
Naujausios
Plungės teismą kaltino šališkumu
Kreipdamasi į Apygardos teismą Bronislava prašė panaikinti Plungės apylinkės teismo sprendimą, kuriuo ji įpareigota apleisti namus Žemaičių Kalvarijoje ir keltis į butą Sedoje (Mažeikių r.), jai parūpintą to paties sūnus.
Apeliacinį skundą kalvariškė grindė tuo, kad pirmos instancijos teismas neva buvo neo-
bjektyvus ir šališkas. Esą nepagrįstai sureikšminti sūnaus pateikti įrodymai, kuriais jis grindė jos nesugyvenamą charakterį, ir nevertinti kaimynų atsiliepimai, patvirtinantys priešingas aplinkybes.
Bronislavos skunde akcentuota ir tai, kad sūnus, skirtingai nei nurodė Plungės teismas, nėra atsiskaitęs su motina už jam perleistą nekilnojamojo turto dalį.
Be to, esą teismas padarė nepagrįstą išvadą, jog tarp sūnaus ir motinos nebuvo sudaryta žodinė panaudos sutartis. Neva faktas, kad Bronislava name, dėl kurio tarp motinos ir jauniausios atžalos užvirė karas, nepertraukiamai gyvena nuo 1984 metų, rodo, kad vis tik buvo sutarta, jog kalvariškė galės likti sūnui perleistame name. Kad ji privalės išsikraustyti, nenurodyta ir 2005-ųjų gruodžio 12 dienos sutartyje dėl namo dalies pardavimo sūnui. Tai, kad egzistavo žodinis susitarimas dėl panaudos teisės, neva patvirtina ir aplinkybė, jog 2016 m.
birželio 2 d. paveldėjimo teisių dovanojimo sutartimi kalvariškė jaunėliui perleido teises į turtą ir turtines teises, kurios priklausė mirusiam sūnui. Neva jei Bronislava būtų buvusi raginama išsikelti, minėto sprendimo nebūtų priėmusi.
Tad abejonių, kad sudarant Bronislavai priklausančios nekilnojamojo turto dalies perleidimo sandorį buvo susitarta dėl jos teisės name gyventi iki gyvos galvos, esą neturėtų kilti. O tai bei kitos byloje surinktos aplinkybės esą pakankamas pagrindas nustatyti galimybę kalvariškei gyventi iki šiol jos gyventose patalpose. To moteris siekė tiek pateikdama priešieškinį Plungės teismui, tiek apskundusi jai nepalankų šio teismo sprendimą.
Visada siekė, kad motina išsikeltų
Bronislavos sūnus prašė skundą atmesti, aiškindamas, kad motinos pastabos dėl teismo šališkumo – nepagrįstos. Tokios pat esančios ir jos kalbos apie tai, kad jis nesumokėjęs už perleistą turtą.
Atsiliepime į apeliacinį skundą nurodyta, kad vyras niekada neketino motinai leisti gyventi jam nuosavybės teise priklausančiame name. Priešingu atveju nebūtų pirkęs motinai priklausančios nekilnojamo turto dalies. Esą jis vylėsi, kad motina, gavusi pinigus už parduotą turtą, nusipirks kitą gyvenamąjį būstą. Atsiliepime paneigtas ir žodinis susitarimas dėl panaudos teisės. Esą jei toks būtų buvęs, kalvariškis nebūtų nuolat raginęs motiną išsikraustyti.
Galimybės gyventi po vienu stogu su motina kalvariškis ir toliau nemato dėl neva konfliktiško jos būdo.
Bylą dėl pirmosios instancijos teismo sprendimo (pagal jį Bronislava turi būti iškeldinta iš jos sūnui nuosavybės teise priklausančio gyvenamojo namo su priklausiniais, suteikiant atsakovei kitą gyvenamąją vietą) teisėtumo ir pagrįstumo teisėjų kolegija išnagrinėjo ir savo sprendimu kalvariškės nenudžiugino.
Teisėjų kolegija konstatavo, jog pirmos instancijos teismas priėmė iš esmės teisėtą ir pagrįstą sprendimą, jį keisti ar naikinti remiantis apeliacinio skundo argumentais pagrindo nėra. Nors pastebėta, kad Plungės teismo išvada, jog motinos ir sūnaus nesiejo panaudos teisiniai santykiai, stokoja pagrįstumo.
Tad kalvariškė, kad ir kiek priešintųsi, ko gero, vis tiek turės apleisti sūnui priklausančius namus ir keltis į jai nupirktą butą Sedoje.
Pasakojo kraupius išgyvenimus
Galbūt toks sprendimas būtų pats protingiausias. Juo labiau jei viskas, ką žurnalistams pasakojo kalvariškė, yra tiesa. Moters skundėsi esanti išgrūsta gyventi į namo, kurį kažkada perleido jauniausiam ir, pasak jos, mylimiausiam sūnui, rūsį. Lyg to būtų per mažai, ją neva bandoma paversti psichine ligone. Ašarodama močiutė prisiminė, kaip sykį jos sūnus ją užrišta burna bei supančiotomis rankomis įgrūdo į mašiną ir išvežė į psichiatrinę ligoninę, kur norėjo uždaryti.
Ir tai – ne siaubo filmo ištrauka, o tikra istorija. Kad Bronislava pasakojo ne iš piršto laužtus dalykus, bylojo ir redakcijai pateikti dokumentai – nutarimas nutraukti ikiteisminį tyrimą pagal laidavimą. Dėl šio įvykio senolė kreipėsi į policiją, tad jos sūnaus atžvilgiu buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl nežymaus šeimos nario sveikatos sutrikdymo. Apie kalvariškės patirtas kančias bylojo ir medikų nustatyti sužalojimai: viršutinės lūpos ir kairiojo skruosto nubrozdinimai, abiejų žastų ir dešinio dilbio poodinės kraujosrūvos. Yra įrašai ir apie sumuštus inkstus bei nulaužtus dantis.
Šitaip motiną sužalojęs kalvariškis, pripažinęs kaltę, nuo baudžiamosios atsakomybės išsisuko – prokuroras nusprendė nutraukti tyrimą ir B. Gimbutienės sūnų atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą. Laiduotoja sutiko būti jo sutuoktinės motina.
Ir šis išpuolis, anot kalvariškės, nebuvo vienintelis. Skaudžiausia Bronislavai tai, kad ji varoma lauk iš namų. Ji net sutiktų toliau gyventi rūsyje, į kurį sūnus ją neva išgrūdo iškart po to, kai prieš jį buvo nutraukta baudžiamoji byla. Tačiau tam kategoriškai prieštarauja tiek sūnus, tiek jo žmona.
Bronislavos įsitikinimu, būtent ši dėl pašlijusių jos ir sūnaus santykių ir yra kalčiausia, nes tik jai atsikėlus pas juos gyventi sūnus tapo nesugyvenamu. Anksčiau santykiai neva buvę šilti. Dėl to jam ir perleido savąją Žemaičių Kalvarijoje esančio didžiulio gyvenamojo namo bei kito su vyru užgyvento nekilnojamojo turto dalį (kitą dalį sūnus jau buvo paveldėjęs iš mirusio tėvo).
Bronislavos pasakojimu, teisių į namą sūnui reikėjo, kad jis galėtų pasiimti verslui įkurti reikalingą paskolą. Buvo žodiškai sutarta, kad namo dalis bus perrašyta su pasižadėjimu iki gyvos galvos rūpintis motina. Susitarimo sūnus, kalvariškės žodžiais, laikėsi tol, kol jų namuose nebuvo marčios. Šiai po vestuvių atsikėlus neva viskas apsivertė aukštyn kojomis.
Sūnus nuo viešumo atsiribojo
Išklausę Bronislavą, tada bandėme pakalbinti ir jos sūnų. Norėjome išgirsti, ar tikrai tai, ką pasakoja moteris, yra tiesa. Bet vyras nuo viešumo atsiribojo. Tik vėliau atsiųstame laiške trumpai parašė: „Visada saugojau ir saugosiu savo šeimą nuo bet kokių grėsmių, bet niekada nemaniau, kad šeimą teks ginti nuo vieno artimiausio žmogaus, mamos.“
Nors pats kalvariškis nepanoro nusiplauti purvo, kuriuo jį apipylė motina, pasirodžius istorijai laikraštyje už jauną šeimą stojo kalvariškiai, puikiai pažįstantys tiek Bronislavą, tiek jos sūnų. Žemaičių Kalvarijos gyventojai tikino, kad niekas garbaus amžiaus moters nebūtų varęs iš tų namų, jei pati nebūtų paskelbusi karo.
Kalvariškių nuomone, Bronislavai geriausia būtų išsikraustyti į Sedą, kur sūnus parūpino ir šiuolaikiškai įrengė jai butą. Anot jų, konfliktiška moteris galbūt ten pati nurimtų ir pagaliau duotų ramybę jaunai šeimai, kuri esanti tvarkinga, besirūpinanti ne tik savo šeima, bet ir miestelio gerove. Neva net ta pačia Bronislava rūpinasi. O ji to nevertina, nes yra baisaus charakterio, net agresyvi – esą ji buvo ir elektros laidus nukirpusi, ir dujas paleidusi, o savo marčią ne kartą grasino nužudyti.
Pati kalvariškė žurnalistams tokias miestelio gyventojų kalbas tada neigė. O į klausimą, kodėl atsisako kraustytis į Sedą, kur, mūsų žiniomis, gyvena jos giminaičių, atsakė ir neketinanti to daryti. Ko gero, savo nuomonės nepakeitė iki šiol...