
Naujausios
Nelaimė darbe
Bylos eigą sekęs „Žemaitis“ ne kartą rašė, jog nelaimingas atsitikimas įvyko užpraėjusių metų liepos 30-ąją minėtosios bendrovės ceche, kai keli darbuotojai rinko rąstinio namo antrą aukštą.
Dailide įmonėje dirbęs vyriškis, stovėdamas ant lentos maždaug 1,7 metro aukštyje, elektriniu grandininiu pjūklu darė įpjovą rąste. Staiga jis griuvo žemyn ir galva trenkėsi į betoninį grindinį. Nuo smūgio plungiškis prarado sąmonę, jam buvo sunkiai sužalota galva. Vyras buvo skubiai nugabentas į Plungės ligoninę, iš jos netrukus pervežtas į Klaipėdos universitetinę ligoninę.
Medikai vyrui diagnozavo galvos smegenų kontuziją, kaukolės pamato bei stuburo juosmeninės dalies skersinių ataugų lūžius. Šie sužalojimai priskiriami prie sunkių.
Kitą dieną po nelaimės, atliekant įvykio vietos apžiūrą, užfiksuota, kad ceche tęsiami statinio surinkimo darbai. Ant betoninių grindų, kur nukrito dailidė, buvo matyti kraujo dėmė. Metalinių pastatomų kopėčių ceche nebuvo, nors Ž. Statkevičius, Valstybinei darbo inspekcijai pranešdamas apie įvykį, nurodė, jog dailidė dirbo palipęs būtent ant jų.
Kaltę kategoriškai neigė
Atsakomybė dėl liūdnai pasibaigusio įvykio darbe iškart gulė ant UAB „Lomeras“ direktoriaus Ž. Statkevičiaus pečių. Jam teko aiškintis, ar dailidė nebuvo supažindintas su statybos darbų techniniu projektu, kodėl jis jo neinstruktavo, nepasirūpino pastolių įrengimu, neišdavė tinkamų darbo priemonių bei netikrino, ar segimi saugos diržai.
Sunkių kaltinimų prispaustas verslininkas visiškai nesijautė kaltas. Ramiu ir šaltu veidu žvelgdamas į buvusį savo darbuotoją teisme jis pareiškė neįžvelgiantis nė menkiausios savo kaltės.
Vadovą dangstė ir buvę nukentėjusiojo bendradarbiai. Apklausiami teisme jie „suokė“ tą pačią giesmelę, kad jiems neva buvo išaiškinta apie darbų saugos reikalavimus. Nors rimtų abejonių kėlė tai, kad nė vienas iš jų nesugebėjo įvardinti jokių jų naudotų saugos priemonių, išskyrus šalmus ir pirštines. Paklausti, ar renkant rąstinius namus naudojami diržai, visi tikino, kad nebuvo kur jų rišti. Jie net nežinojo, ar tokie apskritai buvo darbo vietoje.
Buvusių dailidės kolegų klausta ir dėl instruktavimo. Čia vėl visi buvo vieningi – kone prisiekinėjo, kad bent kartą per metus juos instruktuodavo pats direktorius. Tada kyla klausimas, kodėl ikiteisminio tyrimo metu vienas iš liudytojų leptelėjo, kad tą darydavo... buhalterė? Kai ši detalė buvo paviešinta teismo posėdžio metu, taip liudijęs vyras stipriai sutriko, ėmė nerišliai pasakoti, kad yra pasitaikę, kai instruktuodavo ne pats direktorius.
Pūtė į vieną dūdą
Į vieną dūdą „Lomero“ darbuotojai pūtė ir prisimindami nelaimės aplinkybes. Be menkiausios sąžinės graužaties darbininkai tikino nematę, ar dailidė nukrito nuo kopėčių.
It būtų mintinai prieš tai mokęsi lemtingos dienos scenarijų, „Lomero“ darbininkai pasakojo, jog tą dieną dailidė skundėsi prasta sveikata. Neva net pats vadovas jam dėl to siūlęs važiuoti namo, tačiau jis atsisakė. Tik vienas vis dėlto prabilo, jog tądien dėl nežmoniško karščio ne vienam buvo prastai.
Į vieną iš posėdžių buvo iškviesta ir nukentėjusio vyriškio šeimos gydytoja. Ji pasakojo, kad plungiškio sveikata iki nelaimės buvo gera. Medikė neslėpė, kad jos pacientui nustatytas širdies nepakankamumas, bet jis – lengvo laipsnio. Tokiais atvejais esą net neskiriami jokie vaistai.
Po traumos sveikata suprastėjo
Teisme buvo išklausytas ir nukentėjusysis. Apklausiamas plungiškis, dėdamas ranką prie širdies, sakė, kad jokių instruktavimų niekada nebuvo. Vienintelis jo susidūrimas su instruktažu buvo tik praėjus dirbti, kai liepta po juo paprasčiausiai pasirašyti. Dailidė tikino, kad jam nebuvo išaiškintos pastato saugaus montavimo subtilybės
Nuo lentos, ant kurios pasilipęs dirbo, nukritęs plungiškis pasakojo, kad tokia praktika toje įmonėje buvusi įprasta. Neva pastolių ar stelažų bendrovėje jis net nebuvo matęs. Spėjo, kad įmonė jų neturi.
Kas nutiko, kad jis nukrito, dailidė neprisiminė. Atmintyje išliko viskas iki nelaimės, dėl to jis buvo tikras, pasakodamas, kad 2018 metų liepos 30-ąją buvo labai karšta. Plungiškis sakė, jog tądien dirbo jam įprastus darbus, kuriuos puikiai žinojo. „Lomere“ jis darbavosi apie 2,5 metų, o prieš tai prie rąstinių namų statybų jis triūsė užsienyje. Dar pridėjo, kad į darbą tądien, kaip ir kiekvieną dieną, atėjo blaivas. Nesiskundė ir sveikata.
Teisme vyras sakė, kad dėl patirtų sužalojimų iki šiol negali dirbti. Ir jau, matyt, negalės, nes sveikata po nelaimės labai suprastėjo: susilpnėjo klausa, nuolat girdi ūžesį, vargina galvos svaigimas.
Klaipėdos teismo neįtikino
Atidžiai išnagrinėjęs visą bylos medžiagą, Plungės teismas, kaip jau buvo minėta, Ž. Statkevičių pripažino kaltu pažeidus darbų saugos bei sveikatos reikalavimus ir jį nuteisė.
Nepalankus nuo kaltės išsisukinėjusiam verslininkui buvo ir uostamiesčio teisėjų kolegijos verdiktas, paskelbtas sausio pabaigoje.
Apygardos teismo teisėjai paliko galioti kolegų iš Plungės nuosprendį. Juo Ž. Statkevičius ne tik nuteistas, bet ir įpareigotas sumokėti 5 tūkst. eurų baudą bei atlyginti Valstybinio socialinio draudimo fondui padarytą žalą – beveik 1 663 eurus.
Anot uostamiesčio teisėjų, apeliaciniame skunde nepagrįstai bandoma sukompromituoti nukentėjusįjį, nes buvęs „Lomero“ darbuotojas teisme aiškiai nurodė, jog nieko neprisimena tik nuo to momento, kai nukrito. Todėl nei vienas, nei kitas teismas neturi jokio pagrindo netikėti jo parodymais.