Liko nesupratusi – parėmė Ukrainos vaikus ar buvo apgauta

Asociatyvi nuotrauka
Į senjorės buto duris pasibeldusi rusiakalbė moteris prašė paremti ukrainiečių vaikų gydymą ir operacijas
Kol tebesitęsia karas Ukrainoje, ne viena valstybė jos gyventojams teikia paramą bei kitokią pagalbą. Itin stipriai ukrainiečius įvairiais būdais remia ir lietuviai: kas renka maistą, kas drabužius, kas aukoja pinigų. Gaila, tačiau pasitaiko ir tokių atvejų, kai karo situacija bando naudotis neteisėtai pasipelnyti siekiantys asmenys.
Į redakciją paskambinusi plungiškė pasakojo namuose sulaukusi moters, prašiusios paaukoti pinigų, ukrainiečių vaikų operacijoms. Senjorė pinigų paaukojo, bet vėliau susimąstė, ar tik nepapuolė į sukčių pinkles.

V. Mačernio gatvės 49-ajame daugiabutyje name gyvenanti moteris sakė, jog dvi maždaug 30-ies metų amžiaus moterys į jų namą užklydo pirmadienį. Viena esą nuėjo pas kaimynus, o kita pasibeldė į jos duris.

„Ta moteriškė pirmiausia paklausė, ar kalbu rusiškai, o tada ėmė pasakoti, kad renka pinigus Ukrainos vaikams gydyti, jų operacijoms. Kišo kažkokius atspausdintus raštus, lyg ligos istorijos ar diagnozės išrašus, bet aš nesupratau, kas ten parašyta, nes viskas – ukrainietiškai. Tuomet aš pasiteiravau, ar paaukoti norimą sumą reikia pervesti į kokią nors banko sąskaitą, tačiau moteris pareiškė, jog parama renkama grynaisiais. Per daug negalvojusi padaviau 10 eurų, bet jai išėjus susimąsčiau, ar čia ne kokia apgavikė pas mane į namus buvo atėjusi. Tegu lieka jos sąžinei, bet kažkaip tikrai įtartinai pasirodė“, – kalbėjo senjorė.

Plungiškė tikino, kad jai negaila tų 10-ies eurų, tik esą svarbu, kad tokiu būdu nebūtų pelnomasi iš žmonių. „Nei aš nubiednėsiu nuo tokios sumos pinigų, nei ji praturtės, tiesiog keista, kai taip renkama parama. Yra didelių organizacijų, kurios rūpinasi pagalba Ukrainai, o čia vaikšto po namus kelios moterėlės ir renka pinigus. Gaila, kad tik po laiko susimąsčiau, jog čia gali būti koks nešvarus reikalas. Bet gal mano istorija taps pamoka kitiems žmonėms, ypač vyresnio amžiaus, kuriuos lengviau apgauti, kurie patiklesni“, – svarstė V. Mačernio gatvės gyventoja.

„Žemaitis“ pasidomėjęs sužinojo, jog dvi rusiakalbės jaunos moterys vaikščiojo ir po kitas Plungės gatves, taip pat prašydamos paremti. Kaip ir minėtai senjorei, taip ir kitiems plungiškiams jos rodė ukrainietiškus išrašus.

„Kaip supratau, tuose atspausdintuose lapuose – kažkokios ligos diagnozė. Buvo pridėta ir echoskopijos nuotrauka, kurioje – kažkoks organas, gal inkstai. Nesupratau“, – kalbėjo. A. Jucio gatvėje gyvenanti moteris, kuri su nekviesta viešnia į kalbas nesileido. Pasakė negalinti paaukoti, nes tiesiog namuose neturi grynųjų pinigų. Tiesa, plungiškė atkreipė dėmesį į tai, kad į jos buto duris pasibeldusi jauna moteris – tamsaus gymio, labai panaši į romę.

Apie po namus vaikštinėjančias rusiakalbes moteris, prašančias paramos grynaisiais pinigais, „Žemaitis“ informavo Plungės rajono policijos komisariatą. Reagavimo skyriaus viršininkė Ingrida Juškaitė patikino pirmą kartą girdinti apie tokius atvejus. Esą dėl galimų apgavysčių, kuomet prašoma paremti ukrainiečių vaikų gydymą ir operacijas, policija iki šiol nėra sulaukusi jokių pranešimų.

Pareigūnė svarstė, kad gal žmonės nesupranta, jog tokiu būdu galimai sukčiaujama. „Juk gali remti, gali ir neremti – prievartos nėra, todėl žmonės ir nepagalvoja, kad tai gali būti apgavystė, apie kurią derėtų informuoti policiją“, – sakė I. Juškaitė, kuri taip pat buvo linkusi manyti, jog po butus vaikštančios moterys greičiausiai tiesiog siekia pasipelnyti.

Anot I. Juškaitės, tokiu būdu parama neturėtų būti renkama. Mūsų šalyje veikia specialios organizacijos, fondai, kurie ir rūpinasi pagalba Ukrainai, todėl žmonės turėtų būti atsargūs aukodami.

Kilus įtarimų ar pastebėjus galimus sukčiavimo atvejus, reikėtų apie juos pranešti policijai paskambinus trumpuoju telefonu 112 arba užsukus į policijos komisariatą.