Dėkojo už rezultatus, kuriuos pristatyti nebuvo gėda

„Že­mai­čio“ nuo­trau­ka
G. Po­ce­vi­čius: „Dir­bo­me taip, kaip su­ge­ba­me dirb­ti ge­riau­siai“
Praė­ju­sios sa­vaitės pa­bai­go­je apie tai, kaip Plungės ra­jo­no po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­to pa­reigū­nams per­nai sekė­si gin­ti, sau­go­ti, pa­dėti bei ko­kia nu­si­kals­ta­mu­mo, eis­mo sau­gu­mo si­tua­ci­ja ra­jo­ne, ata­skai­ti­nio su­si­rin­ki­mo me­tu pa­sa­ko­jo ko­mi­sa­ras Gin­tau­tas Po­ce­vi­čius. Jis pa­brėžė, jog be­ne did­žiau­sią rūpestį ke­lia su­kčia­vi­mai – žmo­nes vis daž­niau su­vi­lio­ja pi­gios prekės ir pa­slau­gos, ga­li­mybė leng­vai už­si­dirb­ti, nors to­kie pa­trauklūs siū­ly­mai iš­syk turėtų kel­ti įta­rimų.
O džiu­gu tai, kad per­nai plun­giš­kiai pa­reigū­nai, jau ne vie­ne­rius me­tus pa­si­žy­min­tys kaip ge­riau­si tyrė­jai ap­skri­ty­je, vėl sa­vo darbą at­li­ko pui­kiai. Bu­vo išaiš­kin­tos 8-ios iš 10-ies nu­si­kals­tamų veikų. Už tai ir už ki­tus pui­kius re­zul­ta­tus, ku­riuos, G. Po­ce­vi­čiaus žod­žiais, pri­sta­ty­ti ne­bu­vo gėda, jis dėko­jo sa­vo ko­lek­ty­vui.



Smur­ta­vo šei­mo­se, vai­ra­vo išgėrę

Per­nai Plungės po­li­ci­ja rea­ga­vo į 6 801 pra­ne­šimą (jų bu­vo 560 dau­giau nei už­per­nai), pusė jų gau­ti pa­čia­me Plungės mies­te. 75 kar­tus skubė­ta į A ti­po pra­ne­ši­mus, kai bu­vo iš­ki­lu­si grėsmė žmo­gaus gy­vy­bei ar svei­ka­tai, 779 kar­tus – į ma­žes­nio sku­bu­mo B ti­po įvy­kius, 97 kar­tus – į C ti­po pra­ne­ši­mus. Ir be­veik vi­sais at­ve­jais su­rea­guo­ti spėta lai­ku.
Nu­si­kals­ta­mu­mo si­tua­ci­ja Plungės ra­jo­ne pra­ėju­siais me­tais bu­vo pa­na­ši į anks­tes­nių metų – re­gist­ruo­tos 342-i nu­si­kals­ta­mos vei­kos, 4-io­mis ma­žiau nei 2020 me­tais. Ir iš visų nu­si­kals­tamų veikų iš­tir­ta net 86,5 pro­cen­to, tai­gi plun­giš­kiai pa­reigū­nai ir to­liau iš­lie­ka vie­ni ge­riau­sių tyrėjų Lie­tu­vo­je (Lie­tu­vos vi­dur­kis – 66,6 pro­c.), o ap­skri­ty­je sau kon­ku­rentų ne­tu­ri.
Ko­kios nu­si­kals­ta­mos vei­kos vy­rau­ja? Tai smur­tas ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je, fi­zi­nio skaus­mo su­kėli­mas, kai smur­tau­ja­ma ne ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je, vai­ra­vi­mas išgė­rus, kai nu­sta­to­mas 1,5 pro­m. ar di­des­nis gir­tu­mas. Po jų ri­kiuo­ja­si va­gystės, vie­šo­sios tvar­kos pa­žai­di­mas, nu­si­kals­ta­mos vei­kos, su­si­ju­sios su nar­ko­tinė­mis med­žia­go­mis, su­kčia­vi­mas.


