
Naujausios
Į teismą – už kanapių dervą
Plungės apylinkės teismas E. Riaubos bylą išnagrinėjo sutrumpinto proceso tvarka. Nustatyta, kad iki 2018–ųjų gruodžio 6–osios plungiškis neteisėtai, turėdamas tikslą parduoti ar kitaip platinti, savo gyvenamojoje vietoje laikė 3,378 gramų kanapių dervos.
Tos pačios dienos popietę šią narkotinę medžiagą, supakuotą į folijos lankstinukus, E. Riauba už 70 eurų pardavė į namo laiptinę atėjusiam anoniminiam liudytojui.
Įkliuvęs pareigūnams plungiškis savo kaltės neneigė – prisipažino ir nuoširdžiai gailėjosi laikęs ir pardavęs narkotikus. Ši aplinkybė pripažinta lengvinančia. Įvertinta ir tai, kad E. Riauba anksčiau neteistas. Baustas tik administracine tvarka ir turi galiojančią nuobaudą. Tiesa, nusižengė jau po to, kai įkliuvo su narkotikais.
Teismas plungiškiui skyrė laisvės atėmimo bausmę dvejiems metams. Tiesa, pastaroji tuo pačiu nuosprendžiu, kaltinamajam prisipažinus, sumažinta trečdaliu. Tad į pataisos namus E. Riauba pasiųstas metams ir keturiems mėnesiams.
Priekaištai Plungės teismui
Bet plungiškiui net ir tokia bausmė pasirodė per griežta, todėl nuosprendį jis apskundė Klaipėdos apygardos teismui.
Apeliaciniame skunde jis dėstė nesutinkantis su paskirta laisvės atėmimo bausme ir prašė skirti jam švelnesnę bausmės rūšį – laisvės apribojimą, nustatant tam tikrus draudimus bei įpareigojimus.
E. Riaubos nuomone, Plungės teismas neatsižvelgė į tai, kad jis labai išgyvena bei gailisi dėl to, jog nusikalto, ir kad padarytas nusikaltimas jam tapo didžiule gyvenimo pamoka. Dar jis atkreipė dėmesį į tai, kad nuo pat pirmos apklausos ikiteisminio tyrimo metu jis neneigė nusikaltęs, davė išsamius ir teisingus parodymus. Akcentuota, kad dėl padarytos nusikalstamos veikos kitiems asmenims turtinė žala nepadaryta.
Itin stipriu plungiškio koziriu tapo aplinkybė, kad jis nuo 2017–ųjų prižiūri ir išlaiko neįgalią motiną, kuri dėl atliktų stuburo bei kojų operacijų visą laiką – lovoje. Vaikščioti trukdo didžiuliai skausmai, kurie neleidžia ir savarankiškai apsitarnauti buityje.
Pirmosios instancijos teismui priekaištauta ir dėl to, kad šis neįvertino, jog vaikinas nusikalto pirmą kartą, šiuo metu gyvena padorų gyvenimą, mokosi.
Dar vaikinas pažymėjo, kad teismas nevertino jo sveikatos būklės, apie kurią jis pasisakė teisiamojo posėdžio metu. Neva po sulaikymo pablogėjo jo sveikata. Dėl to jam buvo taikomas ambulatorinis ir stacionarinis gydymas.
E. Riaubos teigimu, skyrus jam realią laisvės atėmimo bausmę, jis nebegalėtų ne tik mokytis bei dirbti, bet ir rūpintis savo neįgalia mama.
Bausmę sušvelnino
Uostamiesčio teisėjų kolegija, išanalizavusi bylos medžiagą, nusprendė, jog pirmosios instancijos teismas ne iki galo ir netinkamai ištyrė su padarytu nusikaltimu ir kaltinamojo asmenybe susijusias aplinkybes bei paskyrė vaikinui per griežtą, neproporcingą ir neteisingą bausmę, aiškiai prieštaraujančią teisingumo principui.
Apygardos teismas kruopščiai išanalizavo kartu su apeliaciniu skundu pateiktus medicininius duomenis apie E. Riaubos mamos sveikatą ir padarė išvadą, kad moteris reikalauja nuolatinės kito asmens priežiūros. Be to, jos pajamos – labai menkos, tad jai būtinas ir išlaikymas.
Įvertinusi šias ir kitas aplinkybes teisėjų kolegija nusprendė tenkinti E. Riaubos apeliacinį skundą ir skirti jam švelnesnę – dvejų metų laisvės apribojimo – bausmę, įpareigojant jį nuo 22 val. iki 6 val. būti namuose, jei tai nesusiję su darbu, ir be gydytojo paskyrimo nevartoti bei neturėti psichiką veikiančių medžiagų.