Apsipirkinėjo svetima banko kortele

Freepik nuotrauka
Vyras drąsiai naudojosi svetima banko kortele
Plungės teismo rūmuose išnagrinėta rietaviškio D. T. baudžiamoji byla. Anksčiau neteistas jaunas vyras teisiamųjų suole atsidūrė dėl to, kad susigundė svetimais pinigais. Savo draugo mamos banko kortele D. T. naudojosi net kelis mėnesius. Nors paskirta bausmė nedidelė, bet lengvai išleistus pinigus ir dar su procentais grąžinti reikės jau iš savo piniginės.

Atsiskaitinėjo svetima kortele

Rietaviškis kaltinamas tuo, kad 2023 m. lapkričio 13-ąją pasisavino savo bičiulio mamos banko kortelę ir vėliau ja naudojosi atlikinėdamas įvairias finansines operacijas, kol buvo sulaikytas.

Beveik tris mėnesius naudodamas svetimą kortelę kaltinamasis D. T. ne tik išsiimdavo pinigų, bet ir atsiskaitinėjo už prekes. Rietave išsiimti grynųjų prie bankomato vyras ėjo net devynis kartus: 2023 m. lapkričio 13 d. išsiėmė 150 eurų, 14 d. – 50 eurų, 16 d. – 10 eurų, 26 d. – vėl 10 eurų. Gruodžio 12 dieną grynino pinigus net du kartus, abu – po 200 eurų. Kūčių išvakarėse išsiėmė 30 eurų – paskutiniuosius tais metais. Toliau pinigų išėmimas tęsėsi jau naujaisiais, 2024-aisiais – sausio 12–18 dienomis išsiėmė 480 eurų.

Matyt, kaltinamasis visai nebeturėjo savų pinigų arba taip užsimiršo, kad svetima kortele atsiskaitinėjo ir parduotuvėse, išleisdamas, kaip nustatyta ikiteisminio tyrimo metu, kartais tik 1,59 ar 1,85 euro. Viso D. T. išleido draugo mamai priklausančius 1 294,12 euro. Kaip galėjo taip ilgai nukentėjusioji nepasigesti savo banko kortelės?

Pasitikėjo sūnaus draugu

Byla dėl pinigų pasisavinimo nagrinėta sutrumpinto proceso būdu, nukentėjusioji nebuvo kviečiama į teismą, bet parodymus davė.

Pasirodo, moteris gerai pažinojo D. T., jis esą buvęs jai labai paslaugus ir mandagus, dažnai nupirkdavo maisto, ji pati jam duodavo savo kortelę, pasakiusi buvo ir PIN kodą, nes savo sūnaus kartais nepriprašydavo jai pagelbėti.

Lapkričio mėnesį, gavusi pensiją, moteris ėjo apsipirkti, jai padėjo sūnus ir jo draugas D. T. Moteris liko mieste, o draugužiai išėjo „švęsti“. Grįžusi rado abu vyrus išgėrusius alkoholio, jie norėjo dar... Tada geraširdė moteris davė savo kortelę sūnui, šis perdavė ją D. T. Grįžęs iš parduotuvės D. T. kortelę atidavė moteriai, ji padėjo ją virtuvėje ant spintelės, po staltiese, bet kitą dieną kortelės neberado. Šen bei ten paieškojusi, nurimo, pagalvojo, gal ir gerai, susitaupys pinigų, nes visko tam kartui namuose pakako. Sūnus taip pat teigė, kad mama dėl amžiaus buvo užmarši, todėl jis pagalvojęs, kad kortelė vėliau atsiras – mama turbūt pamiršusi, kur ją pasidėjo.

Pinigų prisireikė, kai sugedo skalbimo mašina. Moteris teigė nuvykusi į banką sausio 30 d. ir sužinojusi, kad sąskaitoje pinigų nebėra. Gavusi sąskaitos išrašą ir pamačiusi, kur pirkta ir iš kokių bankomatų imti pinigai, įtarė tik vienintelį žmogų, kuris žinojo PIN kodą, – D. T.

Iškart prisipažino kaltu

D. T. savo kaltę pripažino. Ikiteisminio tyrimo metu jis patvirtino, kad draugo mamai dažnai pagelbėdavo ir atsiskaitant parduotuvėje, ir išimant grynuosius. Visada jai grąžindavo kortelę, bet tą lapkričio vakarą sakėsi per daug išgėręs ir pamiršęs ją atiduoti. Po kurio laiko rado kortelę savo striukės kišenėje ir susigundė pasiimti svetimų pinigų, o paskui nebegalėjo sustoti. Pirko maisto sau ir tėvams, alkoholio, prisidėdavo prie komunalinių mokesčių apmokėjimo... Teisme vyras tvirtino norėjęs grąžinti kortelę, prisipažinti išleidęs pinigus, bet bijojęs moters pykčio. D. T. banko kortelę slėpė jį samdančio žmogaus namuose, koridoriuje po spintele. Aišku, be šeimininko žinios.

Teismas pripažino D. T. kaltu. Jam skirta subendrinta ir trečdaliu sumažinta bausmė – 24 paros arešto. Bet bausmės vykdymas atidėtas 6 mėnesiams. Teismas įpareigojo vyrą per du mėnesius pradėti mokytis arba dirbti ir visą bausmės laiką tęsti pasirinktą veikla. Žinoma, D. T. draudžiama vartoti psichiką veikiančias medžiagas.

Vyras turės grąžinti visus pasisavintus pinigus ir sumokėti 5 proc. metines palūkanas už priteistą sumą nuo teismo baudžiamojo įstatymo įsiteisėjimo iki visiško žalos atlyginimo dienos.