Daž­niau pra­ne­ša­ma apie smurtą pa­ty­ru­sius ma­ža­me­čius

Plun­giš­kiai per­nai ma­žiau nu­si­kal­to vie­šo­se vie­to­se – už­fik­suo­ti 49 to­kie at­ve­jai, net 23-imis ma­žiau nei 2020 me­tais. Ne­ži­nia, ar pan­de­minė si­tua­ci­ja, pri­ver­tu­si mo­ky­tis nuo­to­liu ir ap­ri­bo­ti links­my­bes, su­si­ti­ki­mus, ar ki­ti da­ly­kai lėmė, bet ge­ro­kai re­čiau per­nai nu­si­kal­to ne­pil­na­me­čiai – jų pa­da­rytų nu­si­kals­tamų veikų pi­ra­midė su­si­traukė net pen­kis kar­tus – nuo 16-os veikų už­per­nai iki 3-jų per­nai.
De­ja, bet šiek tiek pa­daugė­jo smur­to ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je at­vejų – per­nai gau­ta 112 to­kių pra­ne­šimų (2020 m. bu­vo 105). Pradė­ta dau­giau iki­teis­mi­nių ty­rimų, kai smur­tau­ja­ma prie­š ma­ža­me­čius vai­kus. Bet G. Po­ce­vi­čius sakė ne­manąs, kad per­nai ra­jo­no gy­ven­to­jai ant ma­ža­me­čių vaikų pyktį lie­jo daž­niau. Šis skai­čius di­des­nis, ma­tyt, dėl to, kad apie ant vaikų kūno pa­stebė­tas smur­to žy­mes ug­dy­mo įstaigų dar­buo­to­jai pra­ne­ša vis daž­niau.
Treč­dalį smur­to ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je at­vejų su­darė pa­si­kar­to­jan­tys, kai smur­tau­ja­ma ne pirmą kartą.


Nai­viai tikė­jo ir nu­kentė­jo

Kaip rei­kiant į viršų šovė su­kčia­vimų kreivė. 2020 m. re­gist­ruo­tos 7-ios to­kios nu­si­kals­ta­mos vei­kos, o per­nai jų bu­vo jau 17. Suk­čiai sa­vo juo­diems tiks­lams iš­nau­do­ja tai, kad dau­ge­lis at­si­skai­tymų, pir­kimų, pa­slaugų per­si­kėlė į elekt­ro­ninę erdvę. Ir ma­no­ma, kad atei­ty­je to­kių su­kčia­vi­mo at­vejų tik daugės.
Per­nai gy­ven­to­jai nuo su­kčių nu­kentė­jo so­cia­li­niuo­se tink­luo­se pa­matę ir nai­viai pa­tikėję in­for­ma­ci­ja apie su­tei­kia­mas pa­sko­las ma­žo­mis palū­ka­no­mis, per­ves­da­mi pi­ni­gus už do­ku­mentų su­tvar­kymą, in­ter­ne­tu par­duo­da­mi pre­kes, gavę su­klas­to­tus sąskaitų iš­ra­šus apie ne­va per­ves­tus pi­ni­gus ir prie­šin­gai – per­ves­da­mi pi­ni­gus ap­si­me­tu­siems, bet pre­kių ne­tu­rin­tiems par­davė­jams, pa­slaugų tiekė­jams, su­si­gundę siū­ly­mais in­ves­tuo­ti ir ge­rai už­dirb­ti.
O plėšimų skai­čius 2021-ai­siais bu­vo pa­na­šus kaip ir anks­tes­niais me­tais – 5 (2020 m. už­re­gist­ruo­ti 3). Ir vi­si pen­ki, anot G. Po­ce­vi­čiaus, re­gist­ruo­ti Plungės ra­jo­ne.
„Juos įvykdė ne­blaivūs as­me­nys, api­plėšda­mi sa­vo pa­žįsta­mus, su­gėro­vus. Vi­si plėši­mai išaiš­kin­ti, įta­ria­mie­ji nu­sta­ty­ti“, – pa­ti­ki­no ko­mi­sa­ras.
Džiu­gu, kad jau tre­ti me­tai iš eilės ra­jo­ne mažė­ja va­gys­čių – per­nai už­re­gist­ruo­tos 33, už­per­nai – 40, 2019 m. – net 69-ios.
Ma­žiau bu­vo ir vie­šo­sios tvar­kos pa­žei­dimų – 22, o tai yra net 17 ma­žiau nei anks­tes­niais me­tais.


Si­tua­ci­ja dėl nar­ko­tikų

Plungės po­li­ci­jos pa­reigū­nai pra­ėju­siais me­tais ak­ty­viai dir­bo, siek­da­mi išaiš­kin­ti as­me­nis, ne­teisė­tai dis­po­nuo­jan­čius nar­ko­tinė­mis ir psi­chot­ro­pinė­mis med­žia­go­mis, tu­rint tikslą jas pla­tin­ti. Po­li­ci­jos ata­skai­to­je – 20 at­vejų, su­si­ju­sių su nu­si­kals­ta­mo­mis vei­ko­mis dėl nar­ko­tikų (6-io­mis ma­žiau nei jų už­re­gist­ruo­ta 2020 me­tais).
G. Po­ce­vi­čius pa­sa­ko­jo, kad Plungės pa­reigū­nai pri­si­dėjo prie di­delės apim­ties iki­teis­mi­nio ty­ri­mo dėl nar­ko­ti­nių, psi­chot­ro­pi­nių med­žiagų pla­ti­ni­mo Klaipė­dos ap­skri­ty­je. Nuo 2020 m. spa­lio iki 2021 m. ko­vo kar­tu su ko­le­go­mis su­rinkę duo­me­nis apie Plungė­je ir Klaipė­dos ap­skri­ty­je kvai­ša­lus pla­ti­nu­sius as­me­nis, jie per ke­lis eta­pus at­li­ko spe­cia­lias ope­ra­ci­jas ir su įkal­čiais su­laikė 10 įta­riamųjų. Pa­bai­gus iki­teis­mi­nius ty­ri­mus įta­ri­mai dėl kvai­šalų pla­ti­ni­mo pa­reikš­ti 4-iems as­me­nims, 6 as­me­nys įta­ria­mi ne­teisė­tai dis­po­navę nar­ko­ti­kais be tiks­lo juos pla­tin­ti.
Ki­tas reikš­min­gas ty­ri­mas bu­vo pra­dėtas Plungės po­li­ci­jai ga­vus in­for­ma­ci­jos, kad vie­nas ra­jo­no gy­ven­to­jas ga­li­mai ne­teisė­tai dis­po­nuo­ja šau­na­mai­siais gink­lais ir šaud­me­ni­mis. Praė­ju­sių metų ba­landį pas įta­riamąjį at­li­kus kratą, jo na­muo­se ras­ti du du­ji­niai re­vol­ve­riai, per­dirb­tas pis­to­le­tas, šau­na­mo gink­lo dus­lin­tu­vas, per 50 įvai­raus ka­lib­ro šo­vi­nių, dau­giau kaip 550 tab­le­čių su psi­chot­ro­pi­ne med­žia­ga me­tam­fe­ta­mi­nu.


Per­nai ke­liuo­se aukų iš­veng­ta

Gy­ven­to­jus vi­sa­da do­mi­na si­tua­ci­ja ke­liuo­se – ar sau­gu va­žinė­ti, ar girtų vai­ruo­tojų mažė­ja, o gal se­nas ka­ras ke­liuo­se tęsia­si?
Anot G. Po­ce­vi­čiaus, per­nai ra­jo­no ke­liuo­se už­re­gist­ruo­ti 34 eis­mo įvy­kiai, ku­riuo­se nu­kentė­jo žmonės, o tai yra 11-ka ma­žiau nei 2020 me­tais. Džiu­gi­na, kad ma­žiau nu­kentė­ju­siųjų  ava­ri­jo­se – už­per­nai su­žeis­tas 51 žmo­gus, per­nai – 46. Ir nė vie­nas eis­mo įvy­kis ne­nu­si­nešė žmo­nių gy­vy­bių (2020 m. dėl jų už­ge­so net 6-ios).
Ta­čiau prie vai­ro vis dar daž­nai sėda stik­liu­ko kil­no­to­jai, jų skai­čius, ly­gi­nant su 2020 m., išau­go dvi­gu­bai ir pa­reigū­nams ke­lia su­si­rūpi­nimą. 2021 m. Plungės po­li­ci­jai įkliu­vo 192 įkaušę vai­ruo­to­jai (2020 m. – 100), 55 iš jų pa­trauk­ti baud­žia­mo­jon at­sa­ko­mybėn, nes gir­tu­mas bu­vo di­des­nis nei 1,5 pro­milės, 137 al­ko­ho­lio var­toję vai­ruo­to­jai turės at­sa­ky­ti ad­mi­nist­ra­ci­ne tvar­ka.
G. Po­ce­vi­čius įsi­ti­kinęs, kad toks skai­čius ro­do ir ak­tyvų pa­reigūnų darbą ke­liuo­se, ku­rio tempų ne­ža­da­ma ma­žin­ti, mat vai­ruo­to­jai, ma­tyt, vis dar ma­no, kad pro­milės ir vai­ra­vi­mas – de­ra. O al­ko­ho­lio „ap­trauk­to­mis“ aki­mis su­ke­lia eis­mo įvy­kius. Per­nai dėl ne­blai­vių vai­ruo­tojų kaltės įvy­ko 5-ios ava­ri­jos. Jų neiš­veng­ta ir ne­pa­si­rin­kus sau­gaus grei­čio, ne­si­lai­kius rei­ka­la­vi­mo duo­ti ke­lią.
Per­nai taip pat nu­sta­ty­ti 4 049 ad­mi­nist­ra­ci­niai nu­si­žen­gi­mai, iš jų net 2 717 – KET pa­žei­di­mai.


Dar­bas už­ker­tant ke­lią nu­si­kal­ti­mams

Iki­teis­mi­niai ty­ri­mai ir bausmės po nu­si­kal­timų – jau tik gais­ro ge­si­ni­mas, bet pa­reigū­nai at­lie­ka daug darbų, kad tie gais­rai ne­įsip­liekstų. An­tai kas­met su­da­ro­mas nu­si­kals­ti lin­ku­sių as­mens sąra­šas, į jį per­nai įtrauk­ti 85 Plungės ra­jo­no gy­ven­to­jai. Pa­didė­ju­sios ri­zi­kos smur­to ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je sąra­še – 21 as­muo.
Su šiais as­me­ni­mis pa­reigū­nai pre­ven­ciš­kai dir­ba iš­ti­sus me­tus. Re­gu­lia­riai jie lan­ko­si ir va­di­na­muo­siuo­se karš­tuo­siuo­se taš­kuo­se. Taip bui­tiš­kai va­di­na­mos vie­tos, iš ku­rių gau­na­ma dau­giau­siai pra­ne­šimų apie teisės pa­žei­di­mus.
Po­li­ci­jos aki­ra­ty­je per­nai bu­vo at­si­dūru­sios ke­tu­rios to­kios vie­tos ir vi­sos jos – Plungė­je, dau­ge­lio gy­ven­tojų dėl triukš­mo ir kitų „links­my­bių“ ge­rai ži­no­mos. Tai A. Vaiš­vi­los g. 33-ia­sis, V. Ma­čer­nio g. 27-asis, V. Ma­čer­nio g. 63-ia­sis ir Sto­ties g. 24-asis dau­gia­bu­čiai na­mai bei jų kie­mai. Ko­mi­sa­ras pa­si­džiaugė, kad dau­ge­ly­je jų teisės pa­žei­dimų per­nai mažė­jo.
Pre­ven­ci­nei veik­lai 2021 m. bu­vo pa­si­telk­ta 131 po­li­ci­jos prie­monė, už­kar­dant teisės pa­žei­di­mus iš apy­var­tos išim­ta 415 045 ta­ba­ko ga­mi­nių, 665,97 l al­ko­ho­li­nių gėrimų, 1 800 l „bro­gos“.
Su Plungės po­li­ci­ja per­nai dir­bo 8 po­li­ci­jos rėmėjai, pa­si­džiaug­ta ir jaunųjų po­li­ci­jos rėmėjų pa­gal­ba, ak­ty­viai veikė bend­ruo­menės pa­reigūnės, ra­jo­ne yra už­re­gist­ruo­ta 31 sau­gios kai­my­nystės grupė, po­li­ci­ja pa­lai­ko ry­šius su so­cia­li­niais par­tne­riais.


Al­gos didės

„Api­bend­ri­nant norėtų­si kons­ta­tuo­ti, kad gy­ven­ti Plungės mies­te ir ra­jo­ne pra­ėju­siais me­tais bu­vo pa­kan­ka­mai sau­gu. <..> Dir­bo­me taip, kaip su­ge­ba­me dirb­ti ge­riau­siai“, – ata­skai­tos pri­sta­tymą baigė G. Po­ce­vi­čius.
Už puikų tyrėjų darbą plun­giš­kius pa­reigū­nus gyrė Klaipė­dos ap­skri­ties po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­to vir­ši­nin­kas Al­fon­sas Mo­tu­zas, o me­ras Aud­rius Kli­šo­nis pa­si­džiaugė da­ly­kiš­ku bend­ra­dar­bia­vi­mu su ko­mi­sa­ria­tu.
A. Mo­tu­zas ne­slėpė, kad yra ir pro­blemų – Plungės ko­mi­sa­ria­te, kaip ir ki­tur, trūksta pa­reigūnų, di­delė dar­buo­tojų kai­ta. Ta­čiau žadė­jo, kad al­gos jiems bus ke­lia­mos, tad galbūt tie pa­reigū­nai, ku­rie dirb­ti  po­li­ci­jo­je ne­no­ri dėl ne­pat­rauk­lių at­ly­gi­nimų, sa­vo nuo­monę pa­keis.