
Naujausios
Smurtavo šeimose, vairavo išgėrę
Pernai Plungės policija reagavo į 6 801 pranešimą (jų buvo 560 daugiau nei užpernai), pusė jų gauti pačiame Plungės mieste. 75 kartus skubėta į A tipo pranešimus, kai buvo iškilusi grėsmė žmogaus gyvybei ar sveikatai, 779 kartus – į mažesnio skubumo B tipo įvykius, 97 kartus – į C tipo pranešimus. Ir beveik visais atvejais sureaguoti spėta laiku.
Nusikalstamumo situacija Plungės rajone praėjusiais metais buvo panaši į ankstesnių metų – registruotos 342-i nusikalstamos veikos, 4-iomis mažiau nei 2020 metais. Ir iš visų nusikalstamų veikų ištirta net 86,5 procento, taigi plungiškiai pareigūnai ir toliau išlieka vieni geriausių tyrėjų Lietuvoje (Lietuvos vidurkis – 66,6 proc.), o apskrityje sau konkurentų neturi.
Kokios nusikalstamos veikos vyrauja? Tai smurtas artimoje aplinkoje, fizinio skausmo sukėlimas, kai smurtaujama ne artimoje aplinkoje, vairavimas išgėrus, kai nustatomas 1,5 prom. ar didesnis girtumas. Po jų rikiuojasi vagystės, viešosios tvarkos pažaidimas, nusikalstamos veikos, susijusios su narkotinėmis medžiagomis, sukčiavimas.
Dažniau pranešama apie smurtą patyrusius mažamečius
Plungiškiai pernai mažiau nusikalto viešose vietose – užfiksuoti 49 tokie atvejai, net 23-imis mažiau nei 2020 metais. Nežinia, ar pandeminė situacija, privertusi mokytis nuotoliu ir apriboti linksmybes, susitikimus, ar kiti dalykai lėmė, bet gerokai rečiau pernai nusikalto nepilnamečiai – jų padarytų nusikalstamų veikų piramidė susitraukė net penkis kartus – nuo 16-os veikų užpernai iki 3-jų pernai.
Deja, bet šiek tiek padaugėjo smurto artimoje aplinkoje atvejų – pernai gauta 112 tokių pranešimų (2020 m. buvo 105). Pradėta daugiau ikiteisminių tyrimų, kai smurtaujama prieš mažamečius vaikus. Bet G. Pocevičius sakė nemanąs, kad pernai rajono gyventojai ant mažamečių vaikų pyktį liejo dažniau. Šis skaičius didesnis, matyt, dėl to, kad apie ant vaikų kūno pastebėtas smurto žymes ugdymo įstaigų darbuotojai praneša vis dažniau.
Trečdalį smurto artimoje aplinkoje atvejų sudarė pasikartojantys, kai smurtaujama ne pirmą kartą.
Naiviai tikėjo ir nukentėjo
Kaip reikiant į viršų šovė sukčiavimų kreivė. 2020 m. registruotos 7-ios tokios nusikalstamos veikos, o pernai jų buvo jau 17. Sukčiai savo juodiems tikslams išnaudoja tai, kad daugelis atsiskaitymų, pirkimų, paslaugų persikėlė į elektroninę erdvę. Ir manoma, kad ateityje tokių sukčiavimo atvejų tik daugės.
Pernai gyventojai nuo sukčių nukentėjo socialiniuose tinkluose pamatę ir naiviai patikėję informacija apie suteikiamas paskolas mažomis palūkanomis, pervesdami pinigus už dokumentų sutvarkymą, internetu parduodami prekes, gavę suklastotus sąskaitų išrašus apie neva pervestus pinigus ir priešingai – pervesdami pinigus apsimetusiems, bet prekių neturintiems pardavėjams, paslaugų tiekėjams, susigundę siūlymais investuoti ir gerai uždirbti.
O plėšimų skaičius 2021-aisiais buvo panašus kaip ir ankstesniais metais – 5 (2020 m. užregistruoti 3). Ir visi penki, anot G. Pocevičiaus, registruoti Plungės rajone.
„Juos įvykdė neblaivūs asmenys, apiplėšdami savo pažįstamus, sugėrovus. Visi plėšimai išaiškinti, įtariamieji nustatyti“, – patikino komisaras.
Džiugu, kad jau treti metai iš eilės rajone mažėja vagysčių – pernai užregistruotos 33, užpernai – 40, 2019 m. – net 69-ios.
Mažiau buvo ir viešosios tvarkos pažeidimų – 22, o tai yra net 17 mažiau nei ankstesniais metais.
Situacija dėl narkotikų
Plungės policijos pareigūnai praėjusiais metais aktyviai dirbo, siekdami išaiškinti asmenis, neteisėtai disponuojančius narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis, turint tikslą jas platinti. Policijos ataskaitoje – 20 atvejų, susijusių su nusikalstamomis veikomis dėl narkotikų (6-iomis mažiau nei jų užregistruota 2020 metais).
G. Pocevičius pasakojo, kad Plungės pareigūnai prisidėjo prie didelės apimties ikiteisminio tyrimo dėl narkotinių, psichotropinių medžiagų platinimo Klaipėdos apskrityje. Nuo 2020 m. spalio iki 2021 m. kovo kartu su kolegomis surinkę duomenis apie Plungėje ir Klaipėdos apskrityje kvaišalus platinusius asmenis, jie per kelis etapus atliko specialias operacijas ir su įkalčiais sulaikė 10 įtariamųjų. Pabaigus ikiteisminius tyrimus įtarimai dėl kvaišalų platinimo pareikšti 4-iems asmenims, 6 asmenys įtariami neteisėtai disponavę narkotikais be tikslo juos platinti.
Kitas reikšmingas tyrimas buvo pradėtas Plungės policijai gavus informacijos, kad vienas rajono gyventojas galimai neteisėtai disponuoja šaunamaisiais ginklais ir šaudmenimis. Praėjusių metų balandį pas įtariamąjį atlikus kratą, jo namuose rasti du dujiniai revolveriai, perdirbtas pistoletas, šaunamo ginklo duslintuvas, per 50 įvairaus kalibro šovinių, daugiau kaip 550 tablečių su psichotropine medžiaga metamfetaminu.
Pernai keliuose aukų išvengta
Gyventojus visada domina situacija keliuose – ar saugu važinėti, ar girtų vairuotojų mažėja, o gal senas karas keliuose tęsiasi?
Anot G. Pocevičiaus, pernai rajono keliuose užregistruoti 34 eismo įvykiai, kuriuose nukentėjo žmonės, o tai yra 11-ka mažiau nei 2020 metais. Džiugina, kad mažiau nukentėjusiųjų avarijose – užpernai sužeistas 51 žmogus, pernai – 46. Ir nė vienas eismo įvykis nenusinešė žmonių gyvybių (2020 m. dėl jų užgeso net 6-ios).
Tačiau prie vairo vis dar dažnai sėda stikliuko kilnotojai, jų skaičius, lyginant su 2020 m., išaugo dvigubai ir pareigūnams kelia susirūpinimą. 2021 m. Plungės policijai įkliuvo 192 įkaušę vairuotojai (2020 m. – 100), 55 iš jų patraukti baudžiamojon atsakomybėn, nes girtumas buvo didesnis nei 1,5 promilės, 137 alkoholio vartoję vairuotojai turės atsakyti administracine tvarka.
G. Pocevičius įsitikinęs, kad toks skaičius rodo ir aktyvų pareigūnų darbą keliuose, kurio tempų nežadama mažinti, mat vairuotojai, matyt, vis dar mano, kad promilės ir vairavimas – dera. O alkoholio „aptrauktomis“ akimis sukelia eismo įvykius. Pernai dėl neblaivių vairuotojų kaltės įvyko 5-ios avarijos. Jų neišvengta ir nepasirinkus saugaus greičio, nesilaikius reikalavimo duoti kelią.
Pernai taip pat nustatyti 4 049 administraciniai nusižengimai, iš jų net 2 717 – KET pažeidimai.
Darbas užkertant kelią nusikaltimams
Ikiteisminiai tyrimai ir bausmės po nusikaltimų – jau tik gaisro gesinimas, bet pareigūnai atlieka daug darbų, kad tie gaisrai neįsipliekstų. Antai kasmet sudaromas nusikalsti linkusių asmens sąrašas, į jį pernai įtraukti 85 Plungės rajono gyventojai. Padidėjusios rizikos smurto artimoje aplinkoje sąraše – 21 asmuo.
Su šiais asmenimis pareigūnai prevenciškai dirba ištisus metus. Reguliariai jie lankosi ir vadinamuosiuose karštuosiuose taškuose. Taip buitiškai vadinamos vietos, iš kurių gaunama daugiausiai pranešimų apie teisės pažeidimus.
Policijos akiratyje pernai buvo atsidūrusios keturios tokios vietos ir visos jos – Plungėje, daugelio gyventojų dėl triukšmo ir kitų „linksmybių“ gerai žinomos. Tai A. Vaišvilos g. 33-iasis, V. Mačernio g. 27-asis, V. Mačernio g. 63-iasis ir Stoties g. 24-asis daugiabučiai namai bei jų kiemai. Komisaras pasidžiaugė, kad daugelyje jų teisės pažeidimų pernai mažėjo.
Prevencinei veiklai 2021 m. buvo pasitelkta 131 policijos priemonė, užkardant teisės pažeidimus iš apyvartos išimta 415 045 tabako gaminių, 665,97 l alkoholinių gėrimų, 1 800 l „brogos“.
Su Plungės policija pernai dirbo 8 policijos rėmėjai, pasidžiaugta ir jaunųjų policijos rėmėjų pagalba, aktyviai veikė bendruomenės pareigūnės, rajone yra užregistruota 31 saugios kaimynystės grupė, policija palaiko ryšius su socialiniais partneriais.
Algos didės
„Apibendrinant norėtųsi konstatuoti, kad gyventi Plungės mieste ir rajone praėjusiais metais buvo pakankamai saugu. <..> Dirbome taip, kaip sugebame dirbti geriausiai“, – ataskaitos pristatymą baigė G. Pocevičius.
Už puikų tyrėjų darbą plungiškius pareigūnus gyrė Klaipėdos apskrities policijos komisariato viršininkas Alfonsas Motuzas, o meras Audrius Klišonis pasidžiaugė dalykišku bendradarbiavimu su komisariatu.
A. Motuzas neslėpė, kad yra ir problemų – Plungės komisariate, kaip ir kitur, trūksta pareigūnų, didelė darbuotojų kaita. Tačiau žadėjo, kad algos jiems bus keliamos, tad galbūt tie pareigūnai, kurie dirbti policijoje nenori dėl nepatrauklių atlyginimų, savo nuomonę pakeis.