Alkoholio matuoklio nebeapgausi

Alkoholio matuoklio nebeapgausi

Alkoholio matuoklio nebeapgausi

„Būna dienų, kai neblaivaus prie vairo nesurasi, o kitądien, žiūrėk, – net keli“, – sako Šiaulių apskrities VPK Kelių policijos biuro Patrulių kuopos I-ojo būrio vadas Henrikas PENKAUSKAS.

Pareigūnas visuomenei pristato dar vieną policijos prietaisą – alkoholio matuoklį.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Pūsteli, ir baigta

Nieko keista, jei stabdomi pareigūnų rankose pamatome alkoholio matuoklį, į kurio „dūdelę“ (vienkartinį vamzdelį) paprašoma pūstelėti.

Kelios sekundės ir tampa aišku: pareigūnas palinkės geros kelionės ar paprašys ateiti į policijos tarnybinį automobilį.

Ką vairuotojai žino apie šiandien policijoje naudojamus alkotesterius?

Šiaulių apskrities policijos pareigūnai savo darbe naudoja trijų rūšių alkoholio matuoklius – „Alkotest 7510“, „Alkotest 6810“ ir „Alkotest 7410“.

Išvardyti alkotesteriai, kaip ir visi kelių patrulių darbe naudojami kontrolės prietaisai, turi vidinę atmintį, kurios nei ištrinti, nei pakoreguoti neįmanoma.

H. Penkauskas demonstruoja, kaip veikia alkoholio kiekio matuoklis. Įjungus jį ekrane po kelių sekundžių atsiranda užrašas „pūsti“. Vadinasi, matuoklis parengtas fiksuoti duomenis. Vienas iškvėpimas ir ekrane pasirodo promilių kiekis.

Paklaida – minimali

Šie prietaisai, sako pašnekovas, geri tuo, kad nė vieno jų neapgausi. Išskirtiniu pareigūnas laiko „Alkotest 7510“. Jis „gudrus“ dar ir tuo, kad jei vairuotojas ką tik gėręs, kaip dažnai mėgstama teigti bandant išsisukti nuo atsakomybės, tai jis girtumo ir nerodo.

„Na, jei vairuotojas vis tiek tikina, kad ką tik gėrė ir dėl to pripūtė, leidžiame 15 minučių palaukti ir dar kartą įpūsti. Tačiau rezultatas praktiškai nepasikeičia, – aiškina Patrulių kuopos I-ojo būrio vadas. – Paslaptis ta, kad šis aparatas orą pasiima tiesiai iš plaučių.“

Šiandieninis matuoklis, anot H. Penkausko, patikimas taip pat, kaip ir kraujo tyrimas. Jo rezultatas – rimtas įrodymas administracinėje byloje.

„Žinoma, vairuotojas turi teisę atlikti kraujo tyrimą, – sako policininkas. – Tačiau jei alkoholio matuoklis parodė 1,7 promilės, o po trijų valandų atliktas kraujo tyrimas – 1,38 promilės, pagal loginę grandinę vis tiek bus vadovaujamasi matuoklio parodymu.“

Alkoholio matuokliai, kaip ir visi elektroniniai prietaisai, veikia su labai nežymia paklaida. Pavyzdžiui, nuo 0 iki 1 promilės paklaida gali būti 0,017 promilės. Taigi, jei vairuotojo girtumas – 0,41 promilės, tai, įvertinus paklaidą, galima būtų traktuoti kaip 0,4117 promilės.

Senienas pavykdavę pergudrauti

H. Penkauskas prisimena, kad prieš naujuosius „Alkotest“ policininkai darbe naudodavo matuoklius, kuriuos kai kurie vairuotojai mokėdavo apmulkinti.

„Žinojau, kad papūtus ir staigiai ištraukus orą atgal, gali pradingti promilės, – šypsosi H. Penkauskas. – Tokių prietaisų dabar policija nebeturi.“

Reakcijos – jokios, akys – kosmose

„Kad žinotumėte, kokių piktų vairuotojų sutinkame vykdydami alkoholio kontrolės reidus, – šypsosi Kelių policijos biuro pareigūnas. – Vieni priekaištauja, kad eiles automobilių sustabdome ir trukdome, kiti kaltina, kad apskritai neturime ką veikti“.

Tylūs, anot pareigūno, dažniausiai būna tik tie, kurie žino esantys prasikaltę arba nebepajėgia kalbėti.

H. Penkauskas prisimena vieną vėlų vakarą Šiauliuose, Architektų gatvėje, su kolega pričiupęs šiaulietį, kuris įpūtė daugiau nei 5,5 promilės.

Policininkai pastebėjo, kad gatve maždaug 10-ies kilometrų per valandą greičiu judantis automobilis dešiniuoju ratu vis užkabina kelkraščio bordiūrą.

Patruliai pamėgino mašiną sustabdyti, tačiau vairuotojas net nesureagavo. Iššokęs iš policijos automobilio H. Penkauskas pribėgo prie vos judančios mašinos, staigiai atidarė dureles ir ištraukė raktelius.

„Mašina sustojo, tai pajuto ir pats vairuotojas – pažiūrėjo skersakiuodamas, matau, kad jo akys – kosmose, – didele nelaime galėjusį pasibaigti incidentą prisimena pareigūnas. – Lyg ir paminkladirbys jis buvo, sumekeno dar, kad raides ant mano paminklo iškals.“

H. Penkausko nuomone, mieste mažiau girtų vairuotojų nei atokesniuose kaimuose. O juos ir pričiupti esą nėra paprasta: vos pasirodžius  policijai kaime visi išsislapsto.

Per aštuonis šių metų mėnesius Šiaulių apskrities keliuose išaiškinti 792 neblaivūs vairuotojai. Dėl neblaivių vairuotojų kaltės įvyko 87 eismo įvykiai.

Nuobaudos

Vairuotojui gresianti atsakomybė, jei alkoholio matuoklis parodė neblaivumą nuo 0,4 iki 1,5 promilės – bauda nuo 1000 iki 1500 litų su teisės vairuoti atėmimu nuo metų iki pusantrų metų.

Esant 1,5--2,5 promilės arba sunkiam (2,51 promilės ir didesniam) girtumui – bauda nuo 2000 iki 3000 litų su teisės vairuoti atėmimu nuo dvejų iki trejų metų.

Kefyras nesvaigina

– Ar girtus prie vairo pričiupusiems ir taip nuo nelaimės galbūt apsaugojusiems pareigūnams kada nors padėkojama?

– Aš iš vairuotojų to nesu sulaukęs – negi dėkos, kai gresia tūkstantinė bauda ir pažymėjimo praradimas.

Tačiau padėkoja tie, kurie pranešė apie girtą eismo dalyvį, ir jis buvo sulaikytas. Kelissyk sulaukiau padėkos ir iš vairuotojo artimųjų.

– Baudos už vairavimą esant neblaiviam – tūkstantinės. Ar jos drausmina?

– Baudų efektas – laikinas. Sugriežtinus jas girtų prie vairo būdavo mažiau, o dabar vis daugiau ir daugiau.

– Ar kefyras svaigina?

– Tai – mitas. Kitas reikalas – Smetoniška gira. Tačiau vairuotojams ji, manau, taip pat negrėsminga – praėjus penkioms minutėms po pasivaišinimo apsvaigimo lygis bus nulinis.

Vis tik patarčiau žiūrėti, ką geriate.

– Kur reikėtų skambinti, įtarus, kad prie vairo gali būti neblaivus žmogus?

– Būtina tučtuojau skambinti Bendrajam pagalbos centrui 112. Reaguojama bus nedelsiant.

– Minėjote kartais sulaukiantys girtų vairuotojų antplūdžio, o kartais diena praeina sėkmingai. Nuo ko tai galėtų priklausyti?

– Nuo progų. Jei Lietuva neturi, ką švęsti, tai girtų praktiškai nebūna. O jei tokia šventė, kaip, pavyzdžiui, krepšininkų sidabras, – neblaivių prie vairo bus.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

REZULTATAS: Kelių policijos biuro Patrulių kuopos I-ojo būrio vadas Henrikas Penkauskas sako, kad šiandieninių matuoklių rezultatai – pagrindas teisme.

MATUOKLIS: Vokietijoje pagamintas alkoholio matuoklis „Alkotest 7510“ laikomas patikimiausiu šiuo metu policijos darbe naudojamu alkoholio matavimo prietaisu.