Naujausios
„Už tą patį, kaip visada“
Praėjusiame „Žemaičio“ numeryje rašėme, kad UAB „Limeta“, iš kurios Plungės ligoninė pirko rentgeno aparatą (už beveik 200 tūkst. eurų) bei endoskopą (150 tūkst. eurų), apmokėjo E. Bieronto asmeninio automobilio remonto išlaidas (padengė autoserviso atsiųstas tūkstančio ir 600 eurų sąskaitas).
Galima apie šio ligoninės viešųjų pirkimų specialisto automobilio remontą buvo kalbama ir su kitų įmonių, tiekiančių medicinines priemones, atstovu V. K. restorane „Leleko“, esančiame Vilniuje, 2020 m. spalį. Vaizdo ir garso įraše užfiksuotas šio klausimas apie mašiną bei E. Bieronto atsakymas jam „Galite prisimesti varžtais“.
Tačiau ne varžtų pilnomis kišenėmis tą dieną E. Bierontas grįžo namo iš sostinės. Vaizdo įraše užfiksuota, kad V. K. jam du kartus davė ne mažiau kaip po 50 eurų. Apklausiamas E. Bierontas aiškino, kad taip jam buvo atsilyginta už tai, kad ligoninė iš V. K. atstovaujamos įmonės pirko du kraujo ir skysčių šildytuvus, be to, pažadėjo pirkti ir dezinfekcinio skysčio. Specialistas vėliau patikslino, kad kyšis buvo duotas ne už konkretų pirkimą, o jo palankumą, už tai kad jis neatkalbinėtų ligoninės direktoriaus A. Martusevičiaus įsigyti V. K. siūlomų prekių, rasdamas pigesnių ar geresnių alternatyvų rinkoje.
Duodamas parodymus V. K. neneigė restorane davęs kyšį ne tik E. Bierontui, bet ir A. Martusevičiui, vėlgi – tikslios sumos įvardinti negalėjo, esą tai buvo ne mažiau kaip 50 eurų. Tačiau tyrimas atskleidė, kad tą dieną, likus valandai iki susitikimo su E. Bierontu ir A. Martusevičiumi, V. K. išsigrynino tūkstantį eurų, kelios dienos prieš tai iš kortelės buvo išsiėmęs dar 1 900 eurų.
<...> „už tą patį, kaip visada: už palankumą, gerų santykių palaikymą“, – taip V. K. dėstė apklausos metu, aiškindamas tokį savo dosnumą. Paklaustas, ar kyšius davė A. Martusevičiui ir E. Bierontui būnant drauge, atsakė neigiamai ir pridūrė, kad „jiems kyšius visada duodavo atskirai.“
Tą pačią dieną, kai vyko susitikimas restorane „Leleko“, Plungės ligoninės direktorius pasirašė dvi sąskaitas-faktūras, pagal kurias V. K. atstovaujamai įmonei ligoninė sumokėjo už skysčių ir kraujo šildytuvą (3 025 eurai) ir už dezinfekavimo skystį aparatui (3 194 eurai).
Automobilyje paliko 600 eurų
Ikiteisminio tyrimo metu sekimo priemonėmis užfiksuotas ir kitas epizodas, kuomet V. K. davė kyšį E. Bierontui. Tai įvyko 2021 metų vasario 24 dieną Klaipėdoje, jo automobilyje, sustojusiame prie prekybos centro „Arena“. Iš pradžių apklausiamas E. Bierontas nurodė, kad tuos banknotus, kurie kratos metu buvo rasti jo automobilyje, jis pasiskolino iš sesers, kad galėtų susimokėti už buto nuomą.
Tačiau vėliau klaipėdietis persigalvojo ir savo nuomonę pakeitė. Papildomoje apklausoje jis nurodė, kad tą dieną iš darbo jis grįžo ne vienas – savo automobiliu iš Plungės parvežė ir vis kyšiais palepinantį V. K. Esą šis jam kažkada yra davęs 600 eurų kyšį, tai galėjo įvykti būtent minėtą dieną – tiksliai to neatsimenantis. Viešųjų pirkimo specialistas aiškino supratęs, kad pinigai duodami ne už konkretų pirkimą, bet už jo palankumą, kad jis maloniai su juo bendrautų, konsultuotų, pasakytų apie ligoninės medicininių priemonių poreikį.
„Tepė“ ir buhalterę
Klausiamas apie savo veiklą V. K. tyrėjams nurodė, kad konsultuoja įmones dėl medicininės įrangos pardavimų ir domisi, koks tų prekių poreikis gydymo įstaigose. Tuo tikslu esą dažnai lankosi ir Plungės ligoninėje, atvykęs pirma iš slaugytojų išklausia, kokių prekių reikia. Tą išsiaiškinęs keliaudavo tiesiai pas ligoninės vyriausiąją buhalterę Loretą Miltenienę. Jai šiame tyrime taip pat yra suteiktas įtariamosios statusas. Nepaisant to, L. Miltenienė iki šiol dirba Plungės ligoninėje ir toliau lyg niekur nieko eina vyriausiosios buhalterės pareigas.
V. K. paliudijo, kad L. Miltenienė atliko svarbų vaidmenį neskaidriuose ligoninės viešuosiuose pirkimuose. Esą A. Martusevičius neužsakydavo jokių prekių, kol negaudavo jos pritarimo.
Apklausos protokole nurodoma ir tai, kad vyriausioji buhalterė V. K. „pasakydavo, kokios konkrečios sumos ji norėdavo kaip kyšio. Ji yra įvardijusi sumas nuo 200 iki 1 500 Eur. Kiek L. M. reikalaudavo pinigų, tiek jai ir duodavo. Kartais L. liepdavo atvažiuoti ir atiduoti jai pinigus, kitaip ji nedarys pavedimo, arba sakydavo, kad stabdys prekių pirkimą iš jo konsultuojamų įmonių. <...> Pinigų kaip kyšių reikalavo tik L., daugiau niekas nereikalavo, jiems jis duodavo pats.“
Apklausiama L. Miltenienė neneigė to fakto, kad iš V. K. gaudavo įvairių sumų, aiškino tokį šio dosnumą supratusi kaip atsidėkojimą už tai, kad ji kuo greičiau atliktų mokėjimus už ligoninės perkamas prekes ir paslaugas toms įmonėms, kurioms atstovavo V. K.
Toks jųdviejų bendravimas esą vyko 2020 ir 2021 metais. Vyriausioji ligoninės buhaterė nepaneigė ir to fakto, kad vieną dieną buvo susitikusi su V. K. automobilių aikštelėje šalia prekybos centro IKI, Plungėje. Šis esą įlipo į jos automobilį ir perdavė jai 500 erų, vėlgi – taip atsidėkodamas už greitesnį ligoninės atsiskaitymą už pirktas prekes bei paslaugas.
Įtariamųjų – visas pulkas
Teisėsaugos klausytų V. K. telefoninių pokalbių išklotinėse užfiksuota, kaip šis savo atstovaujamų įmonių vadovams skundžiasi, kiek turintis vargo dėl Plungės ligoninės. Esą ten per atstumą negalima susikalbėti (dėl pandeminių suvaržymų susitikimus kuriam laikui teko iškeisti į bendravimą nuotoliniu būdu) ir kad visi nori prasigyventi. Kito skambučio metu V. K. aiškina, kad su kiekvienu ligoninėj „ reikia pabendrauti, visi nori dėmesio.“
Apklausos metu V. K. detaliau papasakojo apie vieną paskutiniųjų apsilankymų Plungės ligoninėje 2021-ųjų vasario 24 dieną, likus kelioms dienoms iki teisėsaugininkų įvykdytos sulaikymų ir kratų operacijos.
Prieš vykdamas į ligoninę bankomatuose Plungėje išsigrynino 2 400 eurų. V. K. neslėpė, kam ir kiek išdalinęs iš šios sumos: A. Martusevičiui davęs tūkstantį eurų, Ūkio skyriaus vedėjui S. P. – 350 eurų (už tai, kad rinktųsi V. K. konsultuojamas įmones generatoriaus priežiūrai), vyriausiajai operacinės slaugytojai (dabar – Anestezijos ir reanimacijos skyriaus slaugos administratorei) V. R. – 400 eurų (iš jos sužinodavo apie operacinei reikalingų prekių poreikį), vyriausiajai buhalterei L. Miltenienei – 1 500 eurų. E. Bierontui, kaip minėta, tą dieną davė 600 eurų jo automobilyje.
Esą nė vienas iš minėtų asmenų pinigų neprašė, nereikalavo ir neprovokavo duoti, išskyrus vyriausiąją buhalterę.
Nė vienas iš V. K. paminėtų asmenų apklausiamas nepaneigė tą dieną buvęs gausiai apdovanotas.
Ūkio skyriaus vedėjas S. P. patvirtino savo tarnybiniame kabinete iš V. K. savo naudai paėmęs 350 eurų „už TARIAMĄ generatoriaus profilaktinį patikrinimą ir gerų santykių palaikymą.“ Tyrimas jo atžvilgiu yra baigtas, nuo atsakomybės S. P. atleistas pagal laidavimą.
Slaugos administratorė V. R. taip pat paliudijo tą dieną bendravusi su V. K. Šiam užėjus pas ją į kabinetą, ji užsakė iš jo 24 butelius dezinfekcinės priemonės. Moteris nurodė mačiusi, kad vyras prieš išeidamas po dokumentais, gulėjusiais ant jos darbo stalo, pakišo pinigų. Pažiūrėjusi rado ten 400 eurų. Slaugytoja sakė šiuos pinigus pasilikusi ir išleidusi savo reikmėms. Moteris nuo atsakomybės taip pat atleista pagal laidavimą.
V. K. nurodė, kad kyšių davimas Plungės ligoninės darbuotojams ir vadovams vyko 2–3 metus