Nubausti ilgapirščiai, išnešę turto už pustrečio tūkstančio eurų

Unsplash nuotr.
Kovo mėnesį paskelbus karantiną, nemaža dalis mūsų šalies gyventojų liko be darbo. Staiga pajamų šaltinio netekę žmonės ėmė sukti galvas, kaip prasimanyti pinigų pragyvenimui. Vieni ėmėsi pamirštų amatų, kiti įsidarbino naujoje sferoje. O štai tingintys dirbti pasuko kitu keliu – įsisuko į parduotuves, privačius gyvenamuosius namus ir sodybas, butus, iš kurių tempė kiekvieną vertingesnį daiktą.
Praturtėti iš svetimo turto užsimojo ir 1994-aisiais gimęs plungiškis Jonas Lukas. Kartu su ketveriais metais jaunesniu bičiuliu Tadu Trakeliu jis įsibrovė į negyvenamą sodybą Plungės rajone ir iššlavė iš jos įvairių daiktų už beveik pustrečio tūkstančio eurų. Už tai vaikinams iškelta baudžiamoji byla, kuri praėjusią savaitę Plungės apylinkės teisme išnagrinėta rašytinio proceso tvarka.

Apiplėšti negyvenamą sodybą ilgapirščiai sumąstė iš anksto viską suplanavę. Į „nuotykį“ jiedu leidosi kovo 25-osios naktį. Vaikinų tikslas – bent menkiausią vertę turintys daiktai.

Atvykę į Plungės rajone esančią sodybą, J. Lukas ir T. Trakelis įsliūkino į sandėliuką. Į jį pateko nutraukę nuo tokių kaip jie saugančią grandinę. Kiek apsidairę vagišiai įsitikino, kad D. G. priklausančią sodybą pasirinko ne veltui, mat sandėliuke buvo gausybė daiktų.

Negaišdami laiko vagys stvėrė 400 eurų vertės benzininę žoliapjovę, 350 eurų kainuojančią benzininę nešiojamąją žoliapjovę, nepaliko ir 50 eurų vertės rankinio elektrinio pjūklo. O kur dar akumuliatorinė ir elektrinė nešiojamosios žoliapjovės, įkainotos 45 ir 40 eurų, net 450 eurų kainuojantis generatorius, giluminis vandens siurblys su kabeliu už 150 eurų, elektrinis galąstuvas, kurio vertė – 50 eurų, žoliapjovės benzininis variklis, kainuojantis 100 eurų.

Pavogti ir kiti daiktai, tarp kurių – karutis, kirvis, gyvatvorės žirklės, statybinis gulsčiukas, dulkių siurblys, diskinis pjūklas, sulankstomos kopėčios, elektrinis grąžtas, garso stiprintuvas. Iš viso vagys išnešė daiktų už 2 470 eurų. Tokia suma D. G. įvertino jam padarytą turtinę žalą.

Įkliuvę ilgapirščiai neneigė įsibrovę į svetimas patalpas ir jas apšvarinę. Sakė, jog labai gailisi taip pasielgę. Ši aplinkybė teismo pripažinta lengvinančia. Sunkinanti ta, kad jie veikė bendrininkų grupe. Atsižvelgta ir į tai, kad didžioji dalis pagrobtų daiktų grąžinti nukentėjusiajam.

Skirdamas bausmę J. Lukui, teismas atkreipė dėmesį į tai, kad vaikinas nedirba, praeityje teistas už kito pobūdžio nusikalstamą veiką. Tiesa, bausmę atlikęs, todėl laikomas neteistu. Baustas už įvairius nusižengimus, turi galiojančių nuobaudų už viešosios rimties trikdymą, paskutinių paskirtų baudų nesumokėjęs.

Jo bendras – taip pat ne „auksinis“. Jo atžvilgiu pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl plėšimo, sukčiavimo, netikros elektroninės mokėjimo priemonės gaminimo, tikros elektroninės mokėjimo priemonės klastojimo ar neteisėto disponavimo elektronine mokėjimo priemone arba jos duomenimis, neteisėto elektroninės mokėjimo priemonės ar jos duomenų panaudojimo bei antspaudo, spaudo ar dokumento pagrobimo arba pagrobtojo panaudojimo. Per paskutinius 5 metus T. Trakelis baustas ir administracine tvarka už kelių eismo taisyklių pažeidimus, paskirtų baudų nesumokėjęs, galiojančių nuobaudų neturi.

Įvertinęs visas šias aplinkybes, teismas vaikinus pripažino kaltais įsibrovus į svetimas patalpas ir nugvelbus daiktų už pustrečio tūkstančio eurų. Už tai abiems vagišiams teismas skyrė laisvės apribojimo devyniems mėnesiams bausmes. Tiesa, pastarosios sumažintos trečdaliu. Tad tiek J. Lukui, tiek T. Trakeliui laisvė apribota tik pusmečiui.

Tuo pačiu teismo baudžiamuoju įsakymu vaikinai įpareigoti tris mėnesius nevartoti psichiką veikiančių medžiagų.

Nesutikdami su tokiu teismo verdiktu, tiek vienas, tiek kitas per 14 dienų nuo teismo baudžiamojo įsakymo gavimo dienos turi teisę Plungės apylinkės teismui paduoti prašymą surengti bylos nagrinėjimą teisme.

Nepateikus tokio prašymo, teismo baudžiamasis įsakymas įsiteisėja ir yra neskundžiamas.