai buvo?“

Buvęs ligoninės direktorius, kuriam pareikšti kaltinimai dėl 6-ių epizodų, pasakojo su V. Kasnausku susipažinęs dar 2007 metais, kai pradėjo vadovauti Plungės ligoninei. Esą įvairių tiekėjų atstovai gana dažnai lankydavosi ligoninėje, tačiau, A. Martusevičiaus žodžiais, būtent su V. Kasnausku ilgainiui užsimezgė gana artimi bičiuliški santykiai.

Buvęs direktorius pasakojo ne kartą padėjęs bičiuliui tiek pinigais, tiek vaistais, puikiai žinojęs apie jo situaciją šeimoje, skyrybas ir mamos ligą. Esą apie tai daugiausia ir kalbėdavosi susitikę sostinėje ar Klaipėdoje, o teisėsaugos užfiksuoti momentai, kada V. Kasnauskas perduoda A. Martusevičiui įvairias sumas, pastarojo žodžiais, tebuvo skolos grąžinimas.

„Žmogui padėjau jo šeimyniniame ir asmeniniame gyvenime, padėjau ir dėl brolio bei mamos ligos, ir skyrybose bei kitais atvejais. Neskaičiavau, kiek duodu, kiek susitinku. Jis buvo man skolingas, todėl tie pinigai buvo atsilyginimas už pagalbą, ne kyšis“, – kalbėjo A. Martusevičiaus, o toliau apklausiamas prokuroro ir netekęs kantrybės pamiršo pats prisipažinęs, jog buvo duodami pinigai, ir akivaizdžiai suirzęs metė prokurorui: „Ar tarnybos matė, kad ten pinigai buvo?“

Pakeitė parodymus

Apklausiamas A. Martusevičius ir toliau atkakliai neigė ėmęs kyšius, nors ikiteisminio tyrimo metu užfiksuoti kitokie jo duoti parodymai. Kaip įvardino prokuroras, apklausiamas buvęs ligoninės direktorius net tris kartus prisipažino ėmęs kyšius. „Kartais atnešdavo pinigų. Išreikšdamas, mano supratimu, dėkingumą už jam naudingą bendravimą ir santykius su manimi, Kasnauskas man duodavo pinigų“, – užfiksuoti tokie 2021 m. lapkritį duoti A. Martusevičiaus parodymai.

„Kasnauskas duodavo, o aš paimdavau iš jo kyšius. Ne konkrečiai už kokį pirkimą, o apskritai už prielankumą“, – prisipažino ir vėlesnėje apklausoje, bet teisme išsigynė šių savo žodžių. Paklaustas, kodėl staiga pakeitė savo poziciją, A. Martusevičius sakė, esą apklausose tyrėjų buvo spaudžiamas taip kalbėti, žadėta, kad jam paliudijus ėmus kyšius, byla bus baigta baudžiamuoju įsakymu.

O prieš duodamas parodymus teisme A. Martusevičius paprašė galimybės trumpai prisistatyti. „Baigiau Kauno medicinos institutą, dirbau chirurgu Telšių ligoninėj, 10 metų buvau Telšių apskrities vyriausias gydytojas, 13 – Plungės ligoninės vadovas, per tą laiką teko pabūti sveikatos apsaugos viceministro poste. Dirbau ir visuomeninį darbą Krikščionių demokratų partijoje, dalyvavau labdaringoje „Rotary“ veikloje, buvau Maltos ordino Lietuvos prezidiumo narys ir Plungės skyriaus pirmininkas. Suteikta didžiulė parama bažnyčiai, gautas nusipelniusio gydytojo vardas, sukauptos 4 ar 5 dėžės pacientų, merų, sveikatos apsaugos ministrų padėkų, Premjero Butkevičiaus vardinis laikrodis, taip pat Prezidento Adamkaus padėka – tada mane galima teisti ir už tai. Kodėl dabar reikia trupinius rinkti? Man yra gėda ir žema...“

nuotrauka
Ikiteisminio tyrimo metu prisipažinęs, kad ėmė kyšius, duodamas parodymus teisme buvęs ligoninės direktorius pakeitė savo poziciją
 

Pabaigus V. Kasnausko, A. Martusevičiaus ir L. Miltenienės apklausas, teismas ketino pereiti prie baigiamųjų kalbų, tačiau kaltinamųjų gynėjai pranešė ketinantys pateikti papildomų bylai reikšmingų įrodymų. Kitas bylos posėdis numatytas birželio pradžioje